SCENARIUSZ - zajęcie otwarte dla rodziców
Grupa I - trzylatki
TEMAT: Jak kijanka żabką się stała
Cele ogólne:
- budzenie zaciekawienia światem przyrody; poznanie faz rozwojowych żaby
- stwarzanie sytuacji zachęcających do wspólnej zabawy
Cele operacyjne:
dzieci:
- słuchają, rozumieją i śledzą treść opowiadania ilustrowanego sylwetami
- znają fazy rozwojowe żaby
- dostrzegają różnice między kijanką a żabą
- myślą twórczo szukając odpowiedzi na pytanie „Co kryje się w paczce?”
- nazywają nastroje
- reagują na przerwę w muzyce
- układają obrazek z części
Metoda:
- czynna: zadań stawianych dziecku
- słowna: rozmowa, objaśnień
- oglądowa: teatrzyk, pokaz
metoda Weroniki Sherbone: wyczucie ciała współćwiczącego; rozwijanie poczucia bezpieczeństwa, płynności ruchu; zabawa w parach
Forma:
praca z całą grupą , indywidualnie
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1.Wniesienie zielonej paczki
-odczytanie adresu
-kto jest nadawcą? Rozwiązanie zagadki
„Wesoło skacze, ale ucieka
Gdy dziób czerwony ujrzy z daleka” /żaba/
2.Rozbudzamy wyobraźnię, „Co znajduje się w paczce?”
3.Otwarcie paczki
-pokaz sylwet
-zawieszenie na tablicy teatrzyku
4.Słuchanie opowiadanie ilustrowanego sylwetami
„Jak kijanka żabką się stała”
-rozmowa o nastrojach: smutna, wesoła nadanie imienia
5.Zabawa ruchowa „ile żabek w stawie”
6.Rozmowa nt. opowiadania
-jak ma na imię mała córeczka mamy i taty żabki?
-czym różniła się od swoich rodziców?
-skąd biorą się małe kijanki?
-jak nazywają się żabie jajeczka?
7.Ułożenie ilustracji przedstawiającej fazy rozwojowe żaby
skrzek - kijanka - żaba
8.Zabawa uspakajająca „kołysanie - głaskanie”
9.Zabawa przy stolikach: ułożenie żabki składającej się z trzech części.
10.Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę - niespodzianka od mamy żabki.