8877

Pobierz cały dokument
8877.doc
Rozmiar 52 KB

Fragment dokumentu:

Konspekt lekcji

Temat lekcji: Starożytny Izrael.

Klasa: Ic Gim.

Data: 10.10.2011

I. Założenia metodyczne

1. Cele lekcji:

Poziom I - Wiadomości

Kategoria A - uczeń zna, wie, pamięta:

- nazwy geograficzne: Kanaan, Palestyna, Jerozolima, Izrael, Babilonia, Persja;

- postacie: Mojżesz, Dawid, Salomon, Cyrus II Wielki, Jahwe;

- pojęcia: Palestyna, Niewola babilońska, Mesjasz, prorok, judaizm, monoteizm, dekalog, Biblia, Stary Testament, Nowy Testament, Tora;

- fakty: Hebrajczycy wierzyli w jednego Boga- Jahwe. Okres świetności Izraela przypada na rządy Salomona. Świętą księgą chrześcijan jest Biblia.

Kategoria B - uczeń rozumie:

- kto był bogiem Żydów,

- jakie tereny zamieszkiwali Izraelici,

- jakie skutki, miały powstania Żydowskie,

- jaki jest podział Biblii.

Poziom II - Umiejętności

Kategoria C - stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych - uczeń potrafi:

- wskazać na mapie położenie Izraela,
- opisać religię Hebrajczyków,

- powiedzieć gdzie znajdowała się świątynia poświęcona Jahwe,

- opisać wygląd świątyni jerozolimskiej,

- powiedzieć ile lat trwałą Niewola babilońska,

- wyjaśnić znaczenie pojęć: Palestyna, prorok, judaizm, Biblia.

Kategoria D - stosowanie wiadomości w sytuacjach nietypowych (problemowych) - uczeń potrafi:

- wymienić, jakie plemiona zostały podbite przez Izraelitów,

- powiedzieć, jaki skutek miało powstanie Szymona Bar-Kochby.

Poziom III - Kształcone postawy i przekonania

Kategoria E, F - uczeń ma świadomość:

- Hebrajczycy zamieszkiwali tereny Palestyny,

- Jahwe był bogiem Żydów,

- Tora jest świętą księgą religii Judaizmu.

2. Środki dydaktyczne:

- podręcznik „Śladami przeszłości kl.1” str. 38-41;

- mapa „Afryka i Bliski Wschód”;

- ilustracja przedstawiająca rekonstrukcje świątyni jerozolimskiej.

3. Metody nauczania:

- praca pod kierunkiem nauczyciela w oparciu o podręcznik;

- praca z mapą,

- opis;

- rozmowa nauczająca;

4. Zasady nauczania:

- zasada świadomego i aktywnego uczestnictwa uczniów;

- zasada trwałości wiedzy.

5. Forma pracy:

- zbiorowa;

- indywidualna.

Struktura i opis lekcji

Fazy lekcji

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

I

Wprowadzenie

1.Czynności organizacyjne:

Przywitanie uczniów, sprawdzenie obecności.

2.Rekapitulacja wtórna.

Nauczyciel zadaje pytania:

- Kto był najważniejszym z bogów egipskich?

- Jak przedstawiano bogów na malunkach?

- Na czym polega proces mumifikacji?


Pobierz cały dokument
8877.doc
rozmiar 52 KB