Scenariusz spotkania jesiennego pt. "Szal Pani Jesieni"
Grupa wiekowa: 6-latki
Cele:
tworzenie miłej atmosfery sprzyjającej poznaniu się
kształtowanie umiejętności zachowania się w określonej sytuacji: kulturalne zachowanie się w kontaktach z rówieśnikami i dorosłymi
pokonywanie nieśmiałości, własnych słabości
analiza i synteza głoskowo-sylabowa wyrazów o prostej budowie
określanie miejsca występowania głoski
Metody:
zadaniowa, zabawowa
Pomoce:
wizytówki, mazaki, imiona dzieci, duża płachta materiału, farby, pędzle, obrazki, rozsypanka literowa
Przebieg:
Wizytówki - rodzice wypisują swoje imiona na karteczkach w kształcie liścia, dzieci wyszukują swoje imię spośród innych.
"Witają się nasze" - zabawa ruchowa.
"Opowiadamy o sobie" - przedstawienie indywidualne typu "Moje imię zaczyna się głoską...", podział imion na sylaby.
Piosenka w wykonaniu dzieci "Przyleciał szpak do sadu" - inscenizowana ruchem
"Jaka to sylaba - Odczytaj sylabę i odszukaj obrazek rozpoczynający się nią". Dzieci otrzymują do odczytania sylaby (ma, mo, mi, ta, to, ti) i dobierają do niego odpowiedni obrazek.
Piosenka w wykonaniu dzieci "Ogórek"
Ułóż zdanie - zabawa dla rodziców i dzieci. Rodzice z dziećmi losują głoskę i układają jak najdłuższe zdanie, którego każdy wyraz rozpoczyna się daną głoską.
Zabawa ruchowa wg "Pedagogiki zabawy KLANZA" -"Moje lewe miejsce jest puste"
Piosenka "Sałatka jarzynowa" - inscenizowana ruchem
"Jaka to litera" - dzieci otrzymują obrazki. Spośród rozsypanki literowej wyszukują litery pasujące do obrazka. Określają miejsce jej występowania (na początku, w środku, na końcu).
Zabawa "Dokończ powiedzenie"- rodzice dobierają właściwe określenie do podanej nazwy: "czerwony jak..., dumny jak..., uparty jak..., chytry jak..., wierny jak..., tchórzliwy jak..., mądry jak..., powolny jak..., pracowity jak..., silny jak..."
"Szal Pani Jesieni"- wspólna praca plastyczna malowana farbami na białym płótnie.