Spotkanie z witaminkami, Scenariusze zajęć


SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 5 - LETNICH

  1. TEMAT: „Spotkanie z witaminkami”

  1. CEL OGÓLNY:

Posumowanie wiedzy i umiejętności dzieci dotyczącej zdrowego odżywania, dalsze wdrażanie do zachowania odpowiednich nawyków żywieniowych.

  1. METODY:

Słowna - rozmowa, piosenka, objaśnienie,

Oglądowa - pokaz, obserwacja,

Czynna - stawianie zadań do wykonania.

  1. FORMY:

Praca indywidualna i grupowa

  1. CZAS REALIZACJI:

Około 30 min

  1. PRZEBIEG ZAJĘĆ:

L.p.

Sytuacje edukacyjne

Zakładane efekty

(cele operacyjne)

Środki dydaktyczne

„Witam Was” - powitanie piosenką

Dzieci:

- śpiewem witają nauczyciela;

- potrafią zbiorowo zaśpiewać piosenkę;

- potrafią ruchem pokazać treść piosenki;

- aktywnie włączają się w uczestnictwo w zajęciach;

Wiersz A. Ginter „Witaminy”

Dziecko:

- aktywnie słucha nauczyciela:

- sprawnie reagują na bodźce zewnętrzne (słowo).

Tekst wiersza Alicji Ginter „Witaminy”.

„Owocowa zgaduj - zgadula” - zabawa dydaktyczno -ruchowa.

Po przeczytaniu przez nauczyciela zagadki zadaniem dzieci jest odnalezienie ilustracji będącej rozwiązaniem zagadki i stanięcie obok niej.

Dziecko:

- aktywnie uczestniczy w zabawie;

- sprawnie reaguje na bodźce zewnętrzne (słowo);

- doskonali swoją spostrzegawczość;

- potrafi nazwać i rozpoznaje na ilustracji owoc lub warzywo, o którym mowa w zagadce;

- potrafi globalnie przeczytać nazwę owocu lub warzywa będącego rozwiązaniem zagadki.

Owocowe i warzywne zagadki, ilustracje owoców i warzyw będące rozwiązaniem zagadek.

Piosenka „Witaminki”.

Wysłuchanie piosenki jako zapowiedzi kolejnego zadania.

Dziecko:

- uważnie słucha słów piosenki;

- potrafi wymienić zdrową żywność, która pojawiła się w tekście piosenki.

Piosenka „Witaminki” z płyty Opowiadania i piosenki Ali i Adama vol.2. Wyd. Didasko.

„Wybieramy to co jemy” - zabawa dydaktyczna. Klasyfikowanie produktów na zdrowe i niezdrowe, a także tworzenie podzbiorów produktów -mlecznych, owoców, warzyw, produktów mącznych, słodyczy, itp.

Dziecko:

- aktywnie uczestniczy w zabawie;

- potrafi na podstawie dotyku rozpoznać i dzięki temu nazwać dany produkt;

- potrafi wyrazić swoje zdanie na temat określonego produktu;

- potrafi przyporządkować dany produkt do odpowiedniego zbioru (żywność zdrowa i niezdrowa);

- potrafi uzasadnić sklasyfikowanie produktu do danego zbioru;

- potrafi elementy zbioru pogrupować w podzbiory według podanych cech.

Worek/ kosz pełen produktów żywieniowych: bułka, chleb, rogal, jogurt, jabłko, gruszka, mleko, pomarańcza, cytryna, banan, marchewka, pietruszka, ziemniak, lizak, chipsy, cukierki, ciastko itp.

„Tak - nie” - zabawa dydaktyczno -ruchowa. Nauczyciel na dywanie kładzie dwa duże koła czerwone oznaczające NIE i zielone - TAK. Zadaje dzieciom pytania dotyczące produktów spożywczych. Dzieci poprzez stanięcie na kole odpowiadają, czy dany produkt jest zdrowy, czy nie.

