Zadanie 2. Przekrój podłużny trasy.

2a. Rysunek przekroju terenu - polecenie zostało wykonane na rysunku.

2b1. Ustalenie niwelety drogi - polecenie zostało wykonane na rysunku.

2b2. Obliczenie pochyleń (spadków) niwelety:

Wysokości głównych punktów projektowanego odcinka trasy:

HA=26m,HB=30m,HC=29.6m,HD=26.6m

Długości poszczególnych odcinków trasy wynoszą:

l1=284m l2=396m l3=366m.

i1=(HB-HA)/l1=(30m-26m)/(284m)=0.014

i2=(HB-HC)/l2=(30m-29.6m)/(396m)=0.001

i3=(HC-HD)/l3=(29,6m.-26.6m)/(366m)=0.008

2b2a. Obliczenie rzeczywistej wysokości punktu B.

Rzeczywistą wysokość punktu B obliczymy korzystając ze wzoru:

HB=HA+i1*l1

HB=26m+0.014*284m=29.98m.

2b2b. Obliczenie rzeczywistej wysokości punktu C i odległości x od punktu B do punktu C.

To polecenie rozwiążemy korzystając z układu równań:

HC=HB-i2*x

HC=HD-i2*(L1-x)

L1=1046m-284m=762m

Porównując stronami oba powyższe równania otrzymujemy:

29.98m-0.001*x=26.6m+0.008*(762m-x)

29.98m-0.001*x=26.6m+6.1m-0.008*x

-0.001*x+0.008*x=(26.6+6.1-29.98)m

0.007*x=2.72m

x=388.57m.

Korzystając z pierwszego równania otrzymujemy szukaną wysokość punktu C

HC=29.98m-0.001*388.57m.

HC=29.59m.

Korzystając z drugiego równania otrzymujemy szukaną wysokość punktu C

HC=26.6m.+0.008*(762m-388.57m)

HC=29.59m

2c. Określenie położenia ostatniego załamania niwelety - polecenie zostało wykonane na rysunku.

2d. Ustalenie minimalnych promieni łuków pionowych.

Łuk pierwszy:

i1=0.014 i2=0.001

ωI=i1+i2 ωI=0.014+0.001=0.015

TII/2 ŁI=RII TI=(RII)/2

Aby dobrać promień pierwszego łuku pionowego należy skorzystać z nierówności:

(T2I)/RI≥0.15m.

(R2I2I)/(4*2*RI)≥0.15m

(RI2I)/(4*2)≥0.15m.

RI≥(0.15*8)/( ω2I)

RI≥(1.2)/(0.0152)

RI≥5333.33m.

Dobieram promień pierwszego łuku pionowe RI=8000m.

Sprawdzenie warunku stycznej: T1≥50m.

TI=(RII)/2

TI=(8000m*0.015)/2=60m.

Obliczenie strzałki łuku:

fI=(( T2I)/(2*RI))=((60m)2/(2*8000m))=3600/16000=0.23m.

Łuk drugi:

i2=0.001 i3=0.008

ωII=|i1-i2| ωII=|0.001-0.008|=|-0.007|=0.007

TIIII/2 ŁII=RIIII TII=(RIIII)/2

Aby dobrać promień drugiego łuku pionowego należy skorzystać z nierówności:

(T2II)/RII≥0.15m.

(R2II2II)/(4*2*RII)≥0.15m

(RII2II)/(4*2)≥0.15m.

RII≥(0.15*8)/( ω2II)

RII≥(1.2)/(0.0072)

RII≥24489.79m.

Dobieram promień drugiego łuku pionowego RII=26000m.

Sprawdzenie warunku stycznej: TII≥50m.

TII=(RIIII)/2

TII=(26000m*0.007)/2=91m.

Obliczenie strzałki łuku:

fII=(( T2II)/(2*RII))=((91m)2/(2*26000m))=8281/52000=0.16m.

2e. Obliczenie elementów łuków pionowych.

