Scenariusz spotkania z rodzicami
Prowadząca: A. Stasiak / A. Michalska
TEMAT: Moja wesoła rodzinka.
CELE OGÓLNE:
* Zacieśnianie więzi emocjonalnych miedzy dziećmi, a rodzicami.
* Umożliwienie gromadzenia spostrzeżeń o dzieciach oraz poznawanie różnych
metod i form pracy z dziećmi.
* Stwarzanie dzieciom i rodzicom możliwości kontaktowania się w sytuacjach
zabawowych.
CELE OPERACYJNE ( dziecko potrafi):
- wyrazić siebie poprzez ruch, gest, mimikę;
- przełamać swoją nieśmiałość wobec innych;
- wyrażać radość ze wspólnych zabaw;
PRZEBIEG:
Rodzice wchodząc do budynku odczytują napisy:
Stanowisko I - Uwaga! Ważna wiadomość!!!
Najtrudniejszy pierwszy krok - kochani rodzice obrysujcie swoja dłoń
i podpiszcie np. mama Zosi, tata Zenka.
Dziękujemy!!!
Stanowisko II - Mamo, tato wybierz ulubiony kolor swojego dziecka
i schowaj.
Dziękujemy!!!
Stanowisko III - Zapraszamy na spotkanie, troski i smutki zostawiamy przed drzwiami.
Dziękujemy!!!
1. Dzieci "wjeżdżają" przy piosence:
Jedzie pociąg z daleka, ani chwili nie czeka.
Wiezie wszystkich starszaków, dziewczynki i chłopaków.
Wszyscy znają litery, cyfry, znaki, figury.
Pisza ładnie w zeszytach, bo to zuchy i kwita.
2. Przywitanie.
Jestem Dawid, a ja Ola.
Mamy zaszczyt przywitać naszych miłych gości.
- Na imprezy, na spotkania duże wiersz wspanialszy jest, niźli róże
- Witajcie mili goście serduszko mi puka,
bo przemówić do Szanownego Państwa to wielka sztuka,
zwłaszcza dla mnie, więc o wielka mowę nie proście.
Wszyscy razem zawołamy:
- Serdecznie witamy!
3. Posłuchajcie jak śpiewają dzieci piosenkę "Moja rodzinka"
(sł. S. Karaszewski, muz. E. Witkowska).
- My rodzinę dobrą mamy, zawsze razem się trzymamy
i choć czasem czas nas goni, my jak palce jednej dłoni.
- Mama zawsze kocha czule, ja do mamy się przytulę,
tata kocha lecz inaczej, uspokaja kiedy płaczę.
- Gdy napsocę i nabroję, siedzę w kącie, bo się boję!
Tata skarci, pożałuje, a mamusia pocałuje!
- Kiedy nie ma taty, mamy, wszyscy sobie pomagamy!
I choć sprzątać nie ma komu, jest wesoło w naszym domu!
Mama, tata, siostra, brat i ja - to mój mały świat!
Dużo słońca, czasem grad - to wesoły jest mój świat!
4. Trzy słowa powiemy dzisiaj Wam - Kochamy Was rodzice!!!
5. Wysłuchajcie inscenizacji "Brawo dla mamy, brawo dla taty".
- Pewien redaktor miły i wesół, taka notatkę dał do gazety:
W tym roku dzień mamy, dzień taty obchodzimy pod hasłem:
- Brawo dla mamy, brawo dla taty!!!.
- Brawo, a wiecie za co? Oklaski, a wiecie po co?
- Za dni wypełnione pracą! Za czuwanie nocą!
- Za uśmiech na twarzy!
- Za pieniądze z portmonetki!
-Brawo należy się każdej mamie!
Brawo należy się każdemu tacie!
- Tak ten redaktor pisał w notatce, a w drukarni drukarska maszyna
artykuł drukować zaczyna:
- Brawo dla mamy. brawo dla taty!!!
