Scenariusz zajęć zintegrowanych dla 6-latków (Kochamy swoich najbliższych), Przedszkole


SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

DLA 6-LATKÓW

GRUPA: 6 - latki

TEMAT BLOKU: Nasze rodziny

TEMAT DNIA: Kochamy swoich najbliższych

CEL GŁÓWNY:

CELE OPERACYJNE:

Dziecko:

METODY PRACY:

FORMY PRACY:

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

  1. Zabawa według W. Szumanówny Paluszkowa rodzina.

Dzieci inscenizują razem z nauczycielem treść wiersza, zwracając uwagę
na występujące w nim nazwy członków rodziny.

Ten pierwszy to dziadziuś,

a obok babunia.

Największy to tatuś,

a przy nim mamunia.

A to jest dziecinka mała.

Trala la la la la.

A to moja raczka cała!

Trala la la la la!

  1. Oglądanie swoich dłoni i porównywanie ich przez przykładanie do dłoni kolegów i nauczyciela.

  1. Liczenie palców u jednej i u drugiej ręki. Sprawdzanie równoliczności przez dotykanie opuszkami palców obu dłoni swoich kolegów.

  1. Dostrzeganie różnicy w wyglądzie palców, nazywanie ich. Posługiwanie się liczebnikami porządkowymi.

Lewa ręka - nauczyciel nazywa palec, a dzieci wymieniają liczebniki:

Prawa ręka - nauczyciel wymienia

liczebniki, a dzieci nazywają palce:

palec mały jest ... pierwszy

palec serdeczny jest ... drugi

palec środkowy jest ... trzeci

palec wskazujący jest ... czwarty

kciuk jest ... piąty

pierwszy to ... kciuk

drugi to ... palec wskazujący

trzeci to ... palec środkowy

czwarty to ... palec serdeczny

piąty to ... palec mały

  1. Zabawa na ćwiczenie dużych grup mięśni Dzieci rosną.

Na hasło małe dzieci wszyscy wykonują przysiad, na hasło dzieci rosną - powoli podnoszą się, aż do wspięcia na palce.

  1. Zabawa z elementami czworakowania Pomagamy mamie myć podłogę.

Dzieci czworakują po sali i naśladują ruchem mycie podłogi. Na uderzenie
w tamburyn wstają, prostują się i wieszają mokrą ścierkę na sznurku,
na dwa uderzenia w tamburyn - ponownie czworakują.

  1. Zabawa z elementami skoku Buziaki dla rodziców.

Dzieci maszerują po sali w rytm tamburynu, na hasło buziaki dla mamy
lub taty - podskakują w miejscu, aby dać całuski rodzicom. Dźwięki tamburynu są sygnałem do ponownego swobodnego marszu.

  1. Oglądanie obrazków przedstawiających członków rodziny. Dzieci wskazują poszczególnych członków rodziny i liczą, z ilu członków składa się rodzina.

  1. Ekspresja słowna. Dzieci kończą zdanie: Moja rodzina liczy ... osób, są to ...

  1. Czytanie opowiadania M. Terlikowskiej Nikt się nie trzęsie.

A jeśli w domu była babcia, to babcia wołała:

Ale dziś nikt nie otworzył drzwi. I nikt nie zatroszczył się o to, czy Marek spada ze schodów czy nie. Oczywiście przez tego Tomasza. Na podwórku nie było nikogo ciekawszego. Marek podszedł do trzepaka i fiknął parę koziołków.
Nagle z sąsiedniego bloku wyszła jakaś wysoka dziewczynka z psem. Dziewczynka rzuciła patyk i zawołała:

Pies pobiegł pędem, po chwili był już przy dziewczynce, z patykiem w zębach
i z rozradowaną miną.

Dziewczynka spojrzała na niego ze zdumieniem.

Przypomniał mu się wełniany szalik, który babcia wkładała mu na szyję,
kiedy dzień był chłodny. I wreszcie przypomniały mu się jego własne słowa:

A teraz przestali. Może nawet zapomną o wełnianym szaliku? Nagle z okna czwartego piętra wychylił się młody mężczyzna i zawołał:

Hania rzuciła markowi psia smycz i wbiegła do domu.

I już jej nie było. Na chodniku pojawiła się młoda kobieta pchająca dziecięcy wózek.

Ale pani Kowalska zdążyła już zauważyć kłęby pary wylatujące z okna na czwartym piętrze.

I biegiem ruszyła w stronę schodów. Wszystko to trwało najwyżej minutę. Zanim Marek zdążył ochłonąć, został sam ze skomlącym psem przy nodze i piszczącym zawiniątkiem w wózku. Dzidziuś! Ostrożnie, żeby nie zrobić dziecku krzywdy, Marek odchylił kocyk i spojrzał na malutką, okrągłą buzię, która wykrzywiła się od płaczu.

Maluch przestał płakać i spojrzał na Marka niebieskimi oczkami. Parę minut później z klatki wybiegła pani Kowalska. Na widok Marka pochylonego nad wózkiem powiedziała przyjaźnie:

Marek zaczerwienił się i wyjąkał:

Markowi zrobiło się strasznie głupio. Przecież Hanka wie, sam jej przecież mówił... Czy powtórzy pani Kowalskiej, że nazwał tomka żabą? Ale Hania była równą dziewczyną. Szybko wnieśli wózek do windy, a potem pomogli zebrać wodę
z podłogi w zalanym mieszkaniu. Kiedy Marek wrócił do domu, było już bardzo późno.

Rodzina spojrzała na Marka w osłupieniu.

Tomek spojrzał na starszego brata poważnie, zupełnie, jakby był dużym Tomaszem. Ale jaki tam z niego Tomasz. Tomek, Tomuś, Tomeczek...

  1. Rozmowa na temat opowiadania.