2e1. Obliczenie wysokości punktów niwelety od punktu A do punktu B.

HA=26m. i1=0.014 RI=8000m.

HA1=HA+i1*lA1=26m+0.014*12m=26.17m.

HA2=HA+i1*lA2=26m+0.014*28m=26.39m.

HA3=HA+i1*lA3=26m+0.014*64m=26.90m.

HA4=HA+i1*lA4=26m+0.014*84m=27.18m.

HA5=HA+i1*lA5=26m+0.014*100m=27.40m.

HA6=HA+i1*lA6=26m+0.014*136m=27.90m.

HA7=HA+i1*lA7=26m+0.014*174m=28.44m.

HA8=HA+i1*lA8=26m+0.014*200m=28.80m.

HA9=HA+i1*lA9=26m+0.014*216m=29.02m.

Początek pierwszego łuku pionowego:

HA10=HA+i1*lA10=26m+0.014*224m=29.14m.

HA11=HA+i1*lA11-(x2/2RI)=26m+0.014*240m-((16m)2/2*8000m)=29.34m.

HA12=HA+i1*lA12-(x2/2RI)=26m+0.014*254m-((30m)2)/2*8000m)=29.50m.

HA13=HA+i1*lA13-(x2/2RI)=26m+0.014*277.8m-((53.8m)2/2*8000m)=29.71m.

Środek pierwszego łuku pionowego:

HA14=HA+i1*lA14-(x2/2RI)=26m+0.014*284m-((60m)2/2*8000m)=29.75m.

2e2. Obliczenie wysokości punktów niwelety od punktu B do punktu C.

HB=29.98m. i2=0.001 RI=8000m.

HB1=HB-i2*lB1-(x2/2RI)=29.98m-0.001*16m-((44m)2/2*8000m)=29.84m.

HB2=HB-i2*lB2-(x2/2RI)=29.98m-0.001*26m-((34m)2/2*8000m)=29.88m.

HB3=HB-i2*lB3-(x2/2RI)=29.98m-0.001*56m-((4m)2/2*8000m)=29.92m.

Koniec pierwszego łuku pionowego:

HB4=HB+i2*lB4=29.98m-0.001*60m=29.92m.

HB5=HB+i2*lB5=29.98m-0.001*86m=29.89m.

HB6=HB+i2*lB6=29.98m-0.001*116m=29.86m.

HB7=HB+i2*lB7=29.98m-0.001*187.69m=29.79m.

HB8=HB+i2*lB8=29.98m-0.001*216m=29.76m.

HB9=HB+i2*lB9=29.98m-0.001*240m=29.74m.

Początek drugiego łuku pionowego:

HB=29.98m. i2=0.001 RII=26000m.

HB10=HB+i2*lB10=29.98m-0.001*297.6m.=29.68m.

HB11=HB+i2*lB11-(x2/2RII)=29.98m-0.001*316m-((18.40m)2/2*26000m)=29.66m.

HB12=HB+i2*lB12-(x2/2RII)=29.98m-0.001*328m-((30.40m)2/2*26000m)=29.63m.

HB13=HB+i2*lB13-(x2/2RII)=29.98m-0.001*378m-((80.40m)2/2*26000m)=29.48m.

HB14=HB+i2*lB14-(x2/2RII)=29.98m-0.001*386m-((88.4m)2/2*26000m)=29.44m.

Środek drugiego łuku pionowego:

HB15=HB+i2*lB15-(x2/2RII)=29.98m-0.001*388.6m-((91m)2/2*26000m)=29.43m.

