Scenariusz zajęć dla klasy II
Data: 17.09.2008
Prowadzący: Liszka Katarzyna
KRĄG TEMATYCZNY:
Świat w różnych porach roku
TEMAT DNIA:
Obliczenia w zakresie 20 - działania na osi liczbowej, rozwiązywanie zadań tekstowych; proste obliczenia kalendarzowe.
CEL OGÓLNY:
Utrwalenie wiadomości w zakresie dodawania i odejmowania do 20.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń zna:
kolejność liczb w zakresie 20.,
zasady poszczególnych zabaw
Uczeń potrafi:
dodawać i odejmować liczby w zakresie 20.,
wykorzystywać umiejętności matematyczne w grach i zabawach,
uczestniczyć w grach i zabawach matematycznych,
udzielać poprawnych odpowiedzi,
wykonywać proste obliczenia kalendarzowe
METODY:
słowna: pogadanka
praktyczno-ćwiczeniowa
FORMY ORGANIZACYJNE:
indywidualna-jednolita
zbiorowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
kartoniki z liczbami, liczmany,
oś liczbowa, kalendarz,
wazon,
sztuczne kwiaty,
zeszyt ćwiczeń
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Zabawa matematyczna „Układanka”
Oblicz działanie. Po czym uporządkuj liczb od najmniejszej do największej i odczytaj hasło.
J 5 - 4 =
Ń 10 + 10 =
S 20 - 11 =
E 3 + 3 =
E 19 - 4 =
I 7 + 5 =
Zabawa „Żywe liczby”
Każde dziecko otrzymuje karteczkę z liczbą. Czworo dzieci wychodzi na środek i prowadzi ze sobą rozmowę np. „Jestem liczbą 5, jestem od Ciebie większy o 4”. Nauczyciel w razie potrzeby zadaje pytania pomocnicze.
Rozmowa na temat kalendarza
Ile miesięcy jest w roku?
Ile dnia liczy wrzesień?
Zadania „Kalendarz”
Na konkretnej dacie ustawiamy „okienko”. Zadaniem dziecka jest odczytać poprawnie datę. Prowadzący pyta kolejne dziecko „Jaka data będzie np. za 5 dni?” I tak kilka razy.
Rozwiązywanie zadań z zeszytu ćwiczeń
Pierwsze zadanie polega na wskazaniu konkretnej daty, w której Agatka gdzieś wyszła
W drugim należy rozwiązań zadania na osi liczbowej
Zabawa ruchowa „Pociąg”
Dzieci stoją z kartonikami na których wypisana jest dana data. Tworzą pociąg, którego lokomotywą będzie dziecko z największą liczbą. Pozostałe wagony to dzieci z kartonikami, na których zapisane liczby ustawione są w porządku malejącym. Następnie zmieniamy dzieciom kartoniki tak, aby powstały nowe pociągi. Przed wyruszeniem jedno dziecko sprawdza czy wszystkie wagony są prawidłowo ustawione. Pociąg po jednym okrążeniu klasy staje i powtarzamy zabawę.
Rozwiązywanie zadań tekstowych
a)uczniowie wyliczają ile dalii zostało mamie
b)dzieci liczą ile gruszek pozostało
8 Dodawanie w zakresie drugiej dziesiątki.