Sytuacja polskiego rolnictwa, Konspekty lekcji


SYTUACJA POLSKIEGO ROLNICTWA

HASŁO PROGRAMOWE:

Gospodarka Polski.

ZAKRES TREŚCI:

Współczesne problemy rolnictwa i gospodarki żywnościowej w Polsce.

CEL OGÓLNY:

Uświadomienie problemów obecnego stanu rolnictwa w Polsce oraz konieczności dokonania zmian.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

Wiadomości

A - uczeń zna:

B - uczeń rozumie:

Umiejętności

C - uczeń potrafi:

D - uczeń potrafi:

Postawy

Kształcenie umiejętności dobrej komunikacji - słuchania, argumentacji, stawiania tez i prezentacji własnego stanowiska.

FORMA PRACY:

Grupowa.

METODA:

Poker kryterialny, ranking słupkowy, praca z podręcznikiem.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Podręcznik (s.120-123), plansze do gry w pokera, instrukcje gry w pokera kryterialnego, karty do gry, plansza rankingu słupkowego.

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca

1.Czynności organizacyjne.

2.Nauczyciel dokonuje krótkiego odpytania uczniów z ostatnich lekcji o rolnictwie.

3.Przedstawia uczniom cel lekcji, czyli uświadomienie problemów rolnictwa Polski oraz konieczności dokonania zmian.

4.Proponuje udział w grze w pokera kryterialnego i krótko wyjaśnia zasady gry.

5.Dzieli klasę na cztery - pięć grup i rozdaje materiały: instrukcje gry (zał.1.), plansze do gry (zał.2.), koperty z kartami(zał.3.).

Faza realizacyjna

1.Nauczyciel podaje czas na wykonanie zadania ok. 20 min.

2.Uczniowie pracują zgodnie z instrukcją, uzupełniając planszę.

3.Uczniowie dyskutują na podane pytanie na planszy:

Jakie są problemy polskiego rolnictwa?

4.Po zakończeniu pracy, nauczyciel dzieli tablicę na tyle części ile jest grup (np.cztery) i przedstawiciel każdej grupy zapisuje problemy pierwszorzędne uporządkowane od 1 do 5 według stopnia ważności.

5.Nauczyciel podkreśla te, które powtórzyły się w pracy grup zwracając uwagę na ich pozycję.

6.Uczniowie negocjują ustalając hierarchię 5 najważniejszych problemów rolnictwa Polski.

Gra jest zakończona wtedy, kiedy po dyskusjach podejdzie uczeń i uzupełni planszę z rankingiem słupkowym (zał.4) wpisując 5 pierwszorzędnych problemów obecnego rolnictwa Polski.

Faza podsumowująca

1.Uczniowie zapisują końcowe wyniki do zeszytu.

2.Nauczyciel podsumowuje lekcję, pyta uczniów co im sprawiło najwięcej trudności, a co było przyjemne podczas gry w pokera. Prosi o podzielenie się refleksjami.

Załącznik 1.

Instrukcja gry w pokera kryterialnego.

1.Każda grupa otrzymuje komplet kart oraz planszę - arkusz, na którym są umieszczone dwa prostokąty: na zewnętrznym polu znajdą się karty, które nie przedstawiają problemu rolnictwa, w środkowym - uznane za dość ważne, ale w ograniczonej liczbie siedmiu, w polu centralnym - najważniejsze, pierwszorzędne, i tylko pięć kart (w tym polu numer miejsca ma istotne znaczenie).

2.Karty rozdaje się zapisaną stroną do spodu.

3 Pierwszy uczestnik gry odkrywa kartę, czyta na głos zapisany problem i układa na planszy w wybranym przez siebie polu. I tak kolejni uczestnicy gry, jeśli jednak dojdzie do tego, że ktoś chce położyć kartę na polu już zajętym, musi negocjować z właścicielem karty, który z problemów jest ważniejszy i dlaczego.

4.Pierwsza część gry jest zakończona, gdy wszyscy uczestnicy zgadzają się na układ kart na planszy.

5. Druga część odbywa się już wspólnie z pozostałymi grupami, gdzie uczestnicy negocjują hierarchię pięciu najważniejszych problemów polskiego rolnictwa i zapisują na planszy rankingu słupkowego na tablicy.

Załącznik 2.

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

Załącznik 3.

Nadmiar osób zatrudnionych w rolnictwie

Duża liczba małych gospodarstw

Równinna rzeźba terenu

Niski stopień towarowości

Niska wydajność pracy

Większość gospodarstw indywidualnych

Niski poziom mechanizacji

Brak specjalizacji gospodarstw

Brak rynków zbytu na produkty rolne

Niskie plony zbóż

Małe nakłady państwa na rolnictwo

Zmniejszenie pogłowia owiec i koni

Wysokie ceny nawozów sztucznych

Rolnictwo tworzy 3,8% PKB

Niższy poziom kultury rolnej w porównaniu z UE

Brak usług dla rolnictwa

Załącznik 4.

RANKING SŁUPKOWY

1.

2.

3.

4.

5.

DRUGORZĘDNE

PIERWSZORZĘDNE

Jakie są problemy polskiego rolnictwa?


