Data 08.01.2011
SCENARIUSZ Z A J Ę Ć Z I N T E G R O W A N Y C H
Prowadzący: Angelika Zarzycka
Ośrodek tematyczny: Poznajemy Alfabet
Temat dzienny: Co się w Albumie kryje?
Edukacja: Polonistyczna, plastyczna
Cele ogólne:
kształtowanie umiejętności wypowiadania się,
kształtowanie umiejętności rozpoznawania litery i głoski „a
kształtowanie pisania litery a” w powietrzu, na kartce i w piasku.
doskonalenie umiejętności manualnych Cele operacyjne:
Uczeń:
wypowiada się na dany temat
dokonuje analizy i syntezy słuchowej z głoską „a”,
dokonuje analizy wzrokowej litery „a”,
potrafi pisać literę „a” w powietrzu, na kartce i w piasku
potrafi dokładnie wycinać i przyklejać poszczególne elementy w celu ozdobienia strony albumu
Metody pracy:
Podająca
problemowa
ćwiczeniowa
Formy:
- zbiorowa, indywidualna
Środki:
Album ze zdjęciami rodzinnymi.
Albumy ze zwierzętami, roślinami, budynkami
Zdjęcia aparatów
Tekturę, kartki, wstążki, dziurkacz, klej, koraliki, muszelki, stare gazety. Zdjęcia dzieci z uroczystości klasowych.
Karteczki ze słowem „Album” podzielonym na sylaby”
Ilustracja albumu z małą i dużą literą „A” , oraz jej pocięty egzemplarz dla każdego dziecka.
Karteczka dla każdego dziecka z zagadką.
Przebieg zajęć:
FAZA WSTĘPNA:
Nauczyciel wchodzi do klasy „Dzień dobry”
Zaprasza dzieci do wspólnego zaśpiewania piosenki „Gdzie jest…”
- Dzieci proszę się ustawić w kole i złapać za rece.
N- la zaczyna śpiewać piosenkę na melodię „Panie Janie” Proszę śpiewajcie razem ze mną
Gdzie jest…(tu wymieniamy imię dziecka z klasy), gdzie jest…
Tam, tam, tam - (dzieci wskazują wybrane dziecko)
Wszyscy Cię witamy,
Wszyscy cię kochamy,- (dzieci łapią się za swoje ramiona i udają że tulą kolegę/żankę)
Bądź wśród nas, bądź wśród nas - piosenkę kończymy w chwili aż każdo dziecko z klasy zostanie przywitane.
- Proszę wracać do ławek
3. Proszę wyjąć zdjęcia które mieliście przynieść na dzisiejszą lekcje (dzień wcześniej nauczyciel przypomina dzieciom o konieczności przyniesienia zdjęć swoich lub swojej rodziny), a teraz niech każdy opisze co luk kto jest na zdjęciu. Gdzie zdjęcie zostało zrobione? Nauczyciel wybiera dziecko które ma zacząć opowiadać, dzieci swobodnie wypowiadają się na temat zdjęć, n-ka pilnuje aby każdo się wypowiedziało i aby dzieci nie przerywały sobie lub nie zagłuszały kolegów.
4. Czym zostały zrobione twoje zdjęcia…(imię dziecka).
5.Nauczyciel wyciąga zdjęcia lub w miarę możliwości różnego rodzaju aparaty, stawia je na stoliku tak aby można było do nich swobodnie podejść. Zdjęcia wiesza na tablicy.
Proszę podejdźcie tu i zobaczcie jak aparaty bardzo się zmieniły. Dzieci oglądają zdjęcia i aparaty zaprezentowane przez nauczycielkę. Teraz zdjęcia zapisywane są na w pamięci aparatu, ale kiedyś był potrzebny do nich film.
(nauczycielka pokazuje taki aparat i film).
6. Proszę ustawić się w dwuszeregu pod tablicą. Następnie nauczycielka ustawia dzieci do zdjęcia. Następnie robi zdjęcie każdemu dziecku z osobna.
Po skończonej sesji, n-ka każe wrócić dzieciom do ławek.
FAZA ZASADNICZA:
Nauczyciel zadaje dzieciom zagadkę:
Jestem książką , lecz tylko ze zdjęciami, które czasem wy robicie sami - zgadnijcie więc czym jestem?
N-ka wybiera jedno z dzieci aby odpowiedziało. Prawidłową odpowiedziom jest słowo Album.
Nauczyciel wyciąga i pokazuje dzieciom Album.
Do czego służy album?
Co wkładamy do Albumu?
Czy macie w domu albumy ze swoimi zdjęciami?
Kto wie jakie są jeszcze albumy, z jakimi zdjęciami możemy zobaczyć jeszcze album? - architektoniczne, albumy roślin, zwierząt, pejzaży, sztuki.
Nauczyciel pokazuje uczniom inne rodzaje albumów, po ich obejrzeniu przez dzieci zbiera je wszystkie.
