SCENARIUSZ LEKCJI
Prowadząca:
Temat: Umiejętność czytania mapy w terenie.
Cel ogólny: Poznanie stref oraz funkcji miasta.
Cele operacyjne:
I Wiadomości:
A
wyjaśnić termin miasto,
wymienić i wyjaśnić poszczególne funkcje miasta,
wyróżnić strefy w mieści w którym mieszka
B
uzupełnić plan miasta zgodnie z przyjętymi oznaczeniami,
wyjaśnić różnice między poszczególnymi strefami miasta,
umiejscowić swoje położenie na planie miasta
II Umiejętności:
C
scharakteryzować sposoby użytkowania terenu w swoim mieście,
określić funkcje spełniane przez miasto, w którym mieszka,
D
wykazywać związek między występowaniem poszczególnych obiektów, a strefami miasta
Typ lekcji: Przeznaczona na realizację nowego materiału
Forma nauczania: Zajęcia prowadzone w terenie
Forma organizacji: Zbiorowa, indywidualna, grupowa
Metody: Praca z planem miasta, obserwacje terenowe
Środki dydaktyczne: Karat pracy nr 1, kredki, linijka, twarde podkładki, notatnik
PRZEBIEG LEKCJI
Faza lekcji |
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
Przygotowawcza |
-Przygotowuje się do lekcji;
|
-Przygotowują się do lekcji;
|
|
Realizacyjna |
- Podaję temat „Umiejętność czytania mapy w terenie”
-Wprowadza uczniów w temat lekcji, krótko charakteryzuje strefy miasta oraz funkcje jakie może spełniać.
-Dzieli klasę na czteroosobowe grupy.
-Prosi o krótką analizę planu miasta -Prosi uczniów aby zapoznali się z zadaniami jakie muszą wykonać podczas lekcji w terenie.
-W przypadku wątpliwości nauczyciel pomaga uczniom rozwiązać zadanie lub naprowadza ich na prawidłowe odpowiedzi
-Po powrocie do szkoły nauczyciel prosi kolejno uczniów, aby zaprezentowali wyniki pracy |
-Uczniowie zapisują temat na karcie pracy.
-Uczniowie stają w swoich grupach
-Uczniowie analizują treści zamieszczone na planie -Uczniowie po przeczytaniu poleceń pod opieką nauczyciela wyruszają w wyznaczoną trasę i wykonują polecenia.
-Uczniowie rozwiązują karty pracy
-Wybrani uczniowie prezentują wykonane przez siebie zadania
|
-plan miasta, karta pracy
|
Podsumowująca |
- Krótkie przypomnienie treści z lekcji *Jakie funkcje może pełnić miasto? *Jakie strefy można wyróżnić w naszym mieście? |
-Uczniowie zgłaszają się i odpowiadają na zadane pytania: * Miasto może pełnić funkcję kulturową, handlową, turystyczną, przemysłową jak i naukową. * Centrum (znajduje się tam większość urzędów), podmiejska(osiedla mieszkaniowe). |
|