SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 4 - LETNICH
TEMAT: „Przedszkolna Akademia Dobrych Manier”
CEL OGÓLNY:
- kształtowanie postawy dobrego zachowania się oraz szacunku wobec osób starszych.
METODY:
Słowna - rozmowa, piosenka, objaśnienie,
Oglądowa - pokaz, obserwacja,
Czynna - stawianie zadań do wykonania.
FORMY:
Praca indywidualna i grupowa
CZAS REALIZACJI:
Około 30 min
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
L.p. |
Sytuacje edukacyjne |
Zakładane efekty (cele operacyjne) |
Środki dydaktyczne |
„Witam Was” - powitanie piosenką |
Dzieci: - śpiewem witają nauczyciela; - potrafią zbiorowo zaśpiewać piosenkę; - potrafią ruchem pokazać treść piosenki; - aktywnie włączają się w uczestnictwo w zajęciach; |
|
|
„Radosne powitanie” - zabawa ruchowa (wg Weroniki Sherborne) |
Dziecko: - przez ruch uczy się świadomości własnego ciała i usprawniania ruchowego; - uczy się dzielenia przestrzeni z drugim człowiekiem i nawiązywania z nim kontaktu; - aktywnie uczestniczy w zajęciach; - sprawnie reagują na bodźce zewnętrzne (słowo); - kształtuje postawę szacunku wobec drugiego człowieka. |
Ćwiczenie opracowane na podstawie: Sherborne W.: „Ruch rozwijający dla dzieci” Wydawnictwo PWN, Warszawa 1999. |
|
„W tramwaju” - zaprezentowanie przez nauczyciela dwóch obrazów ukazujących przeciwstawne postępowanie - pozytywne i negatywne. |
Dzieci: - sprawnie reagują na bodźce zewnętrzne (słowo); - doskonalą swoją spostrzegawczość - potrafią dostrzec różnice między obrazami; - na postawie obrazów potrafią rozróżnić, który z obrazów pokazuje sytuację pozytywną, a który negatywną;
|
Tablica z dwoma obrazami (ilustracjami do tekstu literackiego)- pierwszy pokazuje negatywne zachowanie - dziecko siedzi w tramwaju, a osoba starsza stoi obok niego i dźwiga ciężkie siatki. Drugi pokazuje sytuacje pozytywną - to starsza Pani siedzi, a młody chłopak pomaga jej w trzymaniu zakupów. |
|
„Który to obrazek?” - wyrecytowanie przez nauczyciela wiersza dotyczącego jednego z obrazów - próby odgadnięcia przez dzieci, którego obrazu wiersz dotyczy. |
Dziecko: - aktywnie słucha opowiadania nauczyciela; - sprawnie reagują na bodźce zewnętrzne (słowo); - potrafi dostrzec różnice między obrazami; - potrafi dopasować usłyszany tekst literacki do właściwego obrazu (ilustracji). |
Tekst wiersza Czesława Janczarskiego „Babcia”, szablony rąk wskazujących na właściwy obrazek. |
|
„O Jacku i jego zachowaniu” - rozmowa dotycząca zachowania głównego bohatera wiersza.
|
Dziecko: - aktywnie włącza się w rozmowę; - potrafi wyrazić swoje zdanie na określony temat; - potrafi odnaleźć podobne sytuacje i opowiedzieć o nich w nawiązaniu do treści utworu; - wie, co to znaczy „szanować” drugą osobę; - wie, iż osoby starsze powinno się traktować z szacunkiem; - wysłuchuje wypowiedzi swoich kolegów i koleżanek - oczekuje na swoją kolej wypowiedzi. |
|
|
Zabawa dydaktyczno -ruchowa „Nasze prace domowe” - dzieci naśladują ruch wykonywanych prac domowych - odkurzanie, zmywanie, ścieranie kurzu, zamiatanie, mycie okien, pranie... |
Dziecko: - aktywnie uczestniczy w zabawie; - sprawnie reaguje na bodźce zewnętrzne (słowo); - doskonali swoją spostrzegawczość; - rozwija swoją motorykę; - „hasło” podane przez nauczyciela potrafi zilustrować ruchem. |
|
|
„Akademia Dobrych Manier” - teatrzyk samorodny przedszkolaków - inscenizacja „pozytywnego” zakończenia dla usłyszanego utworu literackiego. |
Dziecko: - ekspresyjnie wyraża swoimi słowami lub ruchem treść utworu literackiego; - wie, co to znaczy „szanować” drugą osobę; - wie jak zachowywać się wobec osób starszych; - wie, iż osoby starsze powinno się traktować z szacunkiem; - potrafi współpracować z grupą; - sprawnie reaguje na bodźce zewnętrzne (słowo); - uczestniczy w formie twórczego działania - inscenizacji. |
Przedmioty, które zostaną wykorzystane przez dzieci podczas inscenizacji - np. dyski do ćwiczeń - kierownica, krzesełka - siedzenia w tramwaju itp. |
|
„Każdy przedszkolak dobrze wie, jak zachowywać powinien się” - szablon - szkic - ukazujący pozytywne wzorce zachowania wobec starszych. Gotowe prace (pokolorowane bądź wyklejone) wieszamy w sali - tworząc przedszkolną galerię dobrych manier. |
Dziecko: - wie, co to znaczy „szanować” drugą osobę; - wie jak zachowywać się wobec osób starszych; - wie, iż osoby starsze powinno się traktować z szacunkiem; - rozwija swoją motorykę małą (precyzyjne ruchy dłoni); - rozwija estetykę wykonywania prac plastycznych; - rozwija swoją cierpliwość podczas wykonywania pracy plastycznej - pracuje nad starannością wykonania pracy. - poprzez dodawanie do gotowego szkicu dodatkowych elementów kształtuje umiejętność kreatywnego myślenia. |
Szablony - szkice - dla każdego dziecka -przedstawiające pozytywne wzorce zachowania wobec starszych, kredki świecowe, kredki ołówkowe, klej, papier kolorowy, itp. |
|
„Uśmiech przedszkolaka” - podsumowanie zajęć, ocena zajęć przez dzieci |
Dziecko: - potrafi wyrazić swoje emocje;
|
Szablony twarzy z różną mimiką (uśmiech, twarz bez emocji, twarz smutna) |
1. WITAM WAS
Wszyscy są,
Witam Was,
Zaczynamy już czas,
Jestem Ja,
Jesteś Ty,
Raz, dwa i trzy.
„Babcia” Czesław Janczarski
Jedzie Jacek tramwajem
Rozsiadł się wygodnie
Patrzy jak po mieście
Spacerują przechodnie
Przy Jacku stoi babcia
- Siedź sobie wnuczku drogi!
Stara babcia postoi
Choć ty młode masz nogi...
Wysiadł Jacek - a babcia
Ciężkie paczki zbiera,
Czy ktoś by z was
Pochwalił tego kawalera?