Klasa: IV Szkoły Podstawowej
Liczba uczniów: 16
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Konspekt odrabiany z ćwiczeń nr 10
TEMAT LEKCJI: Zastosowanie odmian gry w siatkówkę jako środka wspomagającego psychomotoryczny rozwój ucznia.
Zadania szczegółowe lekcji:
Zadanie usamodzielniające uczenia (ZU): Uczeń współpracuje w dwójkach - uczeń angażuje się w ćwiczenia w parach.
Sprawności motoryczne (M): Orientacja przestrzenna - podrzuty, chwyty
Umiejętności (U): Techniki i taktyki sportowej - uczeń doskonali współprace w grupie
Wiadomości (W): Rozumie rozegranie na 3 osoby.
Przybory i przyrządy: piłki do piłki siatkowej, balony
Tok lekcji |
Czas |
Uwagi organizacyjne i metodyczne |
|||
Cel zadania |
Treść zadania |
|
|
||
I. Część wstępna 1. Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć |
Zbiórka, powitanie |
0,5 min |
W szeregu, kapitan zdaje raport; N podaje komendę : czołem grupa, grupa odpowiada czołem |
||
|
Sprawdzenie obecności i przygotowania do zajęć - rozstawienie sprzętu |
1,5 min |
|
||
2. Motywacja do udziału w zajęciach |
N omawia ważną role współpracy z partnerem w siatkówce. |
0,5 min |
|
||
3. Rozgrzewka, rozwój psychomotoryki i zadania korektywne |
„Zabawy z balonami” Dzielimy uczestników na kilka grup 5-6 osobowych. Uczestnicy stają na boisku do siatkówki w kole. Ich zadaniem jest podbijać wszystkie balony dowolną częścią ciała tak, by nie upadły one na podłogę. Następnie utrudniamy zabawę. Balony mają się poruszać po obwodzie koła. Kolejnym utrudnieniem jest podbijanie balonów w siadzie prostym. |
3 min |
U stoją na obwodzie okręgu. |
||
|
W truchcie krążenia ramion w przód, powrót w tył. |
1 min |
U w parach, w szeregu na linii bocznej boiska
|
||
|
W truchcie. Podrzut i chwyt piłki ponad głową |
1min |
|
||
|
W truchcie. Podrzut piłki, pełen obrót i chwyt. |
1min |
|
||
|
W truchcie. Podbijanie oburącz i jednorącz. |
1min |
|
||
|
Uczniowie stają tyłem do siebie w rozkroku (odległość kroku)-ze skłonem w przód podać sobie ręce między nogami. |
1 min |
Ćwiczenia wykonywane w parach. |
||
|
Uczniowie w siadzie rozkrocznym tyłem do siebie, ramiona w górze podane, skłony boczne raz w lewo, raz w prawo. |
1 min |
|
||
|
Przysiady z wymachem ramion w przód i w tył |
1min |
Ćwiczenia w rozsypce, na całej powierzchni boiska |
||
|
Skłon w przód z jednoczesnym wymachem ramion |
1 min |
|
||
II. Część główna 4. Kształtowani e umiejętności, doskonalenie sprawności w różnych zakresach |
W dwójkach rzut i chwyt w miejscu w postawie wysokiej. |
2 min |
U dobierają się w pary i ustawiają się na przeciwno siebie wzdłuż sali |
||
|
W dwójkach rzut i chwyt piłki ze startem w przód. |
2 min |
|
||
|
Podania i chwyty w dwójkach (odległość 3 m) dwoma piłkami, jedną wysokim łukiem, drugą po torze płaskim. |
2 min |
|
||
|
W ustawieniu jak wyżej podania i chwyty jedną piłką wysokim łukiem, druga kozłem do partnera. |
2min |
|
||
|
Jak wyżej. Podania i chwyty jedną piłką wysokim łukiem, drugą toczenie po podłodze. |
2 min |
|
||
|
Na boisku o wymiarach 4,5x4,5. Drużyny 3-osobowe przebijają balony ponad siatką (w przestrzeni przejścia ograniczonej antenkami) odbijając jednorącz lub oburącz (liczba odbić nieograniczona). Błędy: upadek balonu po właściwej stronie siatki, przebicie balonu poza wyznaczoną przestrzenia przejścia. |
3 min |
N dobiera zespoły |
||
|
Na boisku do siatkówki. Drużyny 6-osobowe przerzucają cztery piłki ponad siatką na stronę przeciwnika. W momencie rozpoczęcia gry wrzutem zza linii ataku dwie piłki są po jednej stronie siatki i dwie po drugiej. Dozwolony jest upadek piłki i jej kontakt ze ścianą. Punkt uzyskuje drużyna, która pozbędzie się wszystkich piłek. |
4 min |
N dobiera zespoły |
||
|
Na boisku do siatkówki. Drużyny 6-osobowe przerzucają dwie piłki ponad siatką na stronę przeciwnika, wykonując uprzednio trzy podania. Błędem jest upadek piłki w boisku, wyrzucenie na aut oraz posiadanie dwóch piłek przez drużynę. |
4 min |
N dobiera zespoły |
||
|
Gra piłką plażową. Drużyny 6-osobowe odbijają (uderzają) piłkę plażową ponad siatką na stronę przeciwnika. Zagrywka dowolną techniką zza linii ataku, liczba odbić nieograniczona. Błędy upadek piłki, chwyt piłki, przejście piłki pod siatką. Po 2 min gry wprowadzić do gry jednocześnie dwie piłki. |
5 min |
|
||
III. Część końcowa 5. Uspokojenie fizjologiczne i emocjonalne organizmu |
Marsz z wspięciem na palce oraz pięty. |
1 min |
U tworzą okrąg |
||
|
Skłon tułowia w przód. |
0,5 min |
|
||
|
Wypady w bok. |
0,5 min |
|
||
|
Siał płaski przetaczanie piłki za nogami i tułowiem.
|
1min |
|
||
6.Czynności organizacyjne i wychowawcze związane z zakończeniem lekcji |
Zbiórka. Omówienie zajęć |
1 min |
Siad w rozsypce przed N |
Bibliografia:
- M. Szczepaniak, T. Klocek, „Siatkówka w szkole”, Kraków 2001
-H. Skrobański, A. Wieczorek, „Przewodnik do ćwiczeń z piłki siatkowej”, Poznań 1995
- S.Zaborniak, A.Kowal, „Piłka siatkowa w szkole”