Scenariusz sytuacji edukacyjnej w grupie dzieci sześcioletnich
Opracowanie i prowadzenie: mgr B. Drążewska
Temat: „Wesołe źrebaki” - wprowadzenie cyfry i liczby 10. Rozwiązywanie działań matematycznych utrwalających dodawanie i odejmowanie.
Cele główne:
zapoznanie dzieci z liczbą i cyfrą 10
kształcenie umiejętności sprawnego dodawania i odejmowania (rozwijanie umiejętności układania działań matematycznych)
wzbogacenie słownictwa związanego tematycznie z hodowlą zwierząt na wsi
rozbudzenie zainteresowań końmi
rozwijanie aktywności ruchowej
rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat
Cele operacyjne:
Dziecko:
przelicza sylwetki źrebaków liczebnikami głównymi i porządkowymi
zna cyfrę 10
umie wymodelować z wełny cyfrę 10
zna cyfry i liczby od 1-10
- potrafi rozwiązywać działania matematyczne (dodawanie i odejmowanie)
porównuje ilość źrebaków w zagrodach i określa o ile jest więcej , a o ile mniej (stosuje znaki <,=,>)
naśladuje ruchem zachowanie koni i innych zwierząt
podejmuje próbę ustnego opisu źrebaka
wie, jaką rolę pełni koń w gospodarstwie domowym
Metody : rozmowa, obserwacja, ćwiczenia praktyczno-zadaniowe
Formy : zajęcia zorganizowane z całą grupą, praca w zespołach, praca indywidualna
Środki wspomagające działania: kartoniki z cyframi , znaki matematyczne (+,-,+,<,>), sylwetki koni, liczmany, karty pracy, szarfy, wełna, obrazki zwierząt, cyfry i znaki matematyczne dla każdego dziecka, figury geometryczne, płyta CD
Przebieg
1. „Mamy i ich dzieci” - przypomnienie nazw zwierząt hodowanych na wsi w trakcie recytacji wiersza „Koziołeczek”.
2. „Źrebak” - ustny opis źrebaka (ćwiczenia językowe).
3. „Wesołe źrebaki” - wprowadzenie cyfry i liczby 10 w trakcie przeliczania koni liczbami głównymi i porządkowymi.
4. „Zadania o źrebakach” - w trakcie manipulowania sylwetkami źrebaków i liczmanami układanie działań matematycznych.
5. „Zaprzęgi” - zabawa ruchowa z elementami biegu.
6. „Co to za zwierzę?” - odgadywanie nazwy zwierzęcia nakrytego kartkami z wyciętymi figurami geometrycznymi(na figurach napisane działania matematyczne).
7. „Uzupełnij do 10” - wykonywanie zadań matematycznych w zespołach.
8. „Zabawy zwierząt” - zabawa ruchowa przy muzyce z elementami naśladownictwa.
9. Praca indywidualna przy stolikach - utrwalenie zdobytej wiedzy.