Budowanie poczucia własnej wartości, Pedagog, KONSPEKTY PEDAGOGA


Temat: Budowanie poczucia własnej wartości

Uczestnicy: uczniowie gimnazjum

Czas zajęć:45 min

Cele:

Środki: kartki, butelka, kolorowe kartki, kartki „to ja”

Tok zajęć:

1.Rundka

Uczestnicy mówią o przyjemnych przeżyciach z ubiegłego tygodnia.

2. Dyskusja

Zadaję uczestnikom pytania:

Co to jest poczucie własnej wartości

Jakie są konsekwencje niedoceniania przez rodziców dziecka?

3. Jestem niepowtarzalny

Każdy otrzymuje kartkę, na której ma opisac siebie. Opis ten ma być taki, aby nie było wątpliwości, ze chodzi o tę a nie inna osobę. Lepiej jest wymieniać cechy osobowości i własne plany zyciowe, niż pisac o własnych cechach fizycznych. Każda osoba później czyta głośno swoją kartkę. Reszta grupy może dopełnić obraz tej osoby i odnaleźć jej cechy szczególne, które odróżniają ją od innych.

4. Co mi się podoba w moim wyglądzie

Siedząc w kręgu każdy z uczestników kolejno wymienia przynajmniej trzy szczegóły swojego wyglądu, które mu się podobają u siebie. Pozostali uczestnicy mogą dopełnić wypowiedź kolegi o inne cechy wyglądu, które ich zdaniem wyróżniają daną osobę.

5. Życzenia

Każdy z uczestników dostaje kolorową kartkę, podpisuje ją swoim imieniem. Wszystkie kartki wkładają do reklamówki, mieszam je poczym uczestnicy zaczynają je kolejno wybierać. Nie wybierają kartek ze swoim imieniem. Proszę, aby na tych kartkach napisali wyjątkowe życzenia dla swoich kolegów, bardziej osobiste i głębsze. Później proponuję, aby każdy odczytał lub opowiedział życzenie, które sprawiło mu najwięcej radości. Kartki z życzeniami uczestnicy zabierają ze sobą do domu.

6. Ogłoszenia

Każdy z uczestników dostaje kartkę, na której redaguje ogłoszenie, w którym reklamuje się jako towarzysz wycieczki. Może użyć do tego ok. 30 słów. Ogłoszenia wkładają do reklamówki i każdy po kolei wyciąga jedno, czyta je głośno i stara się zgadnąć, kto je napisał. Potem objaśnia, co pomogło mu odgadnąć autora.

7. To ja

Rozdaję uczniom karty „To ja” i proszę ich, by je wypełnili, dopisując zakończenie każdego zdania, zgodnie z tym co przeżywają i myślą o sobie w związku z odnoszonymi sukcesami. Po wypełnieniu kart, uczniowie odczytują je na głos grupie.

8. Rundka

Uczestnicy wypowiadają się po kolei co im się podobało, co było przyjemne na zajęciach.

0x08 graphic

Zabawa w butelkę

Podaję butelkę ochotnikowi, który zaczyna ją kręcić. Następnie osoba ta (ochotnik) wymienia jedną pozytywną cechę, osoby wskazanej przez butelkę.


