SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ DLA DZIECI 6 LETNICH.

TEMAT: „WOKÓŁ JAJA „

POJĘCIE: WIELKANOC

CEL OGÓLNY :

Kształtowanie umiejętności dostrzegania podstawowych wartości w życiu codziennym.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

  1. Znają i potrafią omówić zwyczaje rodzinne w okresie świąt wielkanocnych (obszar fioletowy)

  2. Czytają proste teksty ze zrozumieniem (obszar pomarańczowy)

  3. Współdziałają z rówieśnikami ( obszar zielony)

  4. Posługują się wyobraźnią twórczą i odtwórczą w wykonywaniu różnych prac plastycznych ( obszar żółty)

  5. Dokonują analizę i syntezę wyrazów ( obszar pomarańczowy)

  6. Oceniają swoją pracę wykonaną indywidualnie( obszar zielony)

  7. Przeliczają liczebnikami głównymi w zakresie dostępnym dzieciom ( obszar pomarańczowy)

  8. Znają zapis graficzny cyfr , liter(obszar pomarańczowy)

  9. Sprawiają sobie i innym radość z pozytywnego zachowania w czasie zabaw ruchowych (obszar żółty)

METODY:

Czynna- zadań stawianych do wykonania , samodzielnych doświadczeń.

Słowna- rozmowa, czytanie ,instrukcja

Oglądowa- ilustracje, pokaz

FORMA:

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

szarfy w 4 kolorach , 4 wielkie jaja w różnych kolorach z napisami imion dzieci, 4 małe jaja z cyframi dla zespołów,2 obrazki do opowiadania, 4 koperty z obrazkami, karty z literami, kaseta z piosenką i muzyką, czerwone i niebieskie kartoniki, pojemniki po jajkach z niespodzianki z wyrazami, cyfry -klocki, plansza z napisem Wielkanoc, karty pracy, glina, długie wykałaczki , klej kredki

PRZEBIEG :

I WSTĘP

Zgromadzenie się na dywanie przed planszą , przeliczcie z ilu liter składa się ten wyraz

W-wielki piątek

I- indyk

E- elegancki ubiór

L- lany poniedziałek

K- kraszanki

A- alleluja

N- nastrój świąteczny

O- ozdobne jajka

C- cukrowy baranek

Rozmowa o zwyczajach wielkanocnych związanych z napisanymi słowami.(W, R 1,2,7)

II ZADANIA EDUKACYJNE

1 ZADANIA ZESPOŁÓW

2 ZADANIA INDYWIDUALNE.-

    1. Narysuj w pustym okienku to co przeczytałeś w okienku po lewej stronie

(W, E 2,4)

    1. Połącz każdy obrazek z literą oznaczającą ostatnią głoską jego i pokoloruj obrazek. (W, E 2,5,4)

    2. Z gliny stwórzcie płaskorzeźbę jajka i wyryjcie na niej pierwszą literę swojego imienia ( W, E 5,4)

III PODSUMOWANIE

po każdym wykonaniu zadania :

Opracowanie i przeprowadzenie Wioletta Rola