Konspekt do zajęć logopedycznych

Prowadzący: Patrycja Kardyś

Temat: Utrwalenie wymowy głoski „sz”

Cel główny: Utrwalanie wymowy głoski „sz”

Cele szczegółowe:

Czas zajęć: 90 minut

Forma zajęć: Indywidualna

Klasa: 4 podstawowa

Pomoce:

Etapy pracy

Przebieg zajęć

Pomoce dydaktyczne

Powitanie

Nawiązanie kontaktu z dzieckiem oraz zachęcenie go do pracy

Ćwiczenia oddechowe

-wdychanie powietrza nosem a wydychanie ustami,

-wykonywanie wydechu wymawiając „s” raz ciszej, raz głośniej,

Lustro

Ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjny

-opuszczanie i unoszenie żuchwy ku górze,

-parskanie,

-nadymanie policzków i powolne wypuszczanie powietrza ustami lub nosem,

-zabawa z kolorowymi piórkami

Lustro

Piórka dekoracyjne

Ćwiczenia języka

-„głaskanie podniebienia” czubkiem języka przy szeroko otwartej jamie ustnej,

- oblizywanie i „odliczanie” zębów i zewnętrznej powierzchni dziąseł pod wargami,

- podnoszenie czubkiem języka ryżu preparowanego, zaginanie języka do góry i chowanie w buzi,

Ryż preparowany

Lustro

Ćwiczenia wyrazistej artykulacji głosek

-głoski „a” „o” „u” „e” „i” „y” wypowiadamy szeptem, na głos raz każdą osobno raz wszystkie razem,

-powtarzanie sylab szu, szo, szy, sza, sze

Lustro

Ćwiczenia słownikowo-artykulacyjne

-Powtarzanie wyrazów (tj. groszek, serduszko, fartuszek, pszczoła, kapelusz, kaczuszka),

-Zapoznanie dzieci z treścią wiersza pt. „ Szara myszka”

(Zabawa w pytania i odpowiedzi na temat wiersza, utrwalenie wymowy głoski „sz” w wyrazach z wiersza),

-Rozwiązywanie krzyżówki „Szara myszka”

-Tworzenie zdrobnień oraz inne ćwiczenia z zeszytów logopedycznych

Wiersz z obrazkami,

Krzyżówka z szarą myszką,

Ćwiczenia z zeszytów logopedycznych,

Krzyżówka obrazkowa

Zakończenie zajęć