Wokół choinki - zabawy dydaktyczne
Wychowanie w przedszkolu - Jadwiga Raszka
Scenariusz II
Temat: Literowe bombki
Cele: Zapoznanie z wierszem Iwony Sach Drzewko; utrwalenie poznanych liter, czytanie prostych wyrazów, kształcenie spostrzegawczości i logicznego myślenia; doskonalenie sprawności manualnej (wycinanie z papieru, lepienie z plasteliny)
Pomoce: Tekst wiersza, sylwety pudełek z bombkami choinkowymi (na każdej bombce napisana litera); sylwety bombek choinkowych - każda oznaczona literą; szablony bombek z brystolu do obrysowywania ołówki, nożyczki, papier kolorowy, klej, plastelina (do pracy przy stolikach)
Przebieg zajęć:
Wprowadzenie do zabawy - wysłuchanie wiersza Iwony Such.
Drzewko
Dziś do lasu pojedziemy
I choinkę przywieziemy.
Piękną, dużą i zieloną,
Śniegiem przystrojoną.
Postawimy drzewko w sali,
bombki zawiesimy.
Potem raźno wokół niego
Polkę zatańczymy.
Stanie piękna, kolorowa,
gwiazdka na niej świeci.
Pod choinką położymy prezenty dla dzieci.
Wykorzystanie treści wiersza do rozmowy na temat sposobów ubierania świątecznej choinki.
Oglądanie przygotowanych przez nauczycielkę sylwet bombek - rozpoznawanie zapisanych na nich liter.
Odczytanie liter zapisanych na bombach w pudełku (sylwety przypięte na tablicy) - uzupełnianie brakujących bombek w pudełkach; czytanie powstałych wyrazów - imion dzieci.
Praca przy stolikach - obrysowywanie szablonów na kolorowym brystolu, wycinanie po narysowanych liniach. Ozdabianie lalek: wycinanie elementów z kolorowego papieru, zwrócenie uwagi na starannie wykonanie prac. Dekorowanie sali bombkami.
Scenariusz III
Temat: Świąteczne upominki
Cele: Zaznajomienie dzieci z wierszem Hanny Zielińskiej Choinka; doskonalenie umiejętności logicznego myślenia; ćwiczenie spostrzegawczości; kształcenie umiejętności rozwiązywania rebusów; rozwijanie umiejętności manualnych.
Pomoce: Rebusy, napis (odpowiedzi z odczytanych rebusów), zagadki słowne, kartki, kredki
Przebieg zajęć:
Wprowadzenie dzieci do tematu zabawy - słuchanie wiersza Hanny Zielińskiej.
Choinka
Wdzięczna panno
choinko zielona!
Z dalekiego boru
Przyszłaś do nas...
Zaszumiały gałązeczki,
zapachniały,
nad obrusem,
pochyliły się białym.
Ciemne niebo,
Gwiazda jasna na nim.
Rozbłysnęłaś
jabłuszkami, świeczkami
i spoglądasz zielonymi oczyma
jak opłatek
Matka w ręku trzyma.
Rozmowa dotycząca treści utworu i wiedzy dzieci odnośnie świątecznych tradycji i zwyczajów (obdarowywanie się prezentami, wypowiedzi przedszkolaków na temat oczekiwanych, wyśnionych prezentów).
Słuchanie zagadek słownych czytanych przez nauczycielkę „Prezenty” - odgadywanie odpowiedzi:
Babcia o nich marzyła
Teraz na szyję je założyła. (korale)
Układać z nich obrazki
To marzenie Tereski. (puzzle)
O tym latającym prezencie
Marzył Bartek przy każdym święcie. (samolot)
Mamy marzenia się spełniły,
Takie ubranie to prezent miły. (bluzka)
A to ci dopiero zabawa,
Tata na szyi już wiąże... (krawat)
Marzenie dziadka to giętka
Do ryb łowienia... (wędka)
Czytanie wyrazów: babcia, Tereska, Bartek, mama, tata, dziadek.
Rozwiązywanie - odczytywanie rebusów przypiętych na tablicy: korale, puzzle, samolot, bluzka, krawat, wędka.
Przypinanie napisów - obok odgadniętych rebusów.
Dopasowywanie napisów z upominkami do właściwej osoby (zgodnie z treścią zagadek), np. babcia - korale.
Praca przy stolikach - rysowanie wybranego prezentu z rozwiązanych rebusów, np. korale, krawat, itp.