Scenariusz zajęć dydaktycznych

Temat: ,,Owocowe witaminy” - przygotowanie sałatki owocowej.

Cele ogólne:

Cele szczegółowe:

dziecko:

Metody:

Formy:

Pomoce i środki dydaktyczne:

kartonowe figury-symbole owoców, naturalne okazy owoców krajowych i egzotycznych: jabłko, śliwka, gruszka, cytryna, banan, pomarańcz, ananas, kartonik z napisem ,,owoce”, obrazki z połówkami owoców, talerzyki, przybory potrzebne do przygotowania sałatki owocowej.

Przebieg zajęć:

  1. Zabawa ,,Owocowe rytmy”.

Każde z dzieci otrzymuje kilka kartonowych kół i owali symbolizujących owoce (jabłka, gruszki , śliwki), a następnie odwzorowują układ ułożony przez nauczyciela ze świeżych owoców odpowiednimi kołami i owalami.

  1. Segregowanie owoców według podanego kryterium: owoce krajowe i owoce egzotyczne.

Zadaniem dzieci jest podzielenie owoców na te, które można spotkać w naszych sadach i te, które można zobaczyć tylko w sklepie.

  1. Zabawa ,,Dwie połowy”.

Każde dziecko otrzymuje połowę obrazka - owocu. Dzieci tańczą dowolnie przy muzyce, podczas przerwy w muzyce odszukują dziecko, które ma druga połowę takiego samego owocu.

  1. Wprowadzenie wyrazu do czytania globalnego: ,,owoce”.

  1. Rozmowa z dziećmi na temat wartości odżywczych owoców.

  1. Przygotowanie owocowego przyjęcia - podział na grupy.

I grupa - pokrojenie przygotowanych owoców

II grupa - wymieszanie owoców.

III grupa - nakrycie stołu: talerzyki i łyżeczki.

  1. Wspólne spożywanie wykonanej samodzielnie sałatki owocowej.

……………………………………