SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I, klasa 1 sprawdziany, klasa 1


SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I

Prowadząca: mgr Renata Ossowska

 

Temat dnia: ZWYCZAJE I TRADYCJE WIELKANOCNE

 

Cele ogólne:

-Rozwijanie umiejętności pracy w grupie

-Rozwijanie zainteresowań dotyczących zwyczajów i tradycji ludowych

-Kształtowanie umiejętności matematycznych

-Czytanie ze zrozumieniem

 

Cele operacyjne- uczeń potrafi:

-zaprezentować posiadaną wiedzę w formie mapy pamięci

-wykazać się wiadomościami o tradycjach wielkanocnych

-ułożyć puzzle i wykonać z nich ozdobę

-dodawać i odejmować w zakresie 20

-dostosować się do zasad gry

-wykonywać obliczenia pamięciowe

-posługiwać się instrukcją gry

-wyszukiwać własne błędy przez porównywanie ze wzorem

-dzielić się wiedzą

-zrozumieć i ocenić przeczytany tekst

-uzupełnić tekst z lukami

 

 

Metody:

-praktycznego działania

-aktywizujące(gra i zabawa dydaktyczna ,prawda-fałsz, mapa myśli)

-słowna

 

Formy pracy:

-praca indywidualna zróżnicowana i jednolita

-praca grupowa jednolita

-praca zbiorowa

 

Środki dydaktyczne:

-koszyczki

-sylwety jaj

-puzzle w kopertach

-święconka

-gra planszowa , kostka i pionki (jeden zestaw na grupę)

-haczyki do zawieszenia pisanek

-wysiana rzeżucha i owies

-tekst do zbiorowego czytania i samokontroli (plansze na tablicę)

-plansza do mapy myśli

-gałązki do samooceny

-karta pracy(WESOŁA SZKOŁA ,str. Nr150)

 

Przebieg zajęć:

Wprowadzenie do tematu zajęć

Skierowanie rozmowy na temat zgromadzonych pomocy(dekoracja wielkanocna)

wysłuchanie piosenki o tematyce wielkanocnej

Wielkanoc--mapa myśli

Zwyczaje związane z pojęciami z mapy myśli

Wspólne odczytanie nazw zwyczajów i tradycji wielkanocnych z tablicy

Prawda-fałsz: wybranie z kopert elementów układanki zawierających nazwy           tradycji i zwyczajów wielkanocnych , ułożenie puzzli na kraszankach

Spacer rytmiczny przy piosence „Wielkanoc”

Zabawa na dywanie-Szukamy zajączka z niespodzianką(zawężenie pola poszukiwań przy użyciu pojęć „za mało, za dużo”)

Omówienie znalezionej niespodzianki(czytanie instrukcji gry planszowej)

Gra przy stolikach

Podsumowanie : Tekst z lukami( wpisanie nazwy czynności związanych z tradycjami i zwyczajami wielkanocnymi ,znajdującymi się w ramce na kartach pracy)

Porównanie uzupełnionego tekstu z tekstem na tablicy

Samoocena-zawieszenie swoich ozdób na jednej z dwóch gałązek(wyższa to samoocena wysoka)

Rozdanie gier planszowych do domu jako kolejnej niespodzianki od zajączka.  Praca domowa-ozdobienie gry według własnego pomysłu i korzystanie z niej

z członkami rodziny

 

 

        

Opinia  doradcy o przeprowadzonych zajęciach :                                      

 

Nauczycielka wprowadziła świąteczny nastrój w klasie poprzez piękne dekoracje oraz pomoce dydaktyczne. Uczniowie chętnie wypowiadali się na temat zwyczajów wielkanocnych , a także słuchali o zwyczajach im nieznanych .

W naturalny sposób zostały włączone do tematu gry dydaktyczne z edukacji    matematycznej. Zajęcia przebiegały w bardzo miłej atmosferze, co miało odzwierciedlenie w wysokiej samoocenie uczniów.

mgr Joanna Dembowa

 - doradca metodyczny nauczania początkowego