Proszę mi powiedzieć jakie głoski słyszysz w słowie Album - wybiera jedno z dzieci aby odpowiedziało. Po prawidłowej odpowiedzi dziecka, n-ka - Proszę teraz cała klasa powtarza razem ze mną - A-L-B-U-M.
Z ilu głosek składa się wyraz? Wyraz składa się z 5 głosek. - N-ka wybiera jedno z dzieci do odpowiedzi.
Co słychać na początku słowa? Na początku słowa słychać a. - N-ka wybiera jedno z dzieci do odpowiedzi.
Co słychać na końcu? Na końcu słychać m. - N-ka wybiera jedno z dzieci do odpowiedzi.
Czy jakieś głoski się powtarzają? Żadna głoska się nie powtarza. - N-ka wybiera jedno z dzieci do odpowiedzi.
Podzielcie słowo na sylaby. Słowo dzieli się na Al - BUM - N-ka wybiera jedno z dzieci do odpowiedzi.
Ile jest sylab? Są dwie sylaby. - N-ka wybiera jedno z dzieci do odpowiedzi.
Jaka jest pierwsza sylaba, a jaka jest druga sylaba? Pierwsza sylaba to Al., druga sylaba to BUM. - N-ka wybiera jedno z dzieci do odpowiedzi.
Teraz wszyscy razem dzielimy słowo na sylaby, klaszcząc w ręce - AL - BUM.
Nauczycielka rozwiesza na tablicy wyraz Album z ruchomego alfabetu.
Proszę niech każdy policzy cicho ile jest liter w tym wyrazie. Wybiera jedno z dzieci - Proszę powiedz mi ile jest liter w wyrazie - po udzielonej odpowiedzi - Czy wszyscy policzyli tak samo?
N-ka wywołuje jedno z dzieci - Proszę nazwij litery w wyrazie - w razie kłopotów n-ka pomaga dziecku.
Jaka jest pierwsza litera? Jaka jest ostania litera?
Nauczycielka z pomocą czerwonych kartoników(samogłoski) i niebieskich (spółgłosek) oraz białych tworzy model wyrazu.
N-ka wywołuje jedno z dzieci - Proszę pokaż miejsce gdzie dzielimy wyraz na sylaby?
Nauczycielka przyczepia do tablicy ilustracje z pisaną małą i wielką literą.
Mała litera a mieszka na parterze. Proszę powiedzcie mi z czym wam się kojarzy ta literka, co przypomina? Następnie mówiąc i pisząc n- ka pokazuje jak napisać małą literę a. W pierwszej kolejności na parterze rysujemy małe kółeczko, aby stykało się z dolną i górna linią parteru. Następnie z prawej strony kółeczka od góry do samego dołu parteru rysujemy kreseczkę na dole kończymy ją laseczką.
Nauczyciel pokazuje dzieciom jak narysować literkę „a” w powietrzu - Proszę nich wszyscy powtarzają za mną .
Proszę aby dyżurni rozdali każdemu pojemniczki z piaskiem. - gdy dzieci otrzymają już pojemniczki, - Proszę niech każdy teraz paluszkiem napiszę literę a na piasku. . N-ka sprawdza czy dzieci nie mają z tym trudności, w razie kłopotów pomaga dziecku.
Po skończonych ćwiczeniach z małą literą, nauczycielka pokazuje dużą literę A. Z czym wam się kojarzy ta literka, co przypomina? Następnie mówiąc i pisząc n- ka pokazuje jak napisać wielką literę A, Duża literka A mieszka na parterze i piętrze.
Zaczynamy pisać odwróconą laseczkę od parteru dotykając dolnej linii kierujemy się na ukos ku ostatniej linii przez parter i piętro, następnie zaczynając od końca już napisanej laseczki rysujemy drugą kierując się lekko na ukos w dół w prawą stronę i kończymy ją laseczką na dolnej linii parteru. Na koniec między obiema laseczkami rysujemy poziomą kreseczkę tuż pod linią piętra. Nauczyciel pokazuje dzieciom jak narysować literkę „A” w powietrzu - Proszę nich wszyscy powtarzają za mną . Teraz niech wszyscy spróbują napisać wielką literę A na piasku. N-ka sprawdza czy dzieci nie mają z tym trudności, w razie kłopotów pomaga dziecku.
Teraz wszyscy wstają z ławek, proszę idziemy do tyłu klasy. Proszę o wyprostowanie rączek, aby nikt nie dotykał kolegi. Proszę teraz zaśpiewam wam piosenkę, niech każdy wykonuje polecenia które się w niej znajdują. Nauczyciel zaczyna śpiewać:
Jeden w górę skok,
Drugi na dół skok,
A ten trzeci skok
Będzie chyba w bok
Gimnastyka, gimnastyka,
Nikt jej przecież nie unika
Jeden skłon głęboki,
Drugi skłon głęboki
Złap się też pod boki
Robiąc małe kroki
Gimnastyka, gimnastyka,
Nikt jej przecież nie unika
Teraz niech każdy podniesie ręce wysoko w górę, paluszki się bardzo szybko ruszają udając promyczki słońca. Teraz pomału obniżamy ręce nadal poruszając palcami. Powtarzamy kilka razy. Teraz każdy wystawi ręce do przodu i i machamy nimi na boki udając wiatr.
