Wprowadzenie do Zemsty A. Fredry - lekcja języka polskiego w kl. I, szkoła, kompetencje, Testy różne, Konspekty lekcji i inne


Lekcja języka polskiego w klasie I F przeprowadzona w dniu 15 stycznia 2004r.

TEMAT: Kim jesteście, Melpomeno i Talio?” - Wprowadzenie do „Zemsty” A. Fredry.

Cele lekcji:

- planowanie i organizowanie własnej pracy,

- komunikowania się z zespołem,

- efektywnego współdziałania z zespołem,

- twórczego rozwiązywania problemów,

- efektywnego posługiwania się słownikami (języka polskiego, wyrazów obcych, wyrazów bliskoznacznych),

- wykorzystania i prezentacji swej wiedzy i umiejętności,

- formułowania uogólnień i wnioskowania na temat swego stosunku do sztuki teatralnej,

- aktywnego słuchania,

- poprawnego posługiwania się polszczyzną literacką,

Metody i formy pracy:

Środki i pomoce dydaktyczne:

Lp.

Przebieg lekcji

Kształcone

umiejętności

1.

Wprowadzenie w świat magii teatru.

- Co to jest teatr?

- Z czym ci się on kojarzy?

- Czy lubisz teatr?

- Dlaczego ludzie stworzyli teatr? itd.

Formułowanie uogólnień

i samodzielne wyciąganie

wniosków.

2.

Uświadomienie uczniom celu lekcji.

Podanie tematu lekcji.

3.

4.

Wskazanie korzeni teatru w antyku.

Współczesny teatr potwierdzeniem na obecność

kultury śródziemnomorskiej w naszej kulturze.

  • początki teatru - starożytna Grecja,

  • IX muz - opiekunek sztuk - odczytanie

ze ściennej gazetki.

Talia i Melpomena -opiekunki dramatu

komedia tragedia

GATUNKI DRAMATU (zapis do zeszytu)

Wymienienie kilku tragedii (np.: „Balladyna”,

„Romeo i Julia”) oraz komedii („Zemsta”).

Praca w grupach ( 5-6 osób ) - losowanie pytań i zadań przez jednego z członków grupy.

Każda grupa otrzymuje do wykonania zadanie z wykorzystaniem odpowiedniego słownika:

GRUPA I

Wyszukaj w odpowiednim słowniku znaczenie wyrazów związanych z teatrem:

  • premiera,

  • prapremiera,

  • antrakt.

W jakim słowniku szukałeś?

GRUPA II

Wyszukaj w odpowiednim słowniku znaczenie wyrazów związanych z teatrem?

  • spektakl,

  • foyer,

  • scenografia.

W jakim słowniku szukałeś?

GRUPA III

Z jakiego języka pochodzą wyrazy związane z teatrem?

  • premiera,

  • prapremiera,

  • antrakt.

W jakim słowniku szukałeś?

GRUPA IV

Z jakiego języka pochodzą wyrazy związane z teatrem?

  • spektakl,

  • foyer,

  • scenografia.

W jakim słowniku szukałeś?

GRUPA V

Znajdź synonimy do podanych wyrazów związanych z teatrem:

  • premiera,

  • foyer,

  • antrakt,

  • spektakl,

  • scenografia.

Z jakiego słownika korzystałeś?

Po skończeniu pracy przedstawiciele grup referują przy tablicy wyniki swojej pracy.

Piękne wypowiadanie się

na zadany temat, piękne czytanie,

wykorzystanie wiedzy o teatrze.

Planowanie i organizowanie

własnej pracy,

komunikowanie się z zespołem.

efektywne posługiwanie się

słownikami,

efektywne współdziałanie,

wykorzystanie i prezentacja

swojej wiedzy i umiejętności.

5.

Dokładne omówienie i zapis do zeszytów:

Prapremiera, premiera, antrakt, foyer

Prapremiera „Zemsty” odbyła się we Lwowie w 1834r

Notowanie nowych wiadomości w sposób zaproponowany przez nauczyciela lub indywidualnie.

6.

Sylwetka Aleksandra Fredry.

Uczniowie znają już fragmenty pamiętników Fredry „Trzy po trzy”, na ich podstawie przypominają podstawowe fakty z życia dramatopisarza.

Nauczyciel wzbogaca wiadomości uczniów, przedstawiając informacje - ciekawostki

o Fredrze ( np. jako o człowieku ambiwalentnej natury )

Piękne wypowiadanie się na zadany temat.

Wykorzystanie i prezentacja wiedzy.

Aktywne słuchanie.

7.

Geneza „Zemsty”.

Nauczyciel opowiada historię dawnego sporu, który stał się inspiracją do napisania komedii.

Aktywne słuchanie.

8.

Praca w grupach (pomysł tabeli został zaczerpnięty z: „Język Polski w Szkole”)

Każda grupa otrzymuje rozsypankę, którą należy ułożyć w tabelkę.

Ćwiczenie to pomaga dokładnie zapamiętać przyczyny napisania dramatu.

Patrz punkt 3. tabeli.

Rozwiązywanie problemów w twórczy sposób.

RZECZYWISTOŚĆ ŹRÓDŁOWA

TEKST LITERACKI

BOHATEROWIE SPORU

skłóceni sąsiedzi: Piotr Filery - wojewoda i Jan Skotnicki - kasztelan

Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek

MIEJSCE WYDARZEŃ

stary zamek Odrzykoń w okolicach Krosna

stary dwupoziomowy zamek na wis

CZAS WYDARZEŃ

I poł. XVII w. (1603r.)

Wiek XVII

PRZEMIOT ZATARGU

zasypywanie studni, zajmowanie bydła, wycinanie lasów, niszczenie łąk, pól,

burzenie murów granicznych.

mur graniczny

FINAŁ SPORU

małżeństwo Piotra Firleja z kasztelanką Zofią Skotnicką, akt zgody sąsiedzkiej

małżeństwo Wacława z Klarą

zgoda sąsiedzka

Na koniec uczniowie - przedstawiciele grup - prezentują efekty pracy i porównują

Z wynikami innych grup.

8.

PRACA DOMOWA

Co skłoniło Fredrę do napisania „Zemsty”?

lub

Ułóż trzy zdania z wyrazami związanymi z teatrem, które poznałeś na lekcji.

Zastanów się , jakie są charakterystyczne cechy utworu dramatycznego? Co różni

dramat od znanych Ci do tej pory dzieł literackich?

9.

Ocena aktywności i zaangażowania uczniów w pracę w grupie.

Barbara Woźniak

4


