Scenariusz lekcji z Wiedzy o kulturze.
Temat: Wstęp do kultury. Kultura: pojęcie, typy, dziedzictwo.
Główne zagadnienia:
-definicja kultury
-główne elementy kultury
-trzy typy kultur
-wspólnota kulturowa narodów Europy
Cele:
Uczeń po zajęciach potrafi:
-zdefiniować słowo kultura
-wymienić jej najważniejsze typy i omówić je
-na podstawie wiedzy z innych przedmiotów (j. polski, historia) opowiedzieć o dziedzictwie kulturowym Europy
Metody:
-burza mózgów
-mapa mentalna
-pogadanka
Środki:
-prezentacja w PowerPoint (do zrobienia notatki z lekcji)
-pisaki i tablica, lub duże kartony
Przebieg:
Sprawy organizacyjne (czas 3-5 min.).
Nauczyciel przedstawia temat lekcji i prosi o propozycje uczniów jak zdefiniować kulturę. Burza mózgów zapisywana będzie na tablicy w formie mapy mentalnej (robaczka). Centrum stanowić będzie KULTURA natomiast ramiona to słowa skojarzenia. Od ramion powstaną kolejne odrosty aż do wyczerpania pomysłów. Czas przeznaczony na to zadanie to max. 7 min. dlatego robaczka maluje nauczyciel.
Po pierwszym zadaniu uczniowie oglądają pierwsze slajdy. Następnie na mapie próbują odznaczyć typy kultur (czas ok. 3 min.). Po przeczytaniu kolejnych slajdów przechodzimy do ostatniej części- prosimy uczniów by wymienili nam jak najwięcej wspólnych cech kultury europejskiej.
Nauczyciel maluje wielki wór pomysłów na tablicy, który będzie miał nazwę: „Dziedzictwo kulturowe Europy”. Zabawa burza mózgów znów ma trwać max. 7-9 min. Nauczyciel wyświetla slajd z wykresem filarów, na co uczniowie grupują swoje propozycje czasami dodając nowe ( mija ok. 30 min. lekcji). Ostatnie slajdy mają na celu uporządkować wiedzę. Rekapitulacja to stworzenie krótkiej notatki z lekcji ( w najgorszym przypadku zostaje nam na to ok. 7-9 min.).
Przykładowe rozwiązanie robaczka (mapy mentalnej).
Przykładowy worek pomysłów.
Opracowała: Wioleta Żółtak- Wyrwa
KULTURA
Osobista
Fizyczna
Żywych bakterii
Sztuka
Ubioru
Słowa
Dziedzictwo kulturowe Europy.
prawo szkoła teatr mity
demokracja religia legendy
pismo sagi olimpiady