Konspekt lekcji z przyrody dla klasy 4
Treści programowe:
Wpływ człowieka na środowisko przyrodnicze.
Temat: Przetwarzanie odpadów.
Cele:
Wiadomości:
Uczeń:
zdobywa wiadomości z materiałów źródłowych o sposobach segregacji i zagospodarowania odpadów, a także sposobach ograniczenia ilości produkowanych śmieci,
zna pojęcie recykling
Umiejętności:
Uczeń:
dostrzega związki przyczynowo-skutkowe między działalnością człowieka a degradacją środowiska przyrodniczego,
potrafi segregować odpady,
formułuje wnioski na podstawie zdobytych informacji i obserwacji,
Postawy:
Uczeń:
jest zainteresowany problemem ograniczenia ilości produkowanych odpadów,
prowadzi segregację odpadów i przekonuje domowników do selektywnej zbiórki odpadów,
ma pozytywny stosunek do otaczającej przyrody
Metody:
obserwacja
burza mózgów
pokaz
praca z tekstem
plakat
Formy pracy:
Indywidualna, zbiorowa, grupowa
Środki dydaktyczne:
odpady ( wymyte butelki, puszki po napojach, słoiki, opakowania po jogurtach, papierowe torebki, plastikowe butelki, pokrywki od słoików itp.), kartonowe oznaczenia: papier, szkło, plastik, złom,
materiały dla uczniów, arkusze szarego papieru, kredki, pisaki,
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca
1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności i podanie tematu lekcji.
2. Nauczyciel wysypuje na środek klasy zawartość worka. Pyta uczniów, co przyniósł na lekcję? Co można zrobić ze śmieciami, żeby było ich mniej? Wyjaśnienie na czym polega kompostowanie i selektywna zbiórka odpadów. Uczniowie kolejno podchodzą i segregują przyniesione odpady ( należy zwrócić uwagę, aby zgniatać wyrzucane śmieci, gdyż zajmują wówczas mniej miejsca ).
3. Nauczyciel przywiesza na tablicy rozsypankę wyrazową, prosi aby uczniowie ułożyli hasło:
Recykling to ponowne wykorzystanie surowców wtórnych w procesach produkcyjnych.
Uczniowie wspólnie podają przykłady, korzyści wynikających z recyklingu.
Faza realizacyjna
1. Nauczyciel dzieli klasę na cztery grupy, z których każda otrzymuje arkusz papieru i flamastry.
2. Każda grupa otrzymuje materiały dla uczniów i losuje kartkę z poleceniem.
Zadaniem uczniów jest przedstawić w formie plakatu odpowiedź na podane pytania.
Zadania dla grup:
W jaki sposób rodzaj opakowania wpływa na środowisko naturalne?
Dlaczego warto segregować i przetwarzać odpady?
Jak postępować, aby w gospodarstwach domowych „produkować” mniej śmieci?
Jakie produkty można otrzymać z surowców wtórnych?
Faza podsumowująca
1. Grupy wybierają swoich przedstawicieli, którzy prezentują ich prace umieszczone na tablicy. Omówienie i ocena pracy grup.
2. Zadanie domowe „ Statystyka ze śmietnika”
Uczniowie mają przez tydzień prowadzić obserwacje ile i jakie śmieci są „produkowane” w ich domach. Na podstawie zgromadzonych informacji dokonują podsumowania - Co możemy zrobić, żeby w naszych domach powstawało mniej śmieci?
Opracowała Agnieszka Góras
nauczyciel przyrody w Publicznej Szkole Podstawowej w Krzepielowie
Krzepielów 35 ; 67 - 410 Sława
Adres domowy: Lubogoszcz 12
67-410 Sława
woj. lubuskie
Materiały dla ucznia
Segregacja to wyodrębnienie ze strumienia odpadów surowców wtórnych, które mogą być powtórnie przetworzone czyli poddane recyklingowi.
Dlaczego warto segregować odpady?
ilość odpadów stale wzrasta i szybko zapełnia istniejące wysypiska,
wiele cennych surowców wtórnych marnuje się na wysypiskach,
segregacja makulatury, plastiku, szkła, metali zmniejsza ilość składowanych odpadów nawet do 40%,
powtórne wykorzystanie surowców wtórnych ogranicza zużycie energii i wody,
przetwarzanie surowców wtórnych oszczędza środowisko i zasoby nieodnawialne .
Rodzaj opakowania a wpływ na środowisko
Szkło
Szkło wyrabiane jest przede wszystkim z piasku. Po wydobyciu go z ziemi pozostają w krajobrazie ślady w postaci wyrobisk. Ale szklane opakowania można wyrabiać ze stłuczki szklanej, wówczas zużywa się mniej energii i piasku. Opakowania szklane mogą być wykorzystywane wielokrotnie, dlatego należy je oddać do punktu skupu w sklepie, albo wrzucić do pojemnika na szkło. W ten sposób będzie można je napełniać ponownie lub przetopić na nowe butelki. Stłuczkę szklaną wykorzystuje się również w budownictwie do materiałów izolacyjnych.
Tworzywa sztuczne
Plastikowe opakowania wytwarza się głównie z takich surowców jak: ropa naftowa, gaz ziemny, węgiel. Są dość trudne do przetworzenia po zużyciu, ale zbierając je i odpowiednio segregując można je ponownie wykorzystać. Mogą być przetworzone na regranulat, z którego produkowane są części i wyposażenia placów zabaw, artykuły budowlane, meble, artykuły gospodarstwa domowego. Wyrzucone w przypadkowe miejsca np. plastikowe butelki rozkładają się kilkaset lat.
Papier
Papier wyrabia się z drewna. Jedna tona papieru to ok. 17 wyciętych drzew. Papier można uzyskać z oddanej do punktu skupu makulatury. Nie wyrzucaj do śmieci gazet, książek i starych zeszytów. Kupuj artykuły z nadrukiem „ Wykonane z makulatury”
Metal
Blaszane puszki do konserw wykonane są z blachy stalowej, a puszki do napojów ze stali lub aluminium. Producenci tych opakowań starają się wytwarzać puszki z coraz cieńszej blachy, zużywając mniej energii i materiału. Zbierając złom i puste puszki po napojach i oddając je do punktów skupu lub zbiórki, można dodatkowo zaoszczędzić znaczne ilości surowców naturalnych i energii.
Zapobieganie powstawaniu odpadów
Najprostszy sposób unikania odpadów to świadomy wybór konsumenta. Nie kupujmy śmieci!
warto kupować rzeczy skromniej opakowane ( cena opakowania wpływa na cenę towaru)
zamiast jednorazowych artykułów ( zabawki, długopisy, artykuły wyposażenia wnętrz i gospodarstwa domowego) można kupować rzeczy trwałe, lepszej jakości, które są pozornie droższe, ale posłużą nam przez lata,
nie używajmy jednorazowych reklamówek, nośmy na zakupy torby wielokrotnego użytku ( torby lniane, koszyki wiklinowe),
używajmy naczyń ceramicznych, zamiast naczyń i sztućców jednorazowych,
jeżeli jakieś urządzenie się zepsuło, w miarę możliwości należy je naprawić. Na wysypiskach coraz większy problem stanowią sprzęty gospodarstwa domowego, które są źródłem toksycznych substancji.