Działanie plutonu jako samodzielnego patrolu rozpoznawczego - konspekt, Konspekty, SZKOLENIE TAKTYCZNE


ZATWIERDZAM

ZEZWALAM NA PONOWNE UŻYCIE

DATA

GRUPA SZKOLENIOWA

PODPIS

PLAN - KONSPEKT

do przeprowadzenia zajęć z taktyki.

TEMAT : 43 Działanie plutonu jako samodzielny patrol rozpoznawczy (patrol rozpoznawczy)

CEL:

CZAS:

METODA: Praktyczna

MIEJSCE:

ZAGADNIENIA:

  1. Zajęcie rejonu wyjściowego i przygotowanie plutonu do działania.

  2. Przenikanie w ugrupowanie przeciwnika różnymi sposobami (poprzez pozostawienie w rejonie przewidzianym do zajęcia przez przeciwnika, poprzez przenikanie plutonu przez przedni skraj itp.)

  3. Prowadzenie przez PR (SPR) rozpoznania terenu i obiektów przeciwnika na kierunku (w pasie).

  4. Organizacja przez SPR systemu obserwacji na rubieży (w rejonie).

  5. Organizacja bytowania w ugrupowaniu przeciwnika.

  6. Działania samo obronne.

  7. Działanie RP w wypadku wykrycia przez przeciwnika.

LITERATURA:

„Patrol rozpoznawczy i samodzielny patrol rozpoznawczy - podręcznik”

„Regulamin działań taktycznych wojsk lądowych cz. II”

„Posterunek obserwacyjny i ruchomy posterunek obserwacyjny”

ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWO-TECHNICZNE:

- broń etatowa - na stan

- oporządzenie niepełne - na stan

- lornetka LP 7×45 - szt.

- dziennik obserwacji - szt.

- blok meldunkowy - szt.

- macka saperska - szt.

- wozy rozpoznawcze - szt.

- peryskop zwiadowcy - szt.

- busola AK - szt.

- kątomierz busola PAB - szt.

- chorągiewki - kpl.

- 26 mm PS - kpl.

WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO-METODYCZNE:

WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA :

ZABRANIAM :

NAKAZUJE :

PRZEBIEG ZAJĘCIA

Lp

ZAGADNIENIE

CZYNNOŚCI INSTRUKTORA

CZYNNOŚCI SZKOLONYCH

-1-

-2-

-3-

-4-

1.

CZĘŚĆ WSTĘPNA :

- Podaje temat zajęć.

- Sprawdza wyposażenie żołnierzy.

- Zadaje pytania kontrolne.

- Wprowadza w sytuację bojową.

- Omawia warunki bezpieczeństwa.

Stoją na zbiórce i słuchają.

2.

3.

CZĘŚĆ GŁÓWNA

ZAGADNIENIE 1

Zajęcie rejonu wyjściowego i przygotowanie plutonu do działania

ZAGADNIENIE 2

Przenikanie w ugrupowanie przeciwnika różnymi sposobami.

- stawia dowódcom plutonów zadanie bojowe do wykonania marszu do rejonu wyjściowego.

- kontroluje sposób wykonania marszu, ubezpieczenie oraz sposób zajęcia rejonu wyjściowego przez poszczególne plutony.

  • w rejonie wyjściowym stawia rozkaz bojowy dla dowódców patroli do prowadzenia rozpoznania terenu i obiektów przeciwnika na kierunku (w pasie).

  • kontroluje stawianie zadań przygotowawczych i sposób przenikania.

  • dowódcy plutonów stawiają w swoich plutonach zadania do wykonania ubezpieczonego marszu do rejony wyjściowego.

  • wykonują marsz. W czasie określonym przez dowódcę kompanii zajmują rejon wyjściowy.

  • organizują w rejonie wyjściowym ubezpieczenie, obserwację oraz realizują przedsięwzięcia maskowania.

  • dowódcy plutonów po otrzymaniu zadania wypracowują decyzję, meldują ją kierownikowi ćwiczenia.

  • stawiają zadania w plutonach.

  • po rozpoznaniu luki w ugrupowaniu przeciwnika przystępują do przeniknięcia.

