Scenariusz zajęć
Grupa wiekowa: 6-latki
Blok tematyczny: Jesień w lesie.
Temat: Do czego przydadzą się kasztany i żołędzie?
Czas trwania: 35 min
Cele ogólne:
rozwijanie słuchu fonematycznego
Cele operacyjne:
dziecko rozróżnia dźwięki
potrafi sylabizować wyrazy i łączyć je w całość
potrafi tworzyć zdrobnienia wyrazów
Metody nauczania: rozmowa, metoda zadaniowa
Formy nauczania: zbiorowa jednolita, indywidualna jednolita
Środki dydaktyczne: instrumenty muzyczne (bębenki, trójkąty, grzechotki, kołatki, dzwoneczki, tamburyna), przedmioty wydające dźwięki (pokrywki od garnków, metalowe puszki, woreczki foliowe, gazety, plastikowe pudełka), tekst wiersza „Puka dzięcioł do kornika”, żołędzie, kasztany
Przebieg:
Zabawa rozwijająca zmysły z równoczesnym powtarzaniem wiersza: „Puka dzięcioł do kornika”: Siedzi dzięcioł na drzewie.
W korę puka: puk, puk, puk.
Do kogo? Nie wiesz?
Oczywiście do kornika,
choć ten przed nim drzwi zamyka…
Puk, puk, puk.
Puk, puk, puk.
Kornik zatkał uszy, aby nic nie słyszeć.
Nie chce słyszeć wcale.
Dzięcioł puka dalej.
Puk, puk, puk.
Puk, puk, puk.
Dzieci na słowa puk, puk, puk kolejno pukają w przedmioty, zaznajamiając się z wydawanymi przez nie dźwiękami. Kiedy znają już dźwięki, nauczyciel zostaje dzięciołem, odwraca się do dzieci plecami i puka w jeden z przedmiotów. Dziecko, które pierwsze odgadnie, co to za przedmiot zostaje dzięciołem.
Zabawa ruchowa: Lis i zające.
Wyznaczone miejsce na Sali jest lasem, przed nim znajduje się polana, po której skaczą zające. Jedno dziecko zostaje lisem i staje na skraju lasu. Na hasło „uwaga lis!” zajączki uciekają do lasu. Złapane dzieci zostają lisami.
Ćwiczenia słuchowo-ruchowe:
podział słów związanych z jesienią na sylaby np. ka-szta-ny, liś-cie
składanie w całość słów wypowiadanych przez nauczyciela podziałem na sylaby
podawanie przez dzieci zdrobnień do podanych przez nauczyciela wyrazów, np. liść - listek
ćwiczenia logarytmiczne „Kasztanowy wierszyk”: dzieci powtarzają rymowankę z wykonywaniem odpowiednich ruchów
W lewej ręce kasztan mam,
w prawej mam ich dwa.
Po dywanie turlam je,
skaczę hopsasa.
Teraz w koło się obrócę,
tupnę raz, dwa, trzy
i kasztany swe podrzucę,
sił wystarczy mi.
Ćwiczenie słuchu i wyczucia rytmu - „Żołędziowy szlaczek”.
Nauczyciel wykonuje na bębenku proste rytmy. Zadaniem dzieci jest ułożenie przed sobą szlaczek z żołędzie tak, aby zachować zgrany rytm: jedno uderzenie to jeden żołądź.