8880


Konspekt lekcji wychowania fizycznego

Prowadzący:

Data: 04.10.2003

Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna.

Liczba ćwiczących: 12 osób.

Przyrządy i przybory: 14 piłek do koszykówki, dwukolorowe szarfy, 4 pachołki, 8 chorągiewek.

Temat: Nauczanie kozłowania piłki i podania oburącz z przed klatki piersiowej.

Cele ogólne jednostki lekcyjnej: zapoznanie uczniów z elementami techniki kozłowania

i podań w koszykówce.

Cele szczegółowe jednostki lekcyjnej:

  1. Umiejętności - nauka poprawnego kozłowania i podania z przed klatki piersiowej.

  2. Motoryczność - kształtowanie koordynacji ruchowej i szybkości.

  3. Wiadomości - przykłady gier i ćwiczeń z wykorzystaniem umiejętności kozłowania, podań i chwytów piłki koszykowej.

  4. Zadania wychowawcze - samokontrola, samodzielność (dostosowanie się do zaistniałej sytuacji), współpraca w zespole, wyrabianie postawy fair play.

Tok lekcji.

1.

Nazwa i opis ćwiczenia.

2.

Czas trwania.

3.

Uwagi organizacyjno-metodyczne.

4.

1. Moment organizacyjno-porządkowy.

2. Pokaz i objaśnienie

nauczanych elementów techniki koszykówki.

3. Rozgrzewka.

3. Nauka umiejętności kozłowania.

4. Nauka umiejętności podań z przed klatki piersiowej.

5. Doskonalenie posiadanych umiejętności.

6. Ćwiczenia uspokajające.

7. Zakończenie lekcji.

.

- zbiórka, powitanie, podanie tematu zajęć.

  • prowadzący wykonuje pokaz z jednoczesnym opisem słownym.

- zabawa ożywiająca „Wybijanka”: ćwiczący biegają po całej sali kozłując piłkę i starają się jednocześnie wybić ręką wolną od kozłowania piłkę innym ćwiczącym oraz chroniąc swoją przed wybiciem.

- w luźnej rozsypce ćwiczący wyrzuca piłki w górę, po czym wykonuje skłon TT w przód, następnie wyprost TT z jednoczesnym chwytem piłki (ćw. razy 5).

- w rozkroku skłon TT w tył, (piłka trzymana oburącz w górze)

z jednoczesnym wyrzutem piłki i chwytem przed sobą po odbiciu od podłoża (ćw. razy 5).

- w rozkroku wykonywanie ósemek piłką między nogami,

- jw. między kolanami,

- jw. dookoła bioder, głowy.

- wyrzut piłki przed siebie, przeskok nad piłką z jednoczesnym jej chwytem za plecami po odbiciu.

- przypomnienie techniki poprawnego kozłowania (przydzielenie nr 1,2,3... w każdym zespole),

- kozłowanie piłki w miejscu ręką prawą i lewą,

- kozłowanie piłki ze zmianą wysokości (wykonanie przysiadu, siadu, klęku itp.),

- kozłowanie piłki z odczytaniem ilości pokazanych palców przez prowadzącego,

- kozłowanie piłki w ograniczonym polu, na sygnał prowadzącego wywołany nr kozłując obiega prowadzącego, który trzyma odpowiedni kolor szarfy w ręku i jak najszybciej wraca,

- przypomnienie poprawnego wykonania podania z przed klatki piersiowej,

- w parach (piłka na parę) stojąc naprzeciw siebie wykonujemy podania między sobą oburącz z przed klatki piersiowej,

- jw. podanie kozłem,

- poruszając się krokiem odstawno dostawnym wykonywanie podań,

- w drugą stronę podania kozłem,

- w parach stojąc naprzeciw siebie (piłka dla każdego), na sygnał prowadzącego jeden z ćwiczących wykonuje podanie sprzed klatki piersiowej, drugi kozłem,

- gra „numerków” : wprowadzamy grę uproszczoną bez kozłowania. Zespoły mogą podawać piłkę do siebie wg wcześniej ustalonych numerów starając się jednocześnie uzyskać punkt poprzez zdobycie kosza rzutem oburącz z przed klatki piersiowej.

- wyścig drużyn: każdy z ćwiczących pokonuje slalom między pachołkami, po czym podaniem z przed klatki piersiowej uruchamia kolejnego partnera z drużyny aż do zmiany miejsca całego zespołu,

- wyścig drużyn: pierwszy z drużyny poruszając się do tyłu kozłuje, obiega pachołek, następnie kozłując przodem z wyznaczonego punktu podaje piłkę z przed klatki piersiowej następnej osobie.

- stojąc naprzeciw siebie podaniem z przed klatki piersiowej ćwiczący starają się odbić piłkę od ławeczki, która stoi pomiędzy nimi,

- zbiórka, omówienie lekcji, pożegnanie.

2'.

1'

7'

10'

15'

5'

3'

2'

.

- ustawienie w szeregu, rozdanie szarf.

- ćwiczący przyjmują pozycję siedzącą.

- w zabawie nie zwracamy jeszcze uwagi na prawidłowe kozłowanie, jednocześnie przypatrując się osobom, które robią to błędnie - potrzebne do dalszej części zajęć.

- piłka nie powinna upaść na podłogę.

- zwracamy uwagę na poprawne wykonanie ćwiczonych elementów.

.

- po kilku podaniach następuje zmiana,

- po błędzie podania np. 1 do 3 czy 3 do 5, piłka dla drużyny przeciwnej.

- zwracamy uwagę na prawidłowość wykonania , przyznanie punktów we wszystkich konkurencjach zespołowych (grach i zabawach) zwycięskiej drużynie.

- ćwiczenie wykonujemy na dokładność a nie na czas,

- podanie punktacji, wyróżnienie najlepszych.


