KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
Temat(Zadanie główne): Nauka stania na rękach przy drabinkach.
Cel: Ćwiczenia wprowadzające do nauki stania na rękach.
Zadanie usamodzielniające: Zasady samoasekuracji podczas stania na rękach.
Zadania szczegółowe:
Motoryczność: Siła m. ramion w czasie wykonywania stania na rękach
Umiejętności: U. potrafi wykonać unik podparty.
Wiadomości: U. wie jak powinny być ułożone ramiona w staniu na rękach.
Miejsce ćwiczeń: Sala gimnastyczna
Liczba ćwiczących: 12
Prowadzący: Jakub Wydrzyński
Przybory i przyrządy: materace, szarfy
Metody: zabawowo-klasyczna, naśladowcza
Tok lekcji |
Treść zadań |
Metoda |
Dozowanie |
Uwagi |
1.Zorganizowanie grupy, sprawdzenie gotowości do zajęć
2.Nastawienie u. do aktywnego udziału w lekcji |
Zbiórka -sprawdzenie obecności oraz gotowości do zajęć
-podanie tematu lekcji -wytłumaczenie przydatności ćwiczeń |
Pogadanka |
1 min.
2 min. |
xxxxxxxxx N
Cisza na sali |
3.Rozgrzewka,rozwój psychomotoryczny zadania korektywne |
Rozgrzewka -berek zbijany, uczennice biegają po sali, zadaniem berka jest zbić piłka uczennice, które dołączają do berka. -zabawa biegowa, każdy z uczestników na włożoną szarfę z tyłu na biodrach w spodenki. Zbieranie szarf od uciekających ćwiczących tak by nie stracić swojej. Ćwiczenia indywidualne: -w rozkroku krążenie głowa w lewą i prawą stronę -w staniu skłony głowy w przód i w tył -w staniu krążenia ramion w przód obustronnie -w staniu naprzemianstronne krążenia ramion w przód -j.w. naprzemianstronne krążenia ramion w tył -w rozkroku skłony tułowia w przód i w tył -w rozkroku na szerokość wykonywanie skrętoskłonów -w lekkim rozkroku krążenia tułowia -w lekkim rozkroku krążenia biodrami -w siadzie prostym skłony tułowia w przód -w siadzie „plotkarskim” skłony do nogi prostej, wyprost, skręt tułowia w strona nogi ugiętej -z leżenia tyłem wykonywanie podporu tyłem leżąc łukiem -leżenie przodem unoszenie i opuszczanie tułowia -w staniu uczennice wykonują podskoki na lewej nodze, prawej i obunóż
|
Zabawowo-klasyczna
Naśladow- cza
Naśladow- cza
Naśladow- cza
Naśladow- cza
|
1pow.
1pow.
10pow.
10pow. 10pow.
10pow.
10pow.
10pow. 10pow.
10pow. 10pow. 10pow. 10pow. 10pow.
10pow.
10pow.
12 pow |
Uczennice wykorzystują całą salę gimnastyczną |
4.Realizacja zadania głównego lekcji. |
Nauka stania na rękach: -pokaz prowadzącego i opis czynności stania na rękach -podział nauczanej czynności i szczegółowe ich opisanie -z uniku podpartego uczennice wykonują odbicia od ziemi nogą zakroczną -j.w. uczennice starają się odbić od podłoża tak by nogi były ułożone w pionie -przy drabinkach uczennice wykonują przysiad podparty a wspinają się na drabinki poprzez wchodzenie tyłem -wykonywanie odbicia się z podłoża przy drabinkach, osoba asekurująca pomaga w utrzymaniu kończyn dolnych przy drabinkach -samoczynna próba wykonania stania na rękach przy drabinkach -prezentacja poznanej czynności ruchowej prowadzącemu
|
Naśladow- cza
Naśladow- cza
Naśladow- cza
|
20 min. |
Nauczyciel koryguje ewentualne błędy wykonania ćwiczeń
Nauczyciel koryguje ewentualne błędy wykonania ćwiczeń
|
5.Uspokojenie organizmu
6.Czynnosci organizacyjno porządkowe
7.Nastawienie do samodzielnych zajęć |
-marsz wokół sali gimnastycznej na palcach oraz na piętach
-porządkowanie sali -zbiórka
-podsumowanie zajęć -zachęcenie uczennic do podejmowania aktywności fizycznej w czasie wolnym
|
Pogadanka |
1 min.
1 min.
1 min |
Ćw. Korekcyjne
xxxxxxxxx N
|