Konspekt lekcji
Temat: Wielkie dni przygotowania do świąt Wielkanocnych.
Lekcja pokazowa przeprowadzona w kl. III
Szkoła Podstawowa w Janikowie nauczyciel katecheta mgr K. Hulisz
Założenia : Zastosowanie nowej metody w katechezie: Kett- metody.
Cele:
operacyjne: Uczeń rozumie znaczenie poszczególnych dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota.
ponadpodstawowe: Zna symbole związane z tymi dniami, umie je wyjaśnić, podejmuje postanowienie udziału w liturgii tych dni.
Zagadnienia wychowawcze:
Wychowujemy dzieci do odnowy życia chrześcijańskiego.
Formy pracy:
pogadanka
praca zespołowa
Metody:
podająca
Kett- metoda- metoda rozkładania chust i tworzenia obrazu na podłodze
Eksponująca
Zasady:
przystępności
poglądowości
systematyczności
trwałej wiedzy
Środki dydaktyczne:
okrągła chusta
Pismo święte
świeca
chleb
dzban
stuła
sznurki
napisy z określeniami dni
kaseta
magnetofon
krople krwi z materiału
gwoździe
korona cierniowa
bicz
karteczki ze stacjami Drogi Krzyżowej
kamienie
koszyczek
Przebieg lekcji:
Modlitwa na rozpoczęcie lekcji
Rozłożenie okrągłej chusty ( pytamy dzieci co lub kto mógłby się znaleźć w centrum)
Stawiamy zapaloną świecę jako symbol Chrystusa
Podajemy dzieciom owinięty w chustę chleb i pytamy jaki jest przedmiot który dotykają i co to może być
Uczniowie rozwijają chustę po kawałku i kładą chleb na chuście
Pytamy o wydarzenie z życia Jezusa gdy on brał chleb
Gdy uczniowie odpowiedzą że to Ostatnia wieczerza dokładamy dzban
Przeczytanie fragmentu z Pisma świętego o Ostatniej Wieczerzy
Rozmowa o wielkim czwartku:
Ustanowienie Eucharystii - I Msza Święta
Ustanowienie sakramentu kapłaństwa- kładą stułę
Kładą na chuście napis określający wielki czwartek
Dzielą się chlebem podając z rąk do rąk
Co wydarzyło się po wieczerzy
Wyjście do ogrodu oliwnego i czekanie na żołnierzy w towarzystwie Judasza
Śpiew pieśni ,,Nocą ogród oliwny”
Rozmowa na temat pojmania - Jezus wtrącony do więzienia rozkładają sznurki symbolizujące kraty więzienia
Przejście do wielkiego piątku
Przeczytanie fragmentu z Pisma Świętego
Rozmowa na temat Drogi Krzyżowej Rozłożenie kartek z numerami stacji i dopasowanie do nich odpowiednich stacji
Rozłożenie symboli związanych z Drogą Krzyżową( korona cierniowa, gwoździe, krople krwi, bicz, krzyż)
Rozmowa na temat złożenia ciała do grobu- dzieci układają symboliczny grób z kamieni(każde dziecko kładzie symboliczny kamień)
Przechodzimy do wielkiej soboty ( koszyczek tradycyjne święcenie potraw)
Podsumowanie
Uporządkowanie obrazu
Złożenie
Modlitwa na zakończenie lekcji
Jako zadanie domowe dzieci mają zrobić w zeszycie ilustrację do tematu