Scenariusz zajęć
Temat: Woda do skarb - zabawy badawcze z wodą.
Czas trwania: 35 min
Cele ogólne:
dziecko rozwija logiczne myślenie
kształtuje umiejętność obserwowania
współpracuje w grupie zadaniowej
Cele operacyjne:
aktywnie uczestniczy w zajęciach
wypowiada się na określony temat
zna znaczenie wody w życiu człowieka
wie, że należy ją oszczędzać i nie zanieczyszczać
Metody: czynna, słowna, oglądowa
Formy: grupowa, indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: zagadka, kaseta z dźwiękami związanymi z wodą, rebus obrazkowy, obrazki w 4 kopertach, duża miska i przedmioty (piórko, kubki, sztućce, papierowe kulki, gumowa zabawka, kamienie), kartki różnego koloru w 4 kopertach, różne substancje: sól, proszek do prania, sok malinowy oraz 4 szklanki z wodą, różnego kształtu naczynia, emblematy z napisem: Tak i Nie dla każdej grupy zadaniowej (po 4), strzykawki, kubki, słomki, 4 miski z wodą, wkraplacz, płyta z muzyką relaksacyjną - szum wody w tle, mapa
Przebieg zajęć:
(Dzieci siedzą w kręgu podzieleni na 4 grupy zadaniowe)
1. Zagadka:
Służy do picia,
Służy do mycia.
Bez niej na Ziemi
nie byłoby życia.
2. Wysłuchanie dźwięków związanych z odgłosami wody i odgadnięcie, co to za dźwięki: spłukiwanie wody, kapiąca woda, nalewanie wody.
3. Praca grupowa - rozwiązanie rebusu „woda to skarb”
Próby odpowiedzi na pytanie: Dlaczego woda to skarb?
4. Doświadczenie I: Puszczanie na wodę przedmiotów o zróżnicowanej strukturze i porównywanie ciężaru przedmiotów płynących i tonących.
Wnioski: toną w wodzie ciężkie przedmioty a pływają lekkie przedmioty
5. Praca w grupach - Wybieranie obrazków przedstawiających to, co nie może żyć i przetrwać bez wody: człowiek, rośliny, zwierzęta.
6. Doświadczenie II: Badanie rozpuszczalności niektórych substancji w wodzie.
Wnioski: Woda jest dobrym rozpuszczalnikiem i przybiera barwę rozpuszczonej substancji oraz jej smak.
7. Praca w grupach - Jakim kolorem jest zaznaczona woda na mapie? - wybierają pośród kolorowych kartek odpowiedni kolor kartki - (odsłonięcie mapy Polski i wskazanie rzek, jezior i morza).
8. Drama: Do czego służy nam woda?
9. Doświadczenie III: Badanie kształtu wody poprzez przelewanie jej do różnych naczyń.
Wnioski: Woda nie ma kształtu - przybiera kształt naczynia, w którym się znajduje.
10. Praca w grupach - Test wyboru (TAK, NIE) na temat szanowania, oszczędzania i nie zanieczyszczania wody.
- Wolno myć samochody w rzece?
- Wolno pływać, chlapać się w jeziorze?
- Wolno wyrzucać śmieci do zbiorników wodnych?
- Wolno żeglować i nurkować w morzach i oceanach?
- Wolno prać pranie w stawie?
- Powinno się myć zęby przy odkręconym kranie?
Pokażemy jak bardzo się staramy, aby wodę szanować i oszczędzać - szklanka napełniona wodą podawana jest z rąk do rąk tak, aby nie wylać ani kropli.
11. Praca grupowa - Tworzenie własnych dźwięków w grupach (za pomocą miski z wodą i rąk - I grupa, strzykawek - II grupa, słomek - III grupa, kubków - IV grupa i zaprezentowanie ich na forum przez grupy.
12. Relaksacja: Dzieci zamykają oczy, a N. upuszcza kroplę wody na twarz dziecka. Ten, kto poczuje dotyk kropli wody może otworzyć oczy.