2e3. Obliczenie punktów niwelety od punktu D do punktu C

HD1= HD+i3*lD1=26.6m+0.008*46m=26.97m

HD2= HD+i3*lD2=26.6m+0.008*54m=27.03m

HD3= HD+i3*lD3=26.6m+0.008*146m=27.77m

HD4= HD+i3*lD4=26.6m+0.008*150m=27.80m

HD5= HD+i3*lD5=26.6m+0.008*216m=28.33m

HD6= HD+i3*lD6=26.6m+0.008*242m=28.54m

HD7= HD+i3*lD7=26.6m+0.008*246m=28.57m

HD8= HD+i3*lD8=26.6m+0.008*272m=28.78m

Koniec drugiego pionowego łuku:

HD9= HD+i3*lD9=26.6m+0.008*282.4m=28.86m

HD10= HD+i3*lD10-((x2/2RII)=26.6m+0.008*296.60m-((14.20m)2-2*26000m)=28.97m

HD11= HD+i3*lD11-((x2/2RII)=26.6m+0.008*308m-((25.6m)2-2*26000m)=29.05m

HD12= HD+i3*lD12-((x2/2RII)=26.6m+0.008*346m-((63.6m)2-2*26000m)=29.29m

HD13= HD+i3*lD13-((x2/2RII)=26.6m+0.008*360m-((77.6m)2-2*26000m)=29.36m

Środek drugiego łuku pionowego:

HD14= HD+i3*lD14-((x2/2RII)=26.6m+0.008*373.4m-((91m)2-2*26000m)=29.43m

2f. Obliczenie najwyższego i najniższego punktu na poszczególnych łukach pionowych.

2f1.Obliczenie najwyższego i najniższego punktu na pierwszym łuku pionowym.

i1=0.014 i2=0.001 HB=29.98m

RI=8000m TI=60m

x=RI*i2=8000m*0.001=8m

Hnajwyższy= HB-(TI-x)*i2-(x2/2RI)

Hnajwyższy=29.98m-(60m-8m)*0.001-((8m)2/2*8000m)

Hnajwyższy=29.98m

Hnajniższy=HA10=29.14m - początek pierwszego luku pionowego

2f2.Obliczenie najwyższego i najniższego punktu na drugim łuku pionowym.

Hnajwyższy=HB10=29.68m - początek drugiego łuku pionowego

Hnajniższy= HD9=28.86m - koniec drugiego łuku pionowego

3.Rysunek przekrojów poprzecznych na prostej oraz na łuku.

Celem wykonania powyższego zadania jest narysowanie przekrojów

poprzecznych na prostej i na jednym z dwóch łuków. Szerokość pasa jezdni

projektowanego odcinka trasy wynosi 3m na prostej oraz na dwóch łukach.

Spadek na odcinku prostym wynosi 2% od środka jezdni na prawo i lewo

projektowanego odcinka drogi. Spadki na łukach do wewnątrz łuków wynoszą

odpowiednio: na pierwszym łuku o promieniu R1=250m wynosi 4% a na drugim

łuku o promieniu R2=200m wynosi 5%. Pobocze na całym projektowanym odcinku

trasy ma szerokość wynoszącą 1m, natomiast pochylenia wynoszą odpowiednio: na

prostej po 6% po prawej i po lewej stronie jezdni projektowanego odcinka trasy, na

łuku po lewej stronie jezdni spadek pobocza wynosi 6%, po prawej stronie jezdni od

strony jezdni 6% na 1/3 długości pobocza w kierunku środka jezdni wynosi 4% oraz

1% na 2/3 długości pobocza w kierunku krawędzi rowu jezdni. Pochylenie skarpy na

całej długości wynosi 1:1,5. Głębokość rowu wynosi 0.35m a jego szerokość dna rowu

wynosi 0.4m na całym odcinku projektowanej drogi.

Zastosowana konstrukcja nawierzchni projektowanego odcinka trasy ma

następującą budowę:

-beton asfaltowy 4cm

-beton asfaltowy 4cm

-mieszanka mineralno-bitumiczna 6cm

-chudy beton 16cm

-warstwa odsączająca 15cm

Na rysunku został narysowany przekrój poprzeczny na prostej oraz przekrój

poprzeczny na pierwszym łuku projektowanego odcinka trasy.