SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH
Data prowadzenia zajęć: 8.09.2008 rok
Prowadzący: Katarzyna Wrona
Klasa Ia
Krąg tematyczny: Jestem uczniem
Temat dnia: Album rodzinny-książka przechowująca historię i wspomnienia. Wprowadzenie litery „A”, „a” na podstawie wyrazu „aparat”, rozróżnienie kształtów i nazywanie figur geometrycznych, wysłuchanie wiersza „Trójkątna bajka”, wykonanie scrapu z własnym zdjęciem, stworzenie albumu klasowego,
Cele lekcji:
Ogólne:
- kształtowanie umiejętności wypowiadania się,
- kształtowanie umiejętności uważnego słuchania,
- doskonalenie umiejętności rozpoznawania figur geometrycznych,
- kształtowanie umiejętności rozpoznawania litery i głoski „a” w nagłosie, śródgłosie i wygłosie
- kształtowanie pisania litery a” w powietrzu, na kartce i w liniaturze.
- doskonalenie umiejętności manualnych,
- kształtowanie motoryki małej
Szczegółowe:
Uczeń:
- wypowiada się na dany temat,
- dokonuje analizy i syntezy słuchowej z głoską „a”,
- dokonuje analizy wzrokowej litery „a”,
- potrafi określić miejsce głoski w wyrazie,
- potrafi koncentrować uwagę na czytanym tekście i zapamiętać zdarzenia,
- potrafi pisać literę „a” w powietrzu, na kartce i w liniaturze
- umie rozpoznać figury geometryczne i podzielić je na grupy według wielkości,
- dokonuje starannego wykonania scrapu do albumu klasowego,
- potrafi dokładnie wycinać i przyklejać poszczególne elementy w celu ozdobienia strony albumu
Metody pracy: podająca, problemowa, ćwiczeniowa
Formy pracy uczniów: zbiorowa, grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: płyty CD, punchery, karteczki dla dzieci z wyrazem podstawowym i jego schematem głoskowym oraz sylabowym, czerwone i niebieskie prostokąty, zdjęcia różnego rodzaju, gitara, płyta z muzyką P. Dennisona obrazki w których litera „A” znajduje się na początku , w środku lub na końcu, schematy głoskowe do tych obrazków, aparat fotograficzny.
Literatura: Podręcznik i ćwiczenia „Już w szkole”, „Twórcza kinezjologia w praktyce - propozycje dla każdego” , „ karty pracy” J. Białobrzeska, „Od A do Z - bawimy się głoskami i literami” J. Białobrzeska
zakładane cele |
zadania dla uczniów
|
czynności uczniów |
obszar aktywności |
uwagi |
Wprowadzenie do tematu zajęć, uważne słuchanie czytanego tekstu |
Nauczyciel wzorowo czyta tekst z podręcznika „Album rodzinny” po czym zadaje pytania uczniom np. po co przechowujemy zdjęcia?jak przechowujemy zdjęcia?kiedy robimy zdjęcia?czym robimy zdjęcia?po co tworzymy albumy itp., nauczyciel robi też wspólne zdjęcie kalsowe jako pierwsze do klasowego albumu |
Uczniowie uważnie słuchają czytany tekst i odpowiadają na pytania nauczyciela |
Edukacja polonistyczna |
Podręcznik „Już w szkole” - „Album rodzinny” str. 9 ,aparat fotograficzny |
Doskonalenie wypowiedzi uczniów |
Nauczyciel prosi dzieci aby opowiedziały coś o zdjęciach, które przyniosły |
Uczniowie opowiadają o zdjęciach przyniesionych przez siebie z domu |
Edukacja polonistyczna |
zdjęcia |
Wprowadzenie litery „a” na podstawie wyrazu podstawowego „aparat” |
Nauczyciel przypina kartkę z napisem „aparat”, prosi uczniów o podanie liczby głosek i wymienienie ich, podanie liczby sylab i wyklaskanie ich. Zadaje uczniom pytanie ile i jakie mamy w tym wyrazie samogłoski oraz jakie i ile jest spółgłosek. |
Uczniowie dokonują analizy i syntezy głoskowo-sylabowej wyrazu podstawowego „aparat” Uczniowie wspólnie wykonują zadanie na tablicy a następnie na kartkach otrzymanych od nauczyciela |
Edukacja polonistyczna |
Aparat fotograficzny, obrazek aparatu fotograficznego, kartka z napisem wyrazu podstawowego, kartka schematu sylabowego, kartka schematu głoskowego, czerwone i niebieskie prostokąty, kartki dla dzieci z wyrazem podstawowym, jego schematem głoskowym |
Kształtowanie umiejętności rozpoznania głoski „a” w nagłosie, śródgłosie i wygłosie |
Nauczyciel prosi uczniów o otwarcie ćwiczeń i wykonanie wspólnie z nim ćwiczeń |
Uczniowie otwierają ćwiczenia i razem z nauczycielem rozwiązują je |
Edukacja polonistyczna |
Ćwiczenia „Już w szkole” ćw. 2, str 22, 1 str. 23 |
Nauka pisania litery „a” |
Nauczyciel pokazuje dzieciom w powietrzu pisanie litery „a” , następnie w liniaturze |
Uczniowie powtarzają pisanie w powietrzu, następnie na ławce a następnie w liniaturze |
Edukacja polonistyczna |
Ćwiczenia „Już w szkole” str. 22 |
Kształtowanie umiejętności rozpoznawania figur geometrycznych |
Nauczyciel prosi o określenie kształtu przedmiotów które wystawił przed uczniami na ławce, a następnie o odszukanie tego co jest trójkątne w klasie, co jest kwadratowe, a co okrągłe |
Uczniowie określają figury przedmiotów z ławki, a następnie szukają trójkątnych, okrągłych i prostokątnych rzeczy w sali |
Edukacja matematyczna |
Przedmioty przyniesione przez nauczyciela, |
Doskonalenie rozpoznawania figur geometrycznych |
Nauczyciel prosi o otworzenie ćwiczeń i wykonanie zadania |
Uczniowie otwierają ćwiczenia i wykonują zadanie |
Obszar matematyczny |
Ćwiczenia „Już w szkole” ćw. 1 str 24, ćw2, str 24, ćw 3 str 24 |
Doskonalenie motoryki małej |
Nauczyciel pokazuje i tłumaczy dzieciom jak wyglądają scrapy i prosi o wykonanie |
Uczniowie na płytach CD przyklejają zdjęcie i ozdabiają je tworząc scrapy, które stanowią strony albumu klasowego |
Edukacja plastyczna |
Guziki, tasiemki, płyty Cd, kolorowy papier, klej, nożyczki, punchery, zdjęcia |
Podsumowanie |
Nauczyciel prosi by dzieci na kartkch narysowały buzie. Jeśli lekcja się podobała uśmiechnięta, jeśli nie podobała to smutną |
Uczniowie rysują uśmiechnięte lub smutne buzie |
|
Puste kartki |
Ćwiczenie śródlekcyjne |
Zabawa w Pingwinka |
Uczniowie śpiewają i pokazują pingwinka |
|
gitara |
Ćwiczenie śródlekcyjne |
Nauczyciel demonstruje dzieciom kapturek myśliciela i prosi o wykonanie |
Uczniowie wykonują kapturek myśliciela |
|
|
Ćwicznie środlekcyjne |
Nauczyciel prosi dzieci o wykonanie ćwiczeń naprzemiennych przy muzyce Denniosna |
Uczniowie wykonują ćwiczenia naprzemienne |
|
Płyta z muzyką Dennisona |