Dziecko:

- aktywnie uczestniczy w zabawie;

- sprawnie reaguje na bodźce zewnętrzne (słowo);

- wie, które z produktów żywieniowych są zdrowe, a które nie;

- rozwija swoją spostrzegawczość;

- rozwija swoją motorykę.

Duże koła w kolorach zielonym i czerwonym.

Zabawa muzyczno - ruchowa „Witaminowe szaleństwo”. Spośród rozsypanych na dywanie obrazków produktów, każde z dzieci ma wybrać 6 zdrowych produktów, zaś wszystkie niezdrowe dzieci umieszczają w „niezdrowym pudełku”. W czasie zabawy dzieci słuchają i poruszają się w rytm piosenki Fasolek „Witaminki”.

Dziecko:

- aktywnie uczestniczy w zabawie;

- sprawnie reaguje na bodźce zewnętrzne (polecenia nauczyciela);

- doskonali swoją spostrzegawczość;

- rozwija swoją motorykę;

- wie, które z produktów żywieniowych są zdrowe, a które nie;

- potrafi w zbiorze produktów żywieniowych odnaleźć 6 zdrowych produktów.

Obrazki produktów żywnościowych powycinane z gazet,
”niezdrowe pudełko, piosenka „Witaminki” w wykonaniu zespołu Fasolki.

„Pszczółkowe menu” - puzzle. Praca w zespołach. Dzieci otrzymują koperty z 6 elementowymi puzzlami (etapy zakupu i przygotowania posiłku). Puzzle składają, następnie jako produkty, które zakupiły wykorzystują obrazki z gazet wybrane wcześniej w zbiorze produktów żywieniowych. Zadaniem dzieci jest wymyślenie z wybranych produktów zdrowego posiłku i namalowanie - wylepienie go.

Dziecko:

- zna zasady przygotowywanie posiłków (kupno, mycie produktów, przygotowywanie);

- rozwija swoją motorykę małą (precyzyjne ruchy dłoni);

- potrafi ułożyć puzzle zgodnie z logicznym ciągiem zdarzeń następujących po sobie;

- rozwija estetykę wykonywania prac plastycznych;

- rozwija swoją cierpliwość podczas wykonywania pracy plastycznej - pracuje nad starannością wykonania pracy;

- dba o czystość w miejscu pracy - a trakcie jej trwania i po jej zakończeniu;

- kształtuje umiejętność kreatywnego myślenia;

- rozwija umiejętność współpracy w grupie/zespole.

6 - elementowe puzzle dla każdej grupy, kartka z bloku technicznego, kredki świecowe i ołówkowe, klej, papier kolorowy, nożyczki (przed rozpoczęciem pracy z nożyczkami przypomnienie zasad bezpiecznego posługiwania się nimi), bibuła karbowana, plastelina, itp.

„Wiemy co jemy!” - prezentacja gotowych prac dzieci. Rozmowa podsumowująca „spotkanie z witaminkami” ukierunkowana pytaniami nauczyciela dotyczącymi zdrowej żywności.

Dziecko:

- aktywnie włącza się w rozmowę;

- potrafi wyrazić swoje zdanie na określony temat;

- udziela odpowiedzi na pytania zadane przez nauczyciela;

- wysłuchuje wypowiedzi swoich kolegów i koleżanek - oczekuje na swoją kolej wypowiedzi.

„Uśmiech przedszkolaka” - podsumowanie zajęć, ocena zajęć przez dzieci.

Dziecko:

- potrafi wyrazić swoje emocje.

Szablony twarzy z różną mimiką (uśmiech, twarz bez emocji, twarz smutna)

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x01 graphic

2

1. WITAM WAS

Wszyscy są,

Witam Was,

Zaczynamy już czas,

Jestem Ja,

Jesteś Ty,

Raz, dwa i trzy.

WITAMINY

Jesteś duży, czy też mały -

jedz warzywa przez rok cały.

Pyszna marchew i owoce,

zdrowy także świeży soczek.

Co tam chipsy albo Marsy,

dobry owoc nam wystarczy!

