konspek3inf, Ukw, II Lic, Dydaktyka


KONSPEKT Z LEKCJI Informatyki

Prowadząca:

Data: 24.01.2006

Klasa: V

Temat: Poczta elektroniczna.

Czas trwania lekcji: 90min.

Cel ogólny lekcji: Zapoznanie uczniów z zasadami działania poczty elektronicznej.

Cele dydaktyczne:

Cele wychowawcze:

Typ lekcji: poznawcza,

Metody nauczania: pogadanka,

Forma organizacji: indywidualna

Środki dydaktyczne: tablica, komputer,

Ogniwa lekcji

Czynności nauczyciela

Uwagi

1. Czynności porządkowo organizacyjne

  • Powitanie uczniów

  • Sprawdzenie obecności

5 min

2. Powtórzenie wiadomości z ostatniej lekcji

10 min

3. Uświadomienie celu lekcji

Na dzisiejszej lekcji zajmiemy się pocztą elektroniczną. Od angielskiej Electronic-Mail nazwy pochodzi skrót E-mail. Poczta elektroniczna działa na podobnej zasadzie jak nasza poczta polska. Najpierw musimy napisać list, później wkładamy go do koperty, następnie adresujemy, przyklejamy znaczek i wrzucamy do skrzynki. W przypadku elektronicznego listu postępujemy podobnie, piszemy list, adresujemy go i wysyłamy. Ażeby w ogóle wysłać list musimy założyć sobie własne konto na jakimś portalu, który oferuje mam tą usługę. Możemy założyć je na stronie Wirtualnej Polski, Interia.pl lub onet.pl. . dopiero wtedy możemy korzystać z usługi poczty elektronicznej. Dosajemy własny adres poczty , który składa się z nazwy, znaku małpy, położenia konta nazwa@położenie_konta np. . ania@onet.pl

ola146@wp.pl W jakim celu używamy poczty elektronicznej a nie naszej normalnej? Ponieważ nasz list jest dostarczony dużo szybkiej praktycznie po paru minutach w zależności od tego jak dużą miał pojemność. Przez e-mail, możemy przesyłać praktyczne wszystko pliki tekstowe, graficzne

15 min

4. podanie tematu lekcji

  • poczta elektroniczna

5min

5. Analiza nowego tematu

  • podanie notatki do zeszytu

Poczta elektroniczna z ang. Electronic-Mail, E-mail, jesst to wymiana informacji między użytkownikami komputerów przy użyciu sieci komputerowej. Każdy użytkownik poczty ma przydzieloną „skrytkę pocztową” z określonym adresem, czyli miejscem do którego inni użytkownicy mogą przesyłać komunikaty zawierające dowolne informacje(tekstowe, graficzne, itp.)

Adres elektroniczny składa się z 3 elementów:

  • nazwy

  • znaku małpy @ z ang. At,

  • położenia konta

adresy zapisujemy w książce adresowej. Książka adresowa stanowi wygodne miejsce przechowywania informacji o kontaktach. Można wyszukiwać osoby i firmy, tworzyć grupy kontaktów do list wysyłkowych, a także wysyłać i odbierać wizytówki elektroniczne.

15 min

6. Opracowanie nowego tematu

  • wspólne założenie konta e-mail, wyjaśnienie każdego etapu przebiegu tego procesu

  • założenie książki adresowej

  • przesyłanie wiadomości między uczniami

  • odczytanie wiadomości

30min

7. Podsumowanie

  • uczniowie przesyłają wiadomość do nauczyciela, która powinna zawierać odpowiedni tekst oraz załącznik(dowolny plik graifczny)

  • powtórzenie wiadomości

10min


