SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA OCHRONY ŚRODOWISKA
DLA GRUPY 3.4.5.LATKÓW
Temat: „Moje spotkanie z przyrodą” - wycieczka do lasu.
Data: 05.06.2009r.
CELE:
główny
kształtowanie więzi emocjonalnej z przyrodą, uwrażliwienie na jej piękno i konieczność jej poznawania
rozbudzenie ciekawości poznawczej i zachęcenie do aktywności badawczej
operacyjne
dostrzeganie piękna przyrody
poszerzenie wiedzy ekologicznej
budzenie radości podczas zabaw w lesie
rozwijanie inwencji twórczej dziecka
PRZEBIEG:
Wyjście do lasu. Przedstawienie dzieciom celu wycieczki. Zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo podczas wycieczki.
Zabawa na polanie w lesie. „Pochód drzew”.
Dzieci-drzewa maszerują po obwodzie koła. Na sygnał słowny „wysokie topole” idą na palcach, z ramionami wysoko uniesionymi w górę. Na hasło „wierzby płaczące” - idą pochylone do przodu, z opuszczonymi rękami.
„Przywitaj się z powietrzem” - dzieci stoją w kręgu, wdychają i wydychają powietrze, wykonują kilka przysiadów, podskoków i wymachów.
Krótka rozmowa nt. przyrody (dzieci ruchem pokazują jaką mamy pogodę).
„Szukamy wśród drzew przyjaciela” - dzieci wybierają sobie drzewa (podział na zespoły). Zapoznają się z nim za pomocą dotyku, węchu i wzroku (przytulają się, obejmują) wąchają korę, przyglądają się gałązkom i pękom.
„Moje drzewo nazywa się …” - dzieci po obserwacji nadają imię drzewu, opowiadają o nim.
„Co mówi moje drzewo” - dzieci zapoznają się z drzewem za pomocą słuchu. Przykładają do pnia najpierw ucho, a potem rolkę po papierze toaletowym (wypowiedzi dzieci).
„Czy drzewa należy szanować?” - wypowiedzi dzieci (nie niszczyć kory, nie zrywać liści, nie łamać gałęzi).
„Chować - znajdować” - na polanie ukryte są małe koperty, w których znajdują się zagadki o tematyce przyrodniczej. Dzieci próbują odszukać koperty, wręczają znalezioną kopertę nauczycielce i po odczytaniu odgadują zagadkę.
„Prowadzenie po omacku” - dzieci dobierają się parami. Zabawa polega na ostrożnym prowadzeniu nic nie widzącego partnera (oczy zamknięte, lub zawiązane) do interesującego przedmiotu (korzeń, drzewo, mech, szyszki itp.). Następnie osoba z zamkniętymi oczami powinna ów przedmiot dotknąć, powąchać go i posłuchać. Cel: nauka postrzegania swojego otoczenia „bez oczu”. (Na zabawę poświęcamy wiele czasu, gdyż uczucie bycia prowadzonym powinno być doświadczeniem przyjemnym, a nie biegiem na przełaj.)
Zabawa ruchowa „Dzieci i drzewa” - dzieci łączą się w pary, jedno jest drzewem (stoi nieruchomo) drugie biega; na hasło „ukryj się” - kuca za swoim drzewem.
Następnie wszystkie dzieci „zamieniają się” w drzewa i stojąc w małym rozkroku, unoszą do góry ręce naśladując szum wiatru (lekkiego i silnego).
Każda grupa otrzymuje słoik, do którego zbiera ciekawe okazy (skarby lasu). Nauczycielki zabierają słoiki do przedszkola. (Zebrane okazy zostają umieszczone w „kącikach przyrody”).
Propozycja wyciszenia i relaksu w lesie.
zamknij oczy, oddychaj spokojnie, powoli
powąchaj powietrze, które cię otacza
przysłuchaj się i różnicuj różne dźwięki
otwórz oczy, popatrz w niebo.
Powrót do przedszkola.