Po nich zdrowsze mamy kości,

każdy cery nam zazdrości.

Bo owoce i warzywa

to jest witamina żywa!

OWOCOWO - WARZYWANA ZGADUJ ZGADULA

Ładnie pachną żółtą skórką,

kwaśny mają smak.

Zawierają witaminy,

wiemy, że to są...

(cytryny)

Skórka fioletowa,

a miąższ pod nią złoty,

smakuje wybornie,

wszyscy wiedzą o tym.

(śliwka)

Na zagonie pomarańczowo - złota głowa,

smaczne pestki w sobie chowa.

(dynia)

Zielone łódeczki,

a w łódkach kuleczki,

gdy się ugotują,

każdemu smakują.

(groch)

Każdy z was odgadnie

łatwo tę zagadkę,

ma bielutki korzeń

i zieloną natkę.

(pietruszka)

Latem w ogrodzie

wyrósł zielony,

a zimą w słoiku

leży kiszony.

(ogórek)

Dobra gotowana i dobra surowa,

choć nie pomarańcza,

jest pomarańczowa.

Kiedy za zielony

pochwycisz warkoczyk

i pociągniesz mocno,

wnet z ziemi wyskoczy.

(marchewka)

Jaka to głowa,

duża czy mała,

z zielonych liści

składa się cała?

(kapusta)

Jakie warzywo,

chociaż niewielkie,

wyciśnie z oczu

łzy słoną kropelkę?

(cebula)

Ma gruby brzuszek

i kolor żółto-zielony.

Jest słodziutka, zaś w zimie będzie z niej kompot wymarzony.

(gruszka)

Niedaleko od jabłonki pada,

każdy je z ochotą zjada.

Okrąglutkie i rumiane,

na słoneczku dojrzewane.

(jabłko)

Czerwieni się ze wstydu. Dojrzewa

na słonku. Wśród zielonych listków

wisi na ogonku.

(wiśnia)

WITAMINKI

Duże, małe i malutkie, czerwone, białe żółciutkie.

Możesz kupić je w aptece, lecz w ogródku jest ich więcej.

Witaminki, witaminki dla całej naszej rodzinki.

Witaminki każdy zna - jemy je każdego dnia!

W marchwi, jabłkach i orzechach, w rzodkiewkach i kalarepach,

Pomidorach, kalafiorze też ich wiele znaleźć możesz.

W pomarańczach i bananach, które Ci kupuje mama.

W winogronach i burakach, a nawet w zwykłych ziemniakach.

Witaminki, witaminki dla całej naszej rodzinki.

Witaminki każdy zna - jemy je każdego dnia!

Chcesz być silny i wysoki wcinaj jabłka i pij soki,

jedz kapustę i buraki - to prawdziwe są przysmaki.

Gdy urodą chcesz olśniewać pyszne wiśnie zrywaj z drzewa,

zostaw chipsy wybierz jabłko będziesz miała buzię gładką.

Witaminki, witaminki dla całej naszej rodzinki

Teraz więcej o nich wiemy - wybieramy to co jemy.

WITAMINKI

Spójrzcie na Jasia, co za chudzina,

słaby, mizerny, ponura mina.

A inni chłopcy silni jak słonie,

każdy gra w piłkę lepiej niż Boniek.

Dlaczego Jasiu wciąż mizernieje?

Bo to głuptasek, witamin nie je!

Witaminki, witaminki, dla chłopczyka i dziewczynki.

Wszyscy mamy dziarskie minki, bo zjadamy witaminki.

Wiśnie i śliwki, ruda marchewka

gruszka, pietruszka i kalarepka.

Kwaśne porzeczki, słodkie maliny

to wszystko właśnie są witaminy.

Kto chce być silny, zdrowy jak ryba

Musi owoce jeść i warzywa!

Witaminki, witaminki, dla chłopczyka i dziewczynki.

Wszyscy mamy dziarskie minki, bo zjadamy witaminki.

Mniam, mniam!


