Data 09.11.2010 r.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY III
Prowadzący:
Ośrodek tematyczny: Z dziejów Polski.
Temat dzienny: Święto Niepodległości.
Edukacja: społeczno-przyrodnicza, polonistyczna, matematyczna, plastyczno-techniczna, muzyczna.
Cele ogólne:
poznanie wydarzeń, które doprowadził do niepodległości Polski,
zapoznanie się z obchodami Święta Niepodległości.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozumie, dlaczego Polacy świętują Dzień Niepodległości,
wie, kim był Józef Piłsudski,
potrafi układać zdania z wybranymi wyrażeniami,
czyta wiersz odpowiednio intonując,
stosuje liczbę pojedynczą i mnogą rzeczownika i przymiotnika,
rozwiązuje zadania tekstowe,
słucha pieśni legionowych,
potrafi wyklaskać rytm,
samodzielnie wykonuje kotylion.
Metody pracy:
czynna: zadania stawiane do wykonania,
słowna: rozmowa, objaśnienia i instrukcje,
percepcyjna: obserwacja i pokaz.
Formy:
indywidualna,
zbiorowa.
Środki:
podręcznik s. 92-94,
karty pracy s. 153 - 154,
karty pracy-matematyka (41),
kredki,
CD 1,
kotylion.
Przebieg zajęć:
FAZA WSTĘPNA:
Przywitanie - Przesyłanie iskierki.
Dzień dobry. Ustawcie się w kole trzymając się za ręce. Przesyłam osobie z mojej prawej strony iskierkę(uścisk dłoni), ta osoba podaje iskierkę dalej. Zabawa trwa do czasu, aż uścisk do mnie wróci.
Wprowadzenie do tematu zajęć. Rozmowa.
- Jak nazywa się Nasz kraj? (Polska).
- Jak nazywają się mieszkańcy Polski? (Polacy).
- Czy Polska jest wolnym krajem? (Tak).
- Czy zawsze tak było? (Nie)
- Kto wie, jakie święto narodowe będziemy obchodzić 11 listopada? (Święto Niepodległości).
- Co oznacza słowo „niepodległość”? (Wolność, brak ograniczeń, nie podleganie cudzym naciskom).
Tematem dzisiejszej lekcji jest właśnie Święto Niepodległości. Zatem będziemy mówili o wydarzeniach, jakie przyczyniły się do tego, że Polska jest wolnym krajem. Poznamy człowieka, który jest polskim symbolem walki o niepodległość. Dowiemy się, kim jest patriota. Oraz zapoznamy się z obchodami Święta Niepodległości.
FAZA ZASADNICZA:
Doskonalenie spostrzegawczości i ćwiczenia w mówieniu.
Otwórzcie podręczniki na stronach 92 i 93. Mamy tu kilka ilustracji. Przyjrzyjcie im się dokładnie i opowiedzcie mi, co widzicie.
Czytanie tekstu przez dzieci.
Teraz wyznaczę kilka osób, które przeczytają na głos zdania, które znajdują się pod ilustracjami.
Rozmowa na temat wydarzeń z dziejów naszej ojczyzny. Praca z tekstem.
- Które wydarzenia (wymienione na ilustracjach) z dziejów Polski zaliczylibyście do radosnych? (np. wybranie Karola Wojtyłę na papieża, chrzest Polski)
- Dlaczego? (ponieważ wprowadziły coś dobrego w Nasze życie)
- Które wydarzenia budzą w was smutek i zadumę? (np. zniewolenie Polaków w czasie II wojny światowej)
- Jakich słynnych Polaków znacie? (Mikołaj Kopernik, Jan Paweł II, Józef Piłsudski)
- Co o nich wiecie? (Kopernik opisach ruch planet, Jan Paweł II- papież, Józef Piłsudski - oswobodził Polskę)
Czytanie wiersza przez nauczyciela.
Przeczytam teraz wiersz „Ojczyzna”, który znajduje się w podręczniku na stronie 94. Posłuchajcie uważnie.
Rozmowa dotycząca treści utworu. Praca z wierszem.
- Jakimi uczuciami darzy poeta ojczysty kraj? (Poeta kocha Swój kraj: „Gorącym sercem Ciebie kochamy”)
- Jakimi słowami określa Polskę? ( „Ojczyzno, ziemio rodzona”)
Znajdźcie w wierszu odpowiednie fragmenty i przeczytajcie je na głos.
Autor wiersza jest patriotą. Czyli jest osobą, która kocha swój kraj i jest do niego przywiązany.
- Czy Wy jesteście patriotami? (Tak)
- Co patriota może zrobić dla swojej ojczyzny? (dbać o język polski, kulturę i tradycję)
Czytanie utworu „Ojczyzna” przez dzieci.
Poproszę teraz kilka osób o to, aby przeczytały głośno cały wiersz.
Słuchanie piosenki „Przybyli ułani pod okienko”.
Wysłuchamy teraz pieśni legionowe pt.: „Przybyli ułani pod okienko”.
„Przybyli ulani pod okienko”
Przybyli ułani pod okienko, (bis)
Pukają, wołają: "puść panienko! "(bis)
Zaświecił miesiączek do okienka,
W koszulce stanęła w nim panienka.
"O Jezu, a cóż to za wojacy?"
