Konspekt lekcji WF, pływanie

Temat : Doskonalenie pracy nóg do kraula na piersiach

Cele główne :

1 Umiejętności :prawidłowa technika pracy nóg do kraula na piersiach oraz umiejętność oddychania .

2 Wiadomości : dotyczące zwiększonych oporów środowiska wodnego ,

silniejszy wydech do wody , technika pracy nóg.

3 Sprawność motoryczna : siła , wytrzymałość .

4 Akcent wychowawczy : dyscyplina i systematyczność.

Miejsce : pływalnia kryta

Ilość ćwiczących : 15

Wiek : 10 lat

Czas : ok. 40 min.

Przybory : piłki gumowe - 5, deski -15

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Dozowanie

Uwagi organizacyjno-metodyczne

1.Zorganizowa-nie grupy i sprawdzenie gotow. do zajęć

2.Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji

3.Rozgrzewka,

profilaktyka , psychomoto-ryka

1. Zbiórka na brzegu basenu

2. Powitanie uczniów oraz sprawdzenie obec-ności czytając listę w dzienniku .

3. Sprawdzamy stroje kąpielowe ,przypomi-nając o zdjęciu niebezpiecznych przedmiotów

(zegarki , łańcuszki itp.)

Umotywowanie do intensywnej pracy , ze wskazaniem na kluczową rolę pracy nóg w pływaniu tym stylem .W-wyporność i opór wody

Na lądzie :

1. Naprzemianstronne krążenia rr w przód .

2. Skręty T z rr na karku (spójrz za siebie na

kolegę )

3. Wykonujemy 10 przysiadów , przy

wyproście wspięcