Scenariusz lekcji
Cele lekcji
Wiadomości
Uczeń:
wie, jak ułożyć dłonie przy chwycie piłki ręcznej,
wie, na czym polega technika podania piłki ręcznej,
zna przepisy gry w piłkę ręczną,
wie, na czym polega współpraca w zespole,
zna własne uzdolnienia motoryczne,
wie, dlaczego należy systematycznie podejmować wysiłek o charakterze wytrzymałościowym,
wie, że intensywność tętna zależy od wysiłku fizycznego.
Umiejętności
Uczeń:
umie ułożyć ręce w „koszyczek” w momencie chwytu piłki,
potrafi prawidłowo podać piłkę partnerowi,
potrafi zbadać w każdej chwili swoje tętno,
umie wcielić się w rolę zawodnika lub sędziego,
podejmuje samodzielnie decyzje w czasie gier i zabaw ruchowych,
samodzielnie dobiera ćwiczenia doskonalące wytrzymałość,
potrafi zastosować proste techniki relaksacji,
potrafi dostosować wysiłek fizyczny do swoich możliwości organizmu.
Metody pracy
Metoda naśladowcza - ścisła, zadaniowa - ścisła oraz zabawowo - naśladowcza.
Środki dydaktyczne
Piłki ręczne, pachołki, znaczniki.
Przebieg lekcji
Faza przygotowawcza
Sprawy organizacyjno - porządkowe:
zbiórka i powitanie,
sprawdzenie gotowości do zajęć,
podanie tematu,
przypomnienie zasad bezpieczeństwa na lekcji.
Przygotowanie organizmu do wysiłku - rozgrzewka:
rozdanie piłek ręcznych każdemu ćwiczącemu (należy zwrócić szczególną uwagę na sposób rozdania i zbiórki sprzętu sportowego, jasno i wyraźnie określamy tryb postępowania);
wybieramy jednego ucznia, który kozłując piłkę ma poruszać się w różnych, wybranych przez siebie kierunkach, a pozostali mają za nim nadąży również kozłując piłkę;
berek z kozłowaniem piłki - wybrany uczeń kozłując piłkę goni pozostałych, dotknięciem przekazuje swoje zadanie dogonionemu uczniowi;
uczniowie kozłują piłkę na określonym terenie, starają się wolną ręką wybić piłkę przebiegającemu obok ćwiczącemu, chroniąc swoją piłkę. Osoba która straci swoją piłkę w określonym przez nauczyciela miejscu wykonuje 5 przysiadów i wraca do zabawy.
Faza realizacyjna
Ćwiczenia wykonujemy w formie strumieniowej.
Uczniowie ustawieni rzędem twarzą do ściany w odpowiedniej odległości od niej, poruszają się krokiem dostawno - odstawnym wykonują podania i chwytają odbitą piłkę rękoma ułożonymi w „koszyczek” (pokaz prawidłowo ułożonych rąk). Gdy warunki na sali pozwalają na rzuty o ścianę dookoła sali, to ćwiczymy cały czas, gdy jest to niemożliwe, to ten odcinek kozłujemy piłkę (2-3 okrążenia sali).
Uczniowie ćwiczą jak wyżej ale podania wykonujemy kozłem (zwracamy uwagę na prawidłowo ułożoną rękę rzutną).
Zbieramy połowę piłek, wyznaczamy 3 uczniów, którzy kozłując piłkę mają dogonić pozostałych i dotknąć ręką. Uciekający są bezpieczni gdy posiadają piłkę. Zadaniem uciekających jest podawanie piłek do osób aktualnie gonionych przez berków. Osoby złapane wykonują określone przez nauczyciela ćwiczenie i wracają do zabawy.
Zbieramy pozostałe piłki i dzielimy grupę na cztery zastępy:
Zadanie 1 - wyznaczony zastęp otrzymuje jedną piłkę, zadaniem tej grupy jest tak podawać do siebie piłkę aby dotknąć nią jak największą liczbę uczniów. Pozostałe trzy zastępy uciekają. Osoba z piłką może zrobić tylko trzy kroki. W określonym czasie liczymy punkty za każdą złapaną osobę. Zadanie to wykonuje każdy zastęp.
Zadanie 2 - rozgrywamy mecz pomiędzy zespołami, punkty zdobywa się, gdy zawodnik dotknie piłką określonej ściany. Uczeń z piłką może zrobić tylko trzy kroki. Nie można kozłować piłki. Boiskiem jest sala gimnastyczna, bramkami - przeciwległe ściany. Zawody rozgrywamy pierwszy zespół z drugim, trzeci z czwartym, następnie zwycięzcy i pokonani między sobą. Sposób rozegrania spotkań zależy od nauczyciela i jest dowolny.
Faza podsumowująca
Ćwiczenia oddechowe.
Zbiórka, podsumowanie lekcji, wyróżnienie najlepiej ćwiczących.
Sportowe pożegnanie.
Bibliografia
Dziak A., Zagrożenie dla narządu ruchu u polskich dzieci, Materiały z Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej, IS, Warszawa, 1995.
Gagne R., Briggs L., Wager W., Zasady projektowania dydaktycznego, WSiP, Warszawa, 1992.
Lachowicz L., Organizacja wychowania fizycznego i sportu w szkole, AWF w Gdańsku, Gdańsk, 1987.
Lohmann W., Bieg, skok, rzut, Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa, 1972.
Pacinowski S., Problemy oceny szkolnej, PZWS, Warszawa, 1966.
Program usportowienia uczniów, GKKFiS, Warszawa, 1981.
Strzyżewski S., Wychowanie fizyczne poza salą gimnastyczną, WSiP, Warszawa, 1997.
Zuchora K., Rola szkoły w kształtowaniu aktywności ruchowej, Roczniki Naukowe PWN, t. XIX., Warszawa, 1974.
Czas trwania lekcji
45 minut