Konspekt lekcji wychowawczej dla klasy I
TEMAT: CO TO JEST AGRESJA?
CELE LEKCJI:
Ukazanie wartości rodziny w życiu człowieka;
Dziecko powinno:
znać definicje agresji i zachowania agresywnego;
znać sposoby wyrażania agresji;
potrafić odróżnić zachowanie agresywne od nieagresywnego;
zrozumieć, iż nie trzeba rozwiązywać problemów przy pomocy zachowań agresywnych;
METODY NAUCZANIA:
- burza mózgów;
dyskusja;
praca w grupach;
FORMY PRACY:
praca zbiorowa;
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
flamastry;
arkusze papieru;
arkusze papieru z zdaniami dotyczącymi agresji;
Przebieg lekcji:
Część organizacyjna ( sprawy bieżące);
I WPROWADZENIE
Pogadanka na temat agresji. Co to jest agresja?(przypomnienie z poprzedniej lekcji); Jakie zachowania nazwalibyście agresywnymi?
II ROZWINIĘCIE
1. Młodzież przedstawia sytuacje, w których zachowuje się agresywnie. Czy znacie z mediów przykłady zachowań agresywnych?
Wspólnie odpowiadamy na pytanie: Co jest przyczyną agresji ?( zapis na tablicy).
brak pewności siebie;
strach;
brak miłości ze strony domu rodzinnego;
brak czasu poświęcanego dzieciom przez rodziców;
bezradność;
osamotnienie;
chęć zwrócenia na siebie uwagi;
brak akceptacji przez środowisko lub rodzinę;
Nauczyciel opowiada bajkę terapeutyczną o agresji. Załącznik nr 1
Uczniowie dzielą się na grupy i otrzymują kartkę ze zdaniami „Co nazywamy agresją?” Zadaniem ich jest pogrupować zdania na dwie kategorie „AGRESJA” i „BRAK AGRESJI” i zapisać to na otrzymanym arkuszu papieru. Załącznik nr 2
Wspólne omówienie ćwiczenia. Jak można zapobiegać agresji? (zapis na tablicy)
nie być agresywnym w stosunku do ludzi agresywnych;
rodzice powinni być umiarkowani w karach cielesnych, ale powinni wskazać wyraźne granice miedzy postępowaniem pozytywnym i negatywnym;
poświęcanie czasu dzieciom;
rozmowa rodziców z dziećmi;
dać dziecku poczucie przynależności do grupy;
Uczniowie w grupach wykonują plakat „Jak zapobiegać agresji ?” wykorzystując wcześniejsze rozwiązania zapisane na tablicy.
III PODSUMOWANIE
Nauczyciel podsumowuje zajęcia o zachowaniach agresywnych.
Opracowała - mgr E. Rycerz
Załącznik nr 1
Bajka nie tylko dla nauczycieli.
Był sobie pewnego razu chłopiec o zły charakterze. Jego ojciec dał mu woreczek gwoździ i kazał wbijać po jednym w płot okalający ogród, za każdym razem, kiedy chłopiec straci cierpliwość i się z kimś pokłóci.
Pierwszego dnia chłopiec wbił w płot trzydzieści siedem gwoździ. W następnych tygodniach nauczył się panować nad sobą i liczba wbijanych gwoździ malała z dnia na dzień - odkrył, że łatwiej jest panować nad sobą niż wbijać gwoździe. Wreszcie nastał dzień, w którym chłopiec nie wbił w płot żadnego gwoździa. Poszedł, więc do ojca i powiedział mu o tym. Wtedy ojciec kazał mu wyciągać z płotu jeden gwóźdź każdego dnia, kiedy nie straci cierpliwości i nie pokłóci się z nikim.
Mijały dni i w końcu chłopiec mógł powiedzieć ojcu, że wyciągnął z płotu wszystkie gwoździe. Ojciec zaprowadził chłopca do płotu i powiedział:
Synu, zachowałeś się dobrze, ale spójrz ile w płocie jest dziur. Płot już nigdy nie będzie taki jak dawniej. Kiedy się z kimś kłócisz i mówisz coś brzydkiego, zostawiasz w nim ranę taką, jak w płocie. Możesz wbić człowiekowi nóż, a potem go wyjąć, ale rana pozostanie. Nieważne ile razy będziesz przepraszał, rana pozostanie. Rana słowna boli, tak samo jak fizyczna.
Literatura:
1. Haug - Schnabel Gabriele: Agresja w przedszkolu.
Załącznik nr 2
Karta z zadaniami.
Jarek zabił siostrę, bo mu przeszkadzała oglądać film.
Zosia powtórzyła plotki o Hani trzem koleżankom.
Jacek napisał na murze: „Jurek jest głupi”.
Martyna zabiła mrówkę idącą po ścieżce.
Mariusz rzucał kamieniami w błoto.
Babcia zabiła kurę i ugotowała z niej rosół.
Monika na treningi judo rzuciła Roberta na matę.
Wojtek złamał swoją rakietę tenisową, bo przegrał z Jurkiem.
Asia ze złością waliła ręką w puszkę, gdy mama nie pozwoliła jej pójść na dyskotekę.
Kuba niechcący popchnął kolegę, który ścigał się na rolkach.
Wilk zagryzł owcę pasącą się na hali.
Ilona zabrała list od przyjaciółki i podarła go.
Pielęgniarka zrobiła zastrzyk dziecku, które krzyczało i wyrywało się.
Michał zawiózł chorego psa do weterynarza, aby ten go uśpił.
Marek sfaulował Michała podczas gry w piłkę.
Mama zabiła komara, który siedział jej na ręce.
Dawid złapał motyla, uśpił go i szpilką przypiął w gablocie.
Pies pogryzł dziewczynkę.
Tomek krzyczał głośno ze złości, gdy nikt go nie słyszał.
Tomek wydrapał nożem w ławce rysunki i napisy.
Andrzej powiedział do brata: „Ty idioto!”.