6. Kto chce wiedzieć do czego potrzebny jest tatuś niech uważnie słucha
piosenki "Bo tata, tata, tata..." (sł. muz. K. Bożek- Gowik).
Tata jest potrzebny, żeby przybić gwóźdź.
Tata jest potrzebny, by na spacer pójść.
Tata jest potrzebny by przytulić mnie
bajkę opowiedzieć, gdy oczy klei sen.
Tata jest potrzebny, aby w piłkę grać.
Tata jest potrzebny, by lizaka dać.
Tata jest potrzebny, a ja kocham go,
i czuję się bezpiecznie, gdy obok idzie on.
Bo tata, tata, tata potrzebny bardzo jest,
gdy kiedyś spotkam lwa to on uratuje mnie.
7. Już wiemy do czego jest potrzebny tata, to teraz dowiemy się
o czym rozmawiają mamy przy herbatce, czy kawie?
Skecz "Cztery mamy"
- Mówią mamy czasem o tym jakie a dziećmi są kłopoty.
- Ja mam córkę leniucha. Oj, oj szkoda mówić?
- A mnie córka nie chce wcale słuchać.
- To ci kłopot?
- Moj synek mówi brzydkie słowa, boli głowa.
- A ja mam syna urwisa, tu jest, a tu już go nie ma.
- Oj, oj trudno dzieci chować. Oj, oj trudno?
8. A teraz wysłuchamy piosenki "Mamusiu, powiedzieć ci chcę"
( sł., muz. K. Komińska)
Mamusiu! Mamusiu! Powiedzieć ci chcę,
jak bardzo, jak bardzo być z tobą wciąż chcę,
Mamusiu! Mamusiu! Opowiem Ci jak,
jak kocham, jak kocham Twych oczu ten blask.
Mamusiu! Mamusiu! Powiedzieć Ci chcę,
jak bardzo, jak bardzo całować Cię chcę,
wyściskać, wypieścić, przytulić Cię tak,
ukochać, utulić, dziękować Ci tak.
W dniu święta, w dniu Matki przeprosić Cię chcę,
za płacze, grymasy przeprosić Cię chcę,
i życzę i życzę i życzę Ci też
radości, uśmiechu sto lat, wiwat, hej!
Najmilsza mama, mama kochana, cudowna mama, chcę z tobą być.
9. Zapraszam na inscenizację utworu "Zaraz, zaraz".
* MAMA - Czas do szkoły syneczku kochany.
Patrz, już ósma godzina.
* SYNEK- Zaraz, zaraz,...
* NARRATOR - I teczkę pięć razy zapina.
* MAMA - Siadaj synku, już obiad. Synku zupa stygnie na stole.
* SYNEK- Zaraz, zaraz idę,...
* NARRATOR- I idzie, jakby nogi miał w smole.
* MAMA - Weź syneczku lekarstwo na kaszel. Czekam, łyżka nalana.
* SYNEK- Zaraz wezmę, za chwilę, zaraz mamo kochana.
* MAMA - Synku, umyć się trzeba. Energicznie raz, dwa, trzy.
* NARRATOR- A on mruczy...
* SYNEK- Zaraz, no zaraz....
* NARRATOR- I na lampę się patrzy.
* MAMA - Co dzień z synkiem zmartwienie?
Co dzień jakiś ambarans?
Aż w domu nazwali go Zaraz, Zaraz.
10. A czy kochani rodzice, wiecie co lubią wasze dzieci?
Posłuchajcie uważnie wiersza "Co lubią dzieci?"
- Słońce, gdy świeci.
- Deszcz kiedy pada.
- Wiatr, kiedy gada.
- Mróz kiedy szczypie.
- Śnieg, kiedy sypie.
- Każdą pogodę, z upałem i chłodem.
- O każdej porze dnia.
- Byle na dworze! Byle na dworze!
11. A teraz zapraszam do wspólnej zabawy, konkursów.
# Zabawa "Poznajcie mnie rodzice po głosie?"
Rodzice rozpoznają głos dziecka nagranego na kasecie magnetofonowej.
