Scenariusz sytuacji edukacyjnej w grupie dzieci sześcioletnich

Opracowanie i prowadzenie: mgr B. Drążewska

Temat: „Wesołe źrebaki” - wprowadzenie cyfry i liczby 10. Rozwiązywanie działań matematycznych utrwalających dodawanie i odejmowanie.

Cele główne:

Cele operacyjne:

Dziecko:

- potrafi rozwiązywać działania matematyczne (dodawanie i odejmowanie)

Metody : rozmowa, obserwacja, ćwiczenia praktyczno-zadaniowe

Formy : zajęcia zorganizowane z całą grupą, praca w zespołach, praca indywidualna

Środki wspomagające działania: kartoniki z cyframi , znaki matematyczne (+,-,+,<,>), sylwetki koni, liczmany, karty pracy, szarfy, wełna, obrazki zwierząt, cyfry i znaki matematyczne dla każdego dziecka, figury geometryczne, płyta CD

Przebieg

1. „Mamy i ich dzieci” - przypomnienie nazw zwierząt hodowanych na wsi w trakcie recytacji wiersza „Koziołeczek”.

2. „Źrebak” - ustny opis źrebaka (ćwiczenia językowe).

3. „Wesołe źrebaki” - wprowadzenie cyfry i liczby 10 w trakcie przeliczania koni liczbami głównymi i porządkowymi.

4. „Zadania o źrebakach” - w trakcie manipulowania sylwetkami źrebaków i liczmanami układanie działań matematycznych.

5. „Zaprzęgi” - zabawa ruchowa z elementami biegu.

6. „Co to za zwierzę?” - odgadywanie nazwy zwierzęcia nakrytego kartkami z wyciętymi figurami geometrycznymi(na figurach napisane działania matematyczne).

7. „Uzupełnij do 10” - wykonywanie zadań matematycznych w zespołach.

8. „Zabawy zwierząt” - zabawa ruchowa przy muzyce z elementami naśladownictwa.

9. Praca indywidualna przy stolikach - utrwalenie zdobytej wiedzy.