Proszę dobrać się parami, jedno z was niech odwróci się do kolegi plecami, drugi niech palcami porusza po plecach kolegi naśladując:
- Biegnie pani na szpileczkach
- Biegną dzieci
- Idzie słoń
- Biegnie koń
- Sunie wąż
- Pisze pani na maszynie
A teraz zamiana. Nauczycielka powtarza powyższe czynności. Proszę wrócić na swoje miejsca.
Wyciągamy ćwiczenia. Proszę otworzyć na stronie… , wykonujemy ćwiczenie … - Dzieci w ćwiczeniach piszą poznane literki po śladach.
Proszę wyjąć zeszyty (N-ka wydaje to polecenie po upewnieniu się czy wszystkie dzieci skończy wypełniać ćwiczenie). Nauczycielka pisze każdemu dziecku w zeszycie małą i wielką literę A po jednej linijce każda. Teraz każdy pisze litery, starajcie się robić to jak najdokładniej.
Gdy dzieci skończą pisać nauczyciel rozdaje dzieciom karteczki z podzielonym wyrazem Album na sylaby(Al - bum). Proszę teraz niech każdy połączy sylaby aby powstał wyraz i wkleił go do zeszytu.
Proszę zamknąć wszystkie zeszyty (polecenie wydane po upewnieniu się że każdo dziecko wykonało zadanie). Teraz wyjmujemy tekturę, kartki, wstążki, klej, koraliki, muszelki, stare gazety.(Dzień wcześniej przypominamy dzieciom co mają przynieść) i oczywiście wasze zdjęcia.
Niech każdy z was powycina swoje zdjęcia lub zdjęcia z gazet i poprzykleja je na kartkach - Nauczycielka rozdaje im również zdjęcia wykonane przy różnych klasowych uroczystościach. Teraz niech każdy z was udekoruje swoje karki tym co przyniósł koralikami, muszelkami itp. (najlepiej aby n-ka również miała jakieś ozdoby, w razie gdyby któreś z dzieci zapomniało). Kto już skończył niech poukłada swoje kartki jedną na drugiej i włoży je między tekturowe kartki. (podchodzi do każdego dziecka i dziurkaczem robi dziurki w „albumie” i pomaga je związać za pomocą wstążeczek). A teraz ozdóbcie okładkę swojego własnego albumu.
Kto już skończył niech posprząta swoją ławkę, schowa wszystko i usiądzie prosto.
FAZA KOŃCOWA:
N-ka rozdaje dzieciom puzzle - Proszę tu macie puzzle spróbujcie ułożyć je według wzoru, kto skończył niech poniesie rękę do góry, wtedy podejdę i zobaczę czy wszystko jest dobrze zrobione. Gdy nauczycielka sprawdzi ułożenie puzzli chwali dziecko za dobrą pracę i wręcza mu karteczkę z zagadką. Posłuchajcie uważnie teraz przeczytam wam zagadkę którą każdy z was dostał:
Dwa patyczki małe:
w górze je złączono,
dołem rozdzielono,
poprzeczką podparto.
Jaka to litera - odgadnąć łatwo
Kto wie jaka to litera - n-ka wybiera jedno z dzieci do odpowiedzi. Waszym zadaniem domowym jest wklejenie zagadki do zeszytu i napisanie pod nią odpowiedzi.
Zabawa "Miś" w kończenie zdań; podsumowanie dnia.
Proszę dzieci usiądźcie w kręgu. Nauczyciel trzyma w ręku "misia" którym jest maskotka klasowa, podaje go uczniowi siedzącemu obok niego mówiąc: Dzisiaj dowiedziałam się, że....... Zadaniem ucznia jest dokończyć zdanie i podać maskotkę swojemu sąsiadowi, który wymyśla nowe dokończenie. "miś" dzieci podają dalej, aż wszystkie będą miały możliwość dokończenia rozpoczętego zdania. Obowiązuje zasada: niepowtarzania wcześniej usłyszanych rozwiązań, mówi tylko ta osoba, która trzyma w ręku "misia"
N -ka żegna się z dziećmi - Dowidzenia
Uwagi:
Załączniki:
Załącznik nr:1
Załącznik nr: 2
Załącznik nr: 3
Dwa patyczki małe:
w górze je złączono,
dołem rozdzielono,
poprzeczką podparto.
Jaka to litera - odgadnąć łatwo - A
ALBUM