![]() | Pobierz cały dokument las.czyli.zielen.ptaki.scenariusz.ekologia.doc Rozmiar 80 KB |
„LAS ,CZYLI ZIELEŃ , PTAKI I INNE ZWIERZAKI”.
Przyroda odgrywała ,odgrywa i będzie odgrywać znaczącą rolę w życiu człowieka. Wiedzą już o tym przedszkolaki ,ucząc się odpowiedzialności za najbliższe środowisko i przygotowując się do aktywnego i twórczego uczestniczenia w nim. Dzieci poznają też mechanizmy rządzące naturą ,wiedzą jak budująca lub destrukcyjna może być działalność człowieka. A nade wszystko dostrzegają piękno i niepowtarzalność otaczającej natury. Nauczyciel więc powinien wykorzystywać to „naturalne laboratorium” edukacyjne, jakim jest przyroda.
SCENARIUSZ:
CELE : 1.Poznawanie piękna środowiska leśnego i podstawowych zasad jej ochrony.
2.Wykorzystywanie nabytych umiejętności i wiadomości dziecka w praktyce.
CELE OPERACYJNE (dziecko):
- zna podstawowe zasady ochrony środowiska przyrodniczego,
- zna bogactwa świata fauny i flory występujące w lesie ,
- wie, jakie niebezpieczeństwa grożą w lesie i jak ich uniknąć,
- wykorzystuje nabyte umiejętności i wiadomości w praktyce (zna pojęcie liczby, klasyfikuje,
umiejętnie posługuje się liczebnikami głównymi, dodaje, odejmuje, porównuje zbiory, zna
litery i techniki czytania ze zrozumieniem, rozpoznaje i prawidłowo nazywa barwy
podstawowe i pochodne, rozwiązuje zagadki umysłowe).
METODY:
praktyczne, eksponujące (zaangażowanie emocjonalne i przeżycia), problemowe, podające.
POMOCE DYDAKTYCZNE:
list, skakanki, magnetofon, szary papier, klej, folia, rybki, ławeczka, choinki, koperty, ilustracje, chusta animacyjna, woda, miseczka, napisy, butelki, gazety.
PRZEBIEG:
List od Ekoludka (wspólnie z dziećmi odczytanie listu, który umieszczony jest na tablicy). „Nastała piękna pora roku - wiosna. Zapraszam więc Was na wycieczkę do lasu. Przed Wami wiele przygód. Życzę powodzenia. Ekoludek”
Wycieczka pociągiem do lasu (dzieci ustawiają się „w pociąg” i wyznaczonym szlakiem - kręte tory zbudowane z grubego sznurka - docierają do lasu).
Zabawa „Tak - Nie”. Ekoludek uczy zasad prawidłowego zachowania się w lesie.
Dzieci odpowiadają na pytania nauczyciela, posługując się kartkami z napisami „Tak - Nie”. (Kartki umieszczone są na tacach).
- Czy w lesie można krzyczeć?
- Czy w lesie można śmiecić?
- Czy w lesie można zrywać znane grzyby?
- Czy w lesie można zrywać nieznane grzyby?
![]() | Pobierz cały dokument las.czyli.zielen.ptaki.scenariusz.ekologia.doc rozmiar 80 KB |