Scenariusz zajęć adaptacyjnych w grupie dzieci 3-4-letnich
Cele:
- Pokonywanie lęku w kontaktach z nieznajomymi, Wzmacnianie relacji dziecko - rodzic - nauczyciel,
- Integrowanie dzieci i rodziców, Wytworzenie atmosfery zaufania do nauczycielki i przedszkola.
Środki dydaktyczne:
W zajęciach wykorzystane zostały zabawy według metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherbone oraz zabawy muzyczne na podstawie zbioru M. Bogdanowicz pt., „W co się bawić z dziećmi” a także własne pomysły nauczycielki. Przygotowanie chusty animacyjnej, kartonów, mazaków, kaset i płyt z nagraniami.
Przebieg spotkania:
1. Powitanie z piosenką „ Na powitanie wszyscy razem” - rodzice i dzieci tworzą koło, rodzice śpiewają znaną wszystkim piosenkę.
Na powitanie wszyscy razem.
Hip, hip, hura. Hip, hop, hura. Hip, hip, hura
Z całego serca, pełnym gazem.
Witamy was, witamy was, witamy was.
2. Zabawa plastyczna „Moja rączka” - przygotowanie wizytówek z pomocą rodziców i dzieci. Rodzice obrysowują ręce dzieci i swoje, wycinają oraz piszą imiona dzieci i własne. Przypinają wizytówki w widocznych miejscach na ubraniach.
3. Rozmowy w kręgu na temat „Co ta rączka potrafi” - wypowiedzi
rodziców o tym co dzieci umieją robić najlepiej.
4. Ilustrowanie ruchem piosenki: „Gdy dobry humor masz”
Gdy dobry humor masz, to zaklaszcz rękami
Gdy dobry humor masz, to zabaw się z nami.
Gdy dobry humor masz, to zatup nogami
Gdy dobry humor masz, to zabaw się z nami.
Gdy dobry humor masz, pstrykaj palcami
Gdy dobry humor masz to zabaw się z nami.
Gdy dobry humor masz, to mrugaj oczami
Gdy dobry humor masz, to zabaw się z nami.
Gdy dobry humor masz, to ruszaj uszami
Gdy dobry humor masz, to zabaw się z nami.
5. Zabawa przy muzyce: „Przytulanki, kołysanki” wg metody Weroniki Sherbone
- dziecko siada na kolanach rodziców, jest przez niego przytulane, obejmowane i kołysane.
6. Zabawa integracyjna „Słońce świeci, deszczyk pada” z wykorzystaniem chusty animacyjnej
- nauczycielka gra na tamburynie, na hasło „Słonko świeci” dzieci chodzą, biegają, podskakują, na hasło „Deszczyk pada” - biegną pod parasole (chustę).
7. „Taniec robotów” - dziecko staje na stopach dorosłego i wspólnie
tańczą w rytmie muzyki.
8. Zabawa: „Całusek” - prześlij komuś całuska na pożegnanie.
9. Zabawa w kręgu na pożegnanie przy piosence: „Już zabawa się
skończyła” (wszyscy tańczą się w rytmie piosenki).
Już zabawa się skończyła i do domu wracać czas
Cała wiara rozbawiona ze łzą w oku żegna was.
Do widzenia, do widzenia. Do widzenia czuwaj, cześć!
10. Spacer po sali i podawanie sobie ręki na pożegnanie jak największej liczbie osób
(powtórzenie piosenki w wersji instrumentalnej.