ZAGADNIENIE 3

Prowadzenie rozpoznania przeciwnika i terenu na kierunku (w pasie)

  • kieruje działaniem pozoracji,

  • przyjmuje meldunki o wynikach obserwacji.

  • kontroluje działanie poszczególnych plutonów.

  • poszczególne patrole prowadzą rozpoznanie na upatrzonym kierunku (w pasie)

  • Składają meldunki dowódcy kompanii o wynikach rozpoznania terenu i obiektów przeciwnika. Rozpoznają rozmieszczenie zapór inżynieryjnych, pól minowych, środków ogniowych sztabów, radiostacji, rejonów zgrupowania oraz kolumny podchodzącego przeciwnika.

5.

ZAGADNIENIE 4

Organizacja systemu obserwacji na rubieży, w rejonie

  • na podstawie danych uzyskanych z rozpoznania prowadzonego przez ćwiczące patrole stawia dowódcom plutonów zadania do zorganizowania systemu obserwacji na określonej rubieży, w rejonie.

  • sprawdza organizowanie systemu obserwacji. Kontroluje wiarygodność meldunków o wynikach obserwacji.

  • dowódcy plutonów w wyznaczonym przez dowódcę kompanii rejonach (na rubieży) organizują system obserwacji.

  • prowadzą obserwację i meldują dowódcy kompanii o jej wynikach.

7.

ZAGADNIENIE 5

Organizacja bytowania w ugrupowaniu przeciwnika

  • stawia zadanie do zorganizowania bytowania w ugrupowaniu przeciwnika.

  • kontroluje wybór miejsca na zorganizowanie bazy.

  • sprawdza realizację przedsięwzięć maskowania, ubezpieczenia oraz zapory mało-widoczne.

  • ćwiczący organizują bazy z zachowaniem zasad maskowania.

  • poszczególne bazy wystawiają ubezpieczenia, stawiają zapory mało-widoczne. Organizują posiłek oraz obsługę uzbrojenia i oporządzenia.

  • po podjęciu dalszych działań pokonują kroki mające na celu zatarcie wszelkich śladów po obozowisku.

8.

ZAGADNIENIE 6

Działania samo obronne

  • w trakcie ćwiczenia kontroluje zakres działań samo obronnych podejmowanych przez poszczególne plutony.

  • podczas prowadzenia działań dowódcy plutonów organizują działania samo obronne majce na celu zabezpieczenie pododdziału przed niespodziewanym atakiem przeciwnika.

  • organizują obserwację okrężną, ubezpieczenie, wydzielają środki ogniowe do odparcia ewentualnego niespodziewanego ataku z lądu lub powietrza.

  • przestrzegają zasady skrytego poruszania się i maskowania.

9.

ZAGDNIENIE 7

Działanie w wypadku wykrycia przez przeciwnika

  • kierując działaniem pozoracji doprowadza do wykrycia poszczególnych patroli.

  • przyjmuje meldunki od dowódców plutonów o wykryciu patroli.

  • kontroluje działanie poszczególnych patroli w sytuacji zdemaskowania przez przeciwnika.

  • dowódcy plutonów składają meldunki o zdemaskowaniu. Natychmiast podejmują działania mające na celu wymknięcie się przeciwnikowi oraz zabezpieczają dokumenty bojowe, by uniemożliwić przeciwnikowi ich zdobycie.

  • należy pamiętać, że w wypadku wykrycia przez przeciwnika na swoim terenie wrogiego elementu rozpoznawczego, wszelkie działania będą utrudnione a informacje z rozpoznania mogą się zdezaktualizować.

10.

CZEŚĆ KOŃCOWA

Sprawdza broń i sprzęt zabrany na zajęcia.

Deponuje nieużyte środki pozoracji.

Omawia zajęcia:

- podaje najlepiej i najgorzej ćwiczących

- zwraca uwagę na popełnione błędy

- podaje termin i temat następnych zajęć

Stawia zadania do przeprowadzenia w rejonie zakwaterowania.

  • stoją na zbiórce i słuchają omówienia zajęć.

  • wykonują marsz do rejonu zakwaterowania.

OPRACOWAŁ :

...................................


