Konspekt lekcyjny
Temat: Koszykówka - atak szybki, rozgrywanie przewag 2x1, 3x1 /doskonalenie/
Cele wiodące:
Motoryczność /Rozwijanie orientacji i umiejętności ruchowej atakowania
szybkiego/
Umiejętności /Prowdzenie piłki na szybkości,bieganie w "pasach",umie-
jętność podania w tempo i kończenia akcji rzutem z dwuta-
ktu z biegu lub po kożle zarówno z prawej jak i lewej strony/
Wiadomości /Przepisy gry w koszykówkę,błędy: kroków i podwójnego ko-
złowania/
Postawy /Współpraca i współdziałanie w małych zespołach/
Przybory: piłki do koszykówki /6-8/ ,pachołki
Miejsce: sala gimnastyczna
Ilość ćwiczących: 12-16 / klasa II gimnazjum/
Tok lekcyjny |
Czas |
Zadania |
Uwagi organizacyjno metodyczne |
1.Część wstępna -organizacja
-rozgrzewka
|
3 min.
4 min.
3 min. |
Zbiórka,powitanie,sprawdzenie obecności,podanie tematu lekcji
Bieganka"numerki"
Rozgrzewka w miejscu - krążenie:głowy,ramion,tuło- wia,bioder,nadgarstków/palce splecione/,kolan/stopy złączone dłonie na kolanach,stawów sko- kowych/wiercenie dołków/ -pajacyki -bieg w miejscu z klaskaniem pod kolanami -podskoki z przysiadu
|
Ustawienie w szeregu
Ustawienie ćwiczących w rozsypce pod koszem,każdy ma przypisany swój numer.odległość sąsiednich numerów ok.4-5 m.Jedna piłka na wszystkich.Różne rodzaje podań w/g kolejności numerków,po podaniu każdy obiega pachołek ustawiony w okolicy linii środkowej boiska,po czym wraca na swoje miejsce.
Ustawienie w "kółeczku" na środku boiska
|
2.Część główna |
4 min
4 min
4 min.
5 min.
5 min
8 min. |
Podania w dwójkach/oburącz sprzed klatki piersiowej górą i kozłem,znad głowy i jednorącz zakończone rzutem po dwuta- kcie po kożle i bez kozła.
"Wahadełko" bez kozła
"Wahadełko" z długim podaniem z kozłowaniem
Przewagi 2 x 1 wahadłem
Przewagi 3 x 1 wahadłem
Gra szkolna 5 x 5 |
Uczniowie dobierają się dwójkami,piłka na parę,ćwiczący poruszają się w pasach działania,pachołki ustawiamy tak aby ćwiczący nie biegali zbyt blisko siebie
Połowa par idzie na linię końcową boiska z jednej strony,pozostałe na drugą,każda para z piłką.Współćwiczący rozstawiają się w okolicach rogów boiska. Po pierwszym podaniu zamiana pasów, prowadzenie piłki na drugą stronę kończone dwutaktem l i p. Kolejność wahadłowa
Ustawienie wyjściowe j.w. Drugie podanie na przeciwległą stronę boiska,do ćwiczącego z innej dwójki ustawionego na osi boiska w okolicy linii rzutów wolnych,po otrzymaniu piłki natychmiast odrzuca ją. Zakończenie j.w
j.w ćwiczący z linii rzutów wolnych staje się obrońcą zaraz po odrzuceniu piłki.Grają do skutku /kosz, przechwyt lub błąd/
Dobieramy ćwiczących trójkami.Poruszają się w pasach / z piłką po osi boiska,pozostała dwójka pasami bocznymi.obrońca czeka na linii środkowej boiska.Gra do skutku
Dwa zespoły.Za zdobycie punktów z szybkiego ataku premiujemy zespół posiada- niem piłki |
3.Część końcowa
-ćwiczenia rozluzniające
-zakończenie lekcji |
3 min.
2 min. |
Marsz dookoła sali,skłony, zabawa"do-za"
Podsumowanie zajęć,pożegnanie |
Ustawienie na linii,przeskakiwanie jej lub pozostanie na miejscu w zależności od polecenia prowadzącego
Ustawienie w szeregu |
Opracował mgr Piotr Orkiszewski
Publikacja zamieszczona w Serwisie Publikacji Nauczycieli „ODA”
http://awans.szkola.pl/