Brawa dla rodziców.
# Zabawa "Rodzic szuka swojego dziecka". Poproszę 5 rodziców do kółeczka,
zawiązujemy rodzicom oczy tak, by nic nie widzieli, włączamy muzykę
i rodzic szuka swoje dziecko. Po zakończeniu zabawy gorące okrzyki!
# Myślę, że dzieci chętnie śpiewają wraz z rodzicami w domu, dlatego
z wielką przyjemnością wysłuchamy ulubionej piosenki. Zabawa "Śpiewać
każdy może". Proszę 4 chętnych rodziców z dziećmi i zaprezentowanie
piosenki. Można wykorzystać instrumenty perkusyjne. Pary kolejno
reprezentują swój utwór. Wszyscy nagradzają duety gromkimi brawami.
# Zabawa "Dorysuj brakujące części postaci ludzkiej". Aby było ciekawiej,
zakrywamy opaską oczy. Uwaga! Start! Po zakończeniu konkurencji okrzyki
Hip, hip, hura.
# Kochani rodzice, czy wiecie jaki jest ulubiony kolor waszego dziecka, proszę
pokazać karteczki. które wybraliście. Sprawdzimy, czy się zgadza.
Naucz. odczytuje imię dziecka napisane na wybranej przez niego karteczce.
# Po dużym wysiłku umysłowym proponuję przekonać się, jak poradzą sobie
pary w konkurencji sportowej.
Zabawa " Kto najdłużej?" - jest bardzo prosta, a polega na równoczesnym
kozłowaniu piłki przez rodzica, a dziecko rzuca piłkę w górę i chwyta.
Komu upadnie piłka, ta para odpada.
Zabawa "Bieg z pinpongiem" - uczestnicy ustawiają się w wyznaczonych
miejscach w rzędach po przeciwnych stronach: rodzic - dziecko.
Dzieci otrzymują łyżki z pinpongiem. Na sygnał biegną do rodzica, którym
przekazują łyżki, ci z kolei biegną na miejsce startu swoich pociech. Ta para
wygrywa, która nie zgubi pinponga
# Po emocjach sportowych zapraszam do rozwiązywania zagadek. Proszę
chętnych rodziców z dziećmi. Każda para otrzyma zagadkę w kopercie.
Rozwiązanie zagadki trzeba narysować na kartce. Czas rozwiązania 2 minuty.
Uwaga zaczynamy!
# Jesteście sprawni jak żołnierze, śpiewacie jak słowiki, macie bystre sokole
oczy, ale czy dobrze słyszycie. Rozpoznaj głos swojego dziecka (ciąg
dalszy zabawy).
# To była już ostatnia konkurencja. Wszyscy razem zaśpiewamy piosenkę
Bo, nasza grupa to jedna rodzina, starszy, czy młodszy
chłopak, czy dziewczyna. Hej, hej bawmy się! Hej, hej śmiejmy się!
# Dziękujemy wszystkim za dzielną postawę, humor, miłą atmosferę,
wytrwałość,
za wspaniały doping i tym którzy przyczynili się do dzisiejszego spotkania.
Zapraszam wszystkich na słodki poczęstunek.
12. Ewaluacja. Prosimy rodziców, aby wspólnie z dziećmi ocenili
dzisiejsze spotkanie.
Uwagi końcowe:
Realizując cele postawione na początku spotkania, zakładamy, że dzieci będą miały okazję do gromadzenia innych doświadczeń np.
dziecko potrafi:
- kulturalnie zachować się w trakcie zabawy, zgodnie z przyjętymi normami,
zasadami;
- właściwie zastosować okrzyki i uciszenia się w odpowiednim momentach;
- ocenić wynik konkurencji;
- nagradzać brawami i okrzykami " zwycięzców i przegranych"
Chcemy poprzez takie spotkania przybliżać rodzicom metody i formy prac
z dziećmi, które umożliwiają dzieciom zdobywanie potrzebnych w życiu
umiejętności i doświadczeń.