SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI CZTEROLETNICH
AUTORZY: BEATA ANDRZEJEWSKA
JADWIGA WĄSOWSKA
TEMAT KOMPLEKSOWY: „ZAPASY NA ZIMĘ”
TEMAT SZCZEGÓŁOWY: „CZYM RÓŻNIĄ SIĘ OWOCE OD WARZYW?” - zabawa badawcza
GRUPA WIEKOWA: dzieci czteroletnie
CELE OGÓLNE:
rozróżnianie i nazywanie wybranych warzyw i owoców (rosnących w Polsce), rozpoznawanie za pomocą zmysłu wzroku i dotyku;
kształtowanie pojęć przyrodniczych (owoce, warzywa);
segregowanie owoców i warzyw;
wyodrębnianie charakterystycznych cech wybranych owoców i warzyw (kształt, barwa, zapach);
zgodne działanie w zespole.
CELE OPERACYJNE:
Dzieci
rozpoznają i nazywają: jabłko, śliwka, marchewka, ziemniak;
dostrzegają cechę różniącą owoce i warzywa (pestka);
segregują owoce i warzywa;
sprawnie łączą się w zespoły wg określonych zasad;
respektują podział obowiązków (ról) w zespołach;
wspólnie w zespole wyciągają wnioski;
wypowiadają się kolejno;
wzajemnie się słuchają;
chętnie wypowiadają się na temat swoich spostrzeżeń, samopoczucia.
FORMY PRACY:
praca indywidualna, w parach, zespołowa i zbiorowa.
METODY:
czynne (samodzielne manipulowanie, eksperymentowanie z materiałem przyrodniczym)
słowne (objaśnienie, rozmowa, umowa, polecenie, pochwała)
oglądowe (pokaz, obserwacja)
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: dwa koszyki, papierowe tacki, plastikowe nożyki, napis: owoce, warzywa; plansze: : „Owoce”, „Warzywa” (w górnej części umieszczeni są przedstawiciele owoców i warzyw, natomiast w dolnej przekrój powyższych); owoce (śliwki, jabłka) oraz warzywa (marchewki, ziemniaki).
FAZY ZAJĘCIA |
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |
CZYNNOŚCI DZIECI |
KSZTAŁCONE UMIEJĘTNOŚCI |
UWAGI |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
I.
Z A A N G A Ż O W A N I E |
|
Dz. kolejno wymieniają nazwy owoców i warzyw na znaczkach. Dz. dobierają się parami wg instrukcji nauczycielki. Dz. zgodnie ze swoim znaczkiem wybierają dany owoc lub warzywo. |
Utrwalają zasady dobrego wychowania. Słuchają wypowiedzi kolegów, oczekują na swoją kolej. Rozumieją polecenia i sprawnie wykonują je. |
Koszyki z owocami (jabłka, śliwki) oraz z warzywami (marchewki, ziemniaki). |
II.
B A D A N I E |
(nauczycielka mówiąc te słowa prezentuje napis „owoce” i umieszcza na koszyku oraz napis „warzywa” i umieszcza na drugim koszyku) - umieśćcie swoje owoce i warzywa we właściwych koszykach.
|
Dz. w parach dzielą się wrażeniami i spostrzeżeniami po manipulacji owocami i warzywami. Dz. tworzą 4 zespoły wg instrukcji. Dz. rozmawiają w swoich zespołach, a kierownik grupy wysłuchuje ich, a następnie relacjonuje.
|
Dokonują spostrzeżeń manipulując owocami warzywami i poczynione spostrzeżenia zamieniają na komunikaty słowne skierowane do swego partnera z pary. Kolejno wypowiadają się, słuchają rozmówcy. Przekazują sobie informacje. Kierownik porządkuje informacje i wypowiada je na forum grupy. Samodzielne podejmowanie decyzji. |
Nauczycielka wskazuje lidera grupy.
Napis „owoce”, „warzywa”. |
|
||||
III. P R Z E K S Z T A Ł C A N I E |
Nauczycielka prezentuje plansze: „Owoce” (ustawia koło kosza z owocami) , „Warzywa” (ustawia koło kosza z warzywami) i podsumowuje wypowiedzi dzieci dotyczące zewnętrznych cech zgromadzonych owoców i warzyw.
Przekrójcie nożykiem (nauczycielka prezentuje sposób trzymania plastikowego nożyka) Wasze owoce i warzywa. Obejrzyjcie ich środki. |
Dz. odpowiadają w różnorodny sposób lub w ogóle nie znajdują argumentów.
Dz. sprawdzają poprawność swoich wyborów.
Dz. wykonują zadanie samodzielnie. |
Uzasadnianie własnych decyzji.
Dokonanie prawidłowego wyboru. Zapamiętywanie poleceń i poprawne ich wykonanie. Podejmują działanie zgodnie z instrukcją. |
Plansze: „Owoce”, „Warzywa”. Na stołach przygotowane stanowiska dla każdego dziecka:
jeżeli dzieci nie radzą sobie z przecięciem nauczyciel dokonuje tego za nie. |
IV.
P R E Z E N T A C J A
|
(Nauczycielka dyskretnie podrzuca warzywo do owoców i udziela słownej pochwały zespołowi, który pierwszy to odkrył.)
|
Relacje kierowników grup poczynione na podstawie obserwacji budowy wewnętrznej owoców lub warzyw. Dz. podchodzą do koszyków i odkrywają w jednym z nich niewłaściwie umieszczone warzywo. |
Wysłuchują innych, czekają na swoją kolejność. Dokonują analizy zastanej rzeczywistości, konfrontują z posiadanymi wyobrażeniami. Korzystanie z już zdobytej wiedzy. |
W jednym z koszy nauczycielka umieszcza nieprawidłowo warzywo. |
V.
R F L E K S J A |
Nauczycielka zaprasza dzieci do kręgu i zachęca do refleksji na temat zajęć oraz ich samopoczucia, następnie dzieci przystępują do degustacji sok „Kubuś”. |
Wypowiedzi dzieci oraz wypicie soku. |
Dzieci oceniają swoje samopoczucie, świadomie wskazują na najbardziej interesujące dla nich momenty zajęć, używają zwrotów grzecznościowych podczas degustacji soku. |
Sok „Kubuś”, szklanki, serwetki |