Scenariusz zajęć dramowych
WIEK:
CZAS:
TEMAT: przedstawia główny problem zajęć oraz materiał, stanowiący podstawę do jego omówienia; może być sformułowany w formie zdania oznajmującego lub pytającego, np.
Czy można kierować własnym zachowaniem? (na podstawie opowiadania B.Ferrero pt. „W krainie smoków”)
Zmagania człowieka z losem i własną słabością na podstawie opowiadania E.Hemingway'a „Stary człowiek i morze”.
Katastroficzne metamorfozy w wierszu „Spojrzenie” K.K.Baczyńskiego.
CELE OGÓLNE: wskazują na zdolności uczestników zajęć, które chcemy rozwijać; umiejętności, które chcemy kształtować, doskonalić; wiedzę, którą możemy utrwalać, pogłębiać; refleksję, którą warto rozbudzać, wartości godne odkrywania…, np.
poznanie renesansowej koncepcji Boga,
rozbudzanie refleksji nad pięknem i harmonią świata,
doskonalenie umiejętności tworzenia notatek z lekcji,
pobudzenie twórczej aktywności uczestników,
rozwój zdolności logicznego myślenie,
kształcenie umiejętności pracy w zespole.
CELE SZCZEGÓŁOWE (OPERACYJNE): bardzo szczegółowo określają działania (nazwie, wymieni nazwy, poda przykłady, napisze, wypowie się na temat, narysuje, przygotuje improwizację na temat, wykona obliczenia…), które powinni podjąć uczestnicy w wyniku realizacji kolejnych ćwiczeń, np.
dziecko za pomocą dźwięku, gestu i ruchu przedstawi charakterystyczne dla jesieni zjawiska pogodowe,
dzieci wyjaśnią wyrażenia i zwroty: drzewo strojnie ubrane, rozłożysta korona, drzewo skąpane w deszczu…,
uczestnik sformułuje kilkuzdaniową wypowiedź w formie prośby,
dziecko stworzy rzeźbę władcy autokraty i demokraty, określi charakterystyczne wypowiedzi tych osób,
uczestnik posługuje się komunikatami „ja” w dialogach improwizowanych.
TECHNIKI I STRATEGIE DRAMOWE: prezentacja technik i strategii wykorzystywanych podczas zajęć (wymienienie ich).
POMOCE: przedstawienie wszystkich stosowanych podczas zajęć środków dydaktycznych, materiałów, nagrań, rekwizytów…
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Wytworzenie skojarzeń z tematem (wprowadzenie)
Określenie problemu zajęć i jego rozwiązywanie (praca nad problemem)
Uogólnienie wniosków (podsumowanie)
Ćwiczenia, realizowane w ramach powyższych etapów zajęć, przedstawiamy kolejno, zgodnie z kolejnością ich przeprowadzania. Nazywamy wykorzystywane techniki lub strategie dramowe i szczegółowo opisujemy sposób organizacji ćwiczeń.