SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z DZIEĆMI 5-LETNIMI
DO HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ
Temat: Zgaduj-zgadula z Brzechwą, Tuwimem i Konopnicką.
Cel ogólny: znajomość wybranych autorów wierszy dla dzieci oraz ich utworów.
Cele operacyjne:
Dziecko:
Rozpoznaje tytuł wiersza na podstawie tekstu, ilustracji;
Nazywa autora prezentowanego wiersza;
Recytuje wiersz
Przyporządkowuje właściwemu autorowi jego utwór
Środki dydaktyczne: książki z wierszami Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Marii Konopnickiej, cytaty z wybranych wierszy w/w poetów, ilustracje do wybranych wierszy w formie puzzli, ilustracje do utworów zakryte elementami ze znakiem liczbowym od 1 do 6, portrety poetów, karty pracy, różdżka i czapka dla czarodzieja, kredki, małe karteczki w formie losów z rysunkami przedstawiającymi rekwizyt do treści wiersza, tabliczki w kształcie lizaków z obrazem liczbowym od 1 do 3.
Przebieg zajęć:
Piosenka „ Na wyspach Bergamutach”
Rozmowa o autorach wierszy dla dzieci (Jan Brzechwa, Maria Konopnicka, Julian Tuwim). Rozpoznawanie ich portretów wśród fotografii umieszczonych na tablicy).
Burza mózgów - „Znamy wiersze naszych poetów” - dzieci przypominają znane im tytuły utworów kolejno wskazanych przez nauczyciela poetów.
Zabawa ruchowa „Wielkoludy i krasnoludki”.
Rozdanie kart pracy. Podanie instrukcji do ich uzupełniania. Praca przy stolikach.
Wskazywanie prawidłowej odpowiedzi : (Dzieci otrzymują tabliczki w kształcie lizaków z obrazem liczbowym „1,2 i 3 kropki”). Udzielają odpowiedzi poprzez równoczesne podniesienie odpowiedniej tabliczki, następnie kolorują odpowiedni element na karcie pracy na wskazany kolor.
Kogo bał się Stefek Burczymucha?
1) lwa
2) tygrysa
3) myszy
Czyj parasol zepsuła Julka i Janek?
babci
wujka
mamy
Dokąd wybierała się Sójka ?
1) za morze
2) za góry
3) za lasy
Z kim chciał ożenić się żuraw?
z kaczką
z czaplą
z bocianową
Czego szukał pan Hilary?
parasola
domu
okularów
Jak miał na imię zapominalski słoń?
Tomasz
Tadeusz
Tobiasz
Rozpoznawanie ilustracji : (Odsłaniamy fragmenty ilustracji wiersza "Kaczka Dziwaczka", „Lokomotywa”, „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”. Dzieci proponują element do odsłonięcia i odgadują tytuł utworu oraz jego autora zaznaczają swoją odpowiedź na karcie pracy wskazanym kolorem.)
Rozpoznawanie cytatów : (Nauczyciel prezentuje fragmenty utworów. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie z jakiego wiersza pochodzą i uzupełnienie kart pracy.)
Kto to jest?
„W szkole mam najlepsze stopnie
śpiewam lepiej niż w operze
świetnie jeżdżę na rowerze
znakomicie muchy łapię
wiem gdzie Wisła jest na mapie…” (Samochwała)
„Przepraszam, a tranu nie piłem
a uszu dzisiaj nie myłem
a nie urwałem guzika
a nie pokazałem języka” (Leń)
„Znosiła jaja na twardo
i miała czubek z kokardą
a przy tym na przekór kaczkom
czesała się wykałaczką” (Kaczka Dziwaczka)
„Dobrze wiedziałem, lecz zapomniałem
może kto z panów wie czego chciałem.
Błąka się, krąży, jest coraz później
Aż do kowala trafił do kuźni.” (Słoń Trąbalski)
„Jaka szkoda, że te obłoczki płynące
nie są z waniliowego kremu.
A te różowe -
Że to nie lody malinowe…” (Dyzio Marzyciel)
„Pocą się, sapią, stękają srogo,
ciągną i ciągną wyciągnąć nie mogą.
Zawołał wnuczek szczeniaczka Mruczka
Przyleciał Mruczek i ciągnie wnuczka!” (Rzepka)
„Słoneczko mnie malowało
po deszczu, po burzy
pożyczyło sobie farby
od tej polnej róży.” (Tęcza)
„Ja nikogo się nie boję
choćby niedźwiedź to dostoję.
Wilki? Ja ich całą zgraję
Pozabijam i pokraję.” (Stefek Burczymucha)
„Wnet tam domy i ulice
wnoszą pilnie robotnice,
wnet budują mosty, wały
taki zmyślny ludek mały.” (Przy mrowisku)
Zabawa ruchowa „Czarodziej”.
Zabawa z elementem dramy - próba recytacji wiersza " Dzik " w wylosowanej roli:
Malutkiego dziecka
Oficera wydającego rozkazy
Obcokrajowca
Rozkapryszonego dziecka
Damy zadzierającej nosa
Pracownika kolei zapowiadającego przyjazd pociągu
Dzieci losują rolę przy pomocy nakręcanego bąka z zaznaczona strzałką, która wskazuje sposób recytacji.
Układanie puzzli. Dzieci w grupach układają ilustrację i podają tytuł wiersza z którego pochodzi oraz jego autora. Swoją odpowiedź zaznaczają na karcie pracy.
Udzielanie odpowiedzi na wylosowane pytanie rysunkowe. Dzieci losują kolejno karteczki, na których znajduje się rysunek. Udzielają odpowiedzi na pytanie z jakiego wiersza pochodzi rekwizyt. Następnie kolorują element na karcie pracy. Uzupełnioną kartę oddają nauczycielce i przechodzą na środek sali tworząc krąg.
Podsumowanie zajęć, ocena pracy dzieci.
Zabawa w kole z piosenką „Murzynek”.
ARKUSZ DIAGNOSTYCZNY
określający poziom rozwoju kompetencji dzieci
w zakresie znajomości autorów literatury dziecięcej i wybranych utworów.
STANDARD:
Dziecko jest uczestnikiem zabaw i rozwiązuje zadania służące utrwaleniu znajomości autorów wierszy dla dzieci oraz ich utworów.
KRYTERIA:
Dziecko rozpoznaje i nazywa autora
Dziecko zna tytuły wierszy
Dziecko potrafi przyporządkować tytuł wiersza do jego autora
Dziecko jest aktywne i zainteresowane
Dziecko potrafi współdziałać w zabawach i rozwiązywaniu zadań grupowych
WSKAŹNIKI:
potrafi zawsze
potrafi w wybranych sytuacjach
ma trudności
W zajęciach wzięło udział 25 dzieci.
Dzieci były zainteresowane, chętnie udzielały trafnych odpowiedzi, wszystkie prawidłowo wskazały fotografie poetów. Znajomość utworów odzwierciedlają karty pracy dzieci załączone do konspektu oraz arkusz zbiorczy.
Potrafi zawsze - 89,34%
Potrafi w wybranych sytuacjach - 8%
Ma trudności - 2,66%