KONSPEKT LEKCJI 29 IX 1998 r.

TEMAT: Piłka siatkowa. Zbicie piłki po wystawieniu partnera.

CELE GŁÓWNE LEKCJI:

1.UMIEJĘTNOŚCI: zbicie piłki, doskonalenie odbić.

2.MOTORYCZNOŚĆ: koordynacja, siła eksplozywna

3.WIADOMOŚCI: co to jest kiwnięcie i kiedy je stosyjemy

4.AKCENT WYCH.: współpraca w zespole

KLASA: III a, CH

MIEJSCE: sala gimnastyczna

CZAS: `45

L.ĆW.:

PRZYBORY I PRZYRZĄDY: piłki do siatkówki

TOK LEKCJI

ZADANIA SZCZEGÓŁOWE

UWAGI ORG.-METOD.

1.Zorganizowanie grupy i sprawdz. gotowości do zajęć

  1. Zbiórka

  2. Sprawdzenie obecności i strojów sportowych

  3. Sportowe przywitanie

Szereg przed N

Odłożenie niebezpiecznych przedmiotów

2.Motywacja do uczestnictwa w lekcji

1. Podanie tematu lekcji

2. Informacje o technice zbicia i kiwnięcia. Pokaz N. W.

Ustawienie j.w.

3.Rozgrzewka,

psychomotoryka,

profilaktyka.

  1. Zabawa ożywiająca „Berek parami”

  2. Naprzeciw siebie, RR splecione, dowolne krążenia RR w różnych kierunkach

  3. Rozkrok, tyłem do siebie, przekazywanie piłki między NN przez skłon T w przód

  4. Klęk jednonóż obok siebie, przekazywanie piłki przez skłon T w bok

  5. Przysiad, skacząc podania piłki do partnera

  6. Siad, stopy opierają się o siebie , piłka między NN, wznos prostych NN w górę

  7. Leżenie tyłem, piłka w wyprostowanych RR, skłon T w tył (równocześnie)

  8. Siad rozkroczny tyłem do siebie - podania piłki przez skrętoskłon T

  9. Naprzeciw siebie - odbicia:

  • górne - górne

  • górne - dolne

  • dolne - górne

  • dolne - dolne

  1. Bieg dookoła sali, na sygnał UU przyjmują dowolną pozycje równoważną

Pokaz prawidłowego naskoku do zbicia przez N

11. UU w różnych formach ćwiczą sobie sam naskok do zbicia, pamiętając by lądowali w tym samym miejscu co wyskoczyli. S.

UU dobierają się w pary

20 s.

x 10

x 10

x 20

x 10

x 10

x 10

x 20

x 20

x 20

x 20

x 5

x 15

4.Kształtowanie umiejętności, dosk. sprawności i rozw.

zdolności twórczych

  1. Pokaz prawidłowego zbicia przez N, objaśnienie techniki W.

  2. UU w parach poruszają się wzdłuż sali odbijając sposobem górnym i dolnym

  3. W parach naprzeciw siebie „plas” do partnera

  4. W parach naprzeciw siebie UU zbijają po własnym podrzucie z miejsca o parkiet w kierunku partnera, a następnie po naskoku

  5. UU po dwóch stronach siatki. Na środku po obu stronach wyznaczeni UU, którzy wystawiają piłki. Reszta wykonuje zbijanie

  6. Gra szkolna z zastosowanie poznanych elementów

Dwa rzędy na linii końcowej

`4

N koryguje cały czas technikę

N zmienia wystawiającego

N sędziuje

5.Uspokojenie org.

Marsz dookoła sali z głębokimi oddechami

`1

6.Czynności org.-wychowawcze.

  1. Sprzątanie sali

  2. Omówienie błędów występujących przy zbiciu W.

  3. Pochwała najlepiej ćwiczących

`2

Szereg przed N

7.Nastawienie do zadań i ćwiczeń w czasie wolnym.

1. Zachęcenie do uprawiania gimnastyki porannej

2. Sportowe pożegnanie

Szereg przed N