Scenariusz diagnozy w grupie II
z przygotowania do nauki pisania
prowadząca Katarzyna Koprowska
Temat kompleksowy: Poznajemy różne zawody- listonosz, sprzedawca
Temat szczegółowy: Rysujemy swojego mamę.
Cel główny: Kształtowanie uczucia miłości i szacunku dla mamy.
Rozwijanie umiejętności opisywania postaci. Wyrażanie własnych spostrzeżeń i przeżyć związanych z osobą matki w formie rysunku.
Cele szczegółowe: dziecko
- uważnie słucha krótkiego wiersza o mamie,
-swobodnie wypowiada się na temat wyglądu swojej mamy,
- nazywa poszczególne części ciała,
- zauważa i dorysowuje brakujące elementy w postaci,
- umie narysować postać człowieka schematycznie,
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych,
Pomoce: ilustracje przedstawiające postać człowieka, muzyka z płyty CD do zabaw ruchowych, arkusz papieru szarego, pisaki, kredki, kartka dla każdego dziecka, wiersz „ Po co jest mama”
Organizacja: dzieci siedzą w kole na dywanie i przy stolikach.
Przebieg:
1. Zabawa integracyjna wg Orfa „ Witamy się….”
2. „ Jak wygląda twoja mama”- opisywanie przez dzieci wyglądu mamy
3. Zabawa z piosenką „ Wyliczanka” wg. Bogdanowicz
4. Odrysowywanie postaci na kartonie szarym, dorysowywanie brakujących elementów w postaci.
5. Zabawa ruchowa „ Figurki”
6. Rysowanie postaci swojej mamy- praca przy stolikach-2. recytowanie wiersza "Po co jest mama" (Ryszard Przymus)
Po to jest Mama,
Aby mnie wzięła na kolana,
By pogładziła po głowie,
Podarowała opowieść.
By zawsze przy mnie była:
Pomogła, pocieszyła…
A ja rosnę przy Mamie
Wczoraj, dzisiaj, dzisiaj, jutro,
Aby Jej nigdy w życiu
Nie było pusto i smutno.
- krótka rozmowa na temat wiersza
7. Ekspozycja prac dzieci
„ Wyliczanka” Każde dziecko ma dwie rączki
I dwie nóżki także ma.
Jeden nosek, jedna usta,
Ale oczka także dwa.
Gdy jest jasno wszystko widzą,
Oczka dziecka obydwa.
Gdy jest ciemno wszystko słyszą,
Uszka dziecka też są dwa.