Jak zaprzyjaźnić się ze środowiskiem, przyroda, scenariusz. lekcji kl.4


Jak „zaprzyjaźnić się” ze środowiskiem?

 

Cele lekcji: Uczeń:

1.     Rozumie na czym polega ekologiczny tryb życia.

2.     Rozróżnia czynności sprzyjające postawom ekologicznym i niesprzyjające im.

3.     Wyjaśnia swój wpływ na środowisko poprzez wykonywanie codziennych czynności.

4.     Proponuje co najmniej jedno działanie sprzyjające środowisku.

5.     Czuje się odpowiedzialny za stan środowiska w skali lokalnej.

6.     Umie korzystać z posiadanego zasobu wiedzy.

7.     Aktywnie pracuje w grupie.

8.     Potrafi dobrze się komunikować.

 

Metody i formy pracy: burza mózgów, pogadanka, cicha dyskusja, praca

          grupowa i indywidualna.

 

Środki dydaktyczne: przygotowane karty pracy, czerwone kredki, długopis,

          serduszka wycięte z taśmy samoprzylepnej.

 

Tok lekcji:

I.  Faza wprowadzająca:

1.     Sprawy organizacyjno-porządkowe.

2.     Podział klasy na kilkuosobowe grupy.

3.     Metodą burzy mózgów dochodzimy do wyjaśnienia pojęcia „ekologiczny tryb życia”.

     Ekologiczny tryb życia polega na takich działaniach człowieka, które  

     ograniczają zanieczyszczenie środowiska, czyli są dla niego przyjazne.

     Nauczyciel informuje, że na dzisiejszej lekcji będziemy szukać sposobów jak

     na co dzień pomagać środowisku, aby stać się jego przyjacielem.

II.   Faza realizacji:

1.     Uczniowie wymieniają czynności, które wykonują codziennie.

               (spożywanie posiłków, nauka w szkole, odrabianie lekcji,

               wypoczynek, robienie zakupów, zmywanie naczyń, kąpanie się itd.)

2. W czasie krótkiej pogadanki uczniowie dochodzą do wniosku, że wykonując

     te czynności przyczyniają się do pogorszenia stanu środowiska.                       

               Działania nasze muszą być więc przemyślane, aby ograniczyć negatywny

               wpływ na otoczenie, w którym żyjemy.        

3.     Rozdanie kart pracy i wypełnienie ich przez grupy.

     Z podanych czynności należy wybrać te, które sprzyjają postawom

    ekologicznym i wpisać je do serduszek. Uzasadnić swój wybór.

     Podać inne propozycje przyjaznych zachowań względem środowiska.

4.     Wybrani uczniowie prezentują efekty pracy grupy.

III.Faza podsumowująca:

1.     Uczniowie, wraz z nauczycielem, dokonują krótkiego podsumowania zajęć:              

-         stwierdzają, że każdego dnia mogą podejmować wiele działań na rzecz ograniczenia zanieczyszczenia środowiska;

-         działania te są proste, nie wymagają od nas ani dodatkowych nakładów finansowych, ani dodatkowego czasu;

-         wykonując w sposób przemyślany codzienne czynności, każdy może

     przyczynić się do poprawy stanu środowiska w skali lokalnej;

-    aby żyć w przyjaźni ze środowiskiem należy oszczędzać wodę, energię,

     produkować w gospodarstwie domowym jak najmniej odpadów, dbać o

     zieleń   i czystość otoczenia itd.

    2.   Ocena aktywności uczniów na lekcji.

          Uczniowie najaktywniejsi, lub Ci, którzy wymyślili najwięcej

          propozycji czynności przyjaznych środowisku otrzymują od

          nauczyciela serduszko wycięte z taśmy samoprzylepnej.

Karta pracy

a) W punktach od 1 do 18 opisano różne czynności.

Spośród nich wybierz te, które są przyjazne dla środowiska i wpisz je do

serduszek.

b) Spróbuj uzasadnić swój wybór.

c) Dorysuj jedno lub kilka serduszek i podaj własne propozycje.

 

1.     Myj się pod prysznicem.

2.     Myj się w wannie.

3.     Dobrze zakręcaj krany.

4.     Zmywaj naczynia pod bieżącą woda.

5.     Zmywaj naczynia korzystając z miski z wodą.

6.     Myj zęby z kubeczka, a nie pod bieżącą wodą.

7.     Rośliny podlewaj zebraną wodą deszczową.

8.     Nie śmieć.

9.     Nie kupuj towarów nadmiernie opakowanych.

10.           Używaj opakowań z papieru.

11.           Drugie śniadanie pakuj tylko w woreczki plastikowe.

12.           Wszystkie śmieci wrzucaj do jednego pojemnika.

13.           Segreguj śmieci.

14.           Graj w piłkę na trawniku.

15.           Nie niszcz zieleni.

16.           Oszczędzaj energię.

17.           Poruszaj się jak najczęściej samochodem.

18.           Poruszaj się pieszo lub rowerem.

Jak „zaprzyjaźnić się” ze środowiskiem?

 

0x01 graphic

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