"Otwieraj! Nie bój się to czwartacy!"
"O Jezu! A dokąd Bóg prowadzi?"
"Warszawę odwiedzić byśmy radzi.
Gdy zwiedzim Warszawę, juz nam pilno
Zobaczyć to stare nasze Wilno.
A z Wilna juz droga jest gotowa,
Prowadzi prościutko aż do Lwowa.
"O Jezu, a cóż to za mizeria?"
"Otwórz no, panienko! Kawaleria."
Przyszliśmy napoić nasze konie,
Za nami piechoty pełne błonie."
"O Jezu! A cóż to za hołota?"
"Otwórz panienko! To piechota!"
Panienka otwierać podskoczyła,
żołnierzy do środka zaprosiła.
Wyklaskiwanie rytmu.
Posłuchamy tej piosenki jeszcze raz. Tym razem chciałabym, abyśmy wszyscy razem wyklaskali rytm.
Opowiadanie przez nauczyciela o odzyskaniu przez Polskę niepodległości oraz o obchodach Święta Niepodległości.
Trzej potężni sąsiedzi(Rosja, Prusy i Austria) podzielili między siebie obszar całej Polski. W 1795 roku przestała istnieć jako państwo i zniknęła z mapy świata. Przez wszystkie lata niewoli, Polacy nie poddawali się i walczyli o odrodzenie swojego państwa. Wybuchały kolejne powstania, niestety wszystkie kończyły się niepowodzeniem. Przypominały jednak, że naród polski istnieje. Głównym twórcą i przywódcą wielkiego ruchu niepodległościowego był Józef Piłsudski, który stał się polskim symbolem walki o niepodległość. 11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość i dlatego dzień ten obchodzimy jako święto narodowe - Święto Niepodległości.
Główne obchody tego święta mają miejsce w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Tam właśnie, w samo południe następuje uroczysta zmiana warty. W tym dniu odbywają się różne uroczystości patriotyczne, wojskowe defilady w paradnych mundurach, w czasie uroczystości rozbrzmiewają pieśni patriotyczne. Na domach i ulicach w całej Polsce, rozwieszone są flagi narodowe.
Otwórzcie karty pracy rozdział 77 (strona 153). Zajmiemy się ćwiczeniem 2.
Jedna osoba przeczyta ciekawostkę, potem uzupełnijcie podpisy pod fotografiami.
W ćwiczeniu 1 uzupełnijcie zdania na temat Święta Niepodległości.
Zadania matematyczne. Karta pracy-matematyka.
Będziemy wykonywać wspólnie zadania od 1 do 6 plus zadanie 8 z karty pracy do matematyki rozdział 41.
Układanie zdań z wybranymi wyrażeniami.
Otwórzcie karty pracy rozdział 77 (strona 154). Zajmiemy się ćwiczeniem 3. Napiszcie podane wyrażenia w liczbie mnogiej. Następnie ułóżcie zdania z dwoma wybranymi wyrażeniami.
Tworzenie rodziny wyrazu „święto”.
Jak widzicie na tablicy zapisałam wyraz „święto”. Waszym zadaniem jest podanie mi wyrazów, które są do niego podobne. To znaczy takich, które należą do rodziny wyrazu „święto” (święto: świątecznie, świętować, świątynia, świąteczny, święty).
Podkreślanie w wyrazach „ą” i „ę”.
Poproszę do tablicy jedną osobę, która podkreśli w tych wyrazach „ą” i „ę”
Pisanie wyrazów z „ą” i „ę”. Ćwiczenia w karcie pracy.
W kartach pracy rozdział 77 (strona 154) wykonajcie ćwiczenie 4. Tutaj również mamy wyrazy pochodzące od słowa „święto”. Jedna osoba przeczyta wyrazy. Zwróćcie uwagę na to jakie litery są podkreślone („ą” i „ę”)
W zadaniu 5 uzupełnijcie wyrażenia wybranymi wyrazami z ćwiczenia 4.
Praca plastyczna.
Pokażę Wam teraz kotylion, który można przywiesić na ubranie w czasie obchodów Święta Niepodległości. Chciałabym, żebyście teraz narysowali swoje własne kotyliony. Pamiętajcie o zachowaniu białego i czerwonego koloru (nasze barwy narodowe). Przywieszę mój kotylion na tablicy. Posłuży jako wzór.
Zadanie domowe.
W domu zróbcie zadanie 7 z karty pracy do matematyki rozdział 41.
FAZA KOŃCOWA:
Przypomnienie treści zajęć.
Chciałabym się dowiedzieć, o czym rozmawialiśmy na dzisiejszej lekcji?
- Jakie święto obchodzimy 11 listopada? (Święto Niepodległości).
- Co wydarzyło się 11 listopada 1918 r.? (Polska po 123 latach odzyskała wolność).
- Kto jest polskim symbolem walki o niepodległość? (Józef Piłsudski).
- Kim jest patriota? (Człowiek, który kocha swój kraj).
- Jak wyglądają obecnie obchody Święta Niepodległości? (Defilady, wywieszenie flag narodowych, apel poległych, śpiewanie hymnu państwowego, uroczysta zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza).
Pożegnanie.
Bardzo podobała mi się Wasza dzisiejsza praca.
Do widzenia.
______________________
data i podpis nauczyciela
(opiekuna praktyk)