Scenariusz zajęć klasa I
Edukacja polonistyczna
Temat: Poznanie twórczości Jana Brzechwy na podstawie wiersza Globus.
Cele dydaktyczno- wychowawcze:
Słuchanie tekstu i odpowiadanie na pytania.
Doskonalenie czytania i pisania wyrazów i zdań.
Kształtowanie umiejętności słuchania ze zrozumieniem.
Nauka pisania nazw geograficznych.
Metody:
Słowne.
Oglądowe.
Praktyczne.
Formy pracy:
Indywidualna.
Grupowa.
Środki dydaktyczne:
Ilustracje do wierszy J. Brzechwy: Kaczka dziwaczka, Na straganie, Leń, Samochwała, Globus, portret J. Brzechwy, globus, mapa, nazwy miast: Kraków, Gdynia, Zakopane, Warszawa, krzyżówka.
Przebieg lekcji:
Wprowadzenie w tematykę zajęć:
Nauczyciel umieszcza na tablicy ilustrację do wierszy Kaczka dziwaczka, Na straganie, Leń, Samochwała, Globus. N. czyta fragmenty wierszy- dzieci zgadują tytuły wierszy.
Krótka informacja o autorze wierszy (pokazanie portretu Jana Brzechwy).
Nauczyciel czyta zagadkę:
To mała kula albo duża.
Z wody kontynent się wynurza,
szumi ocean i rzeka płynie,
są państwa, miasta, góry, pustynie.
A ty po prostu, za zwykłej chęci
Możesz tą kulą łatwo zakręcić.
Dzieci odgadują hasło: Globus.
N. pokazuje model globusa, podaje informację: Globus to model Ziemi.
Słuchanie wiersza Globus.
Rozmowa na temat treści wiersza.
Wskazanie na mapie miast, które występują w wierszu, zwrócenie uwagi na pisownię miast.
Rozsypanka wyrazowa- układanie poprawnych zdań.
Zapisanie zdań w zeszycie.
Rozwiązanie krzyżówki z hasłem globus.
Uzupełnienie tabeli z nazwami geograficznymi.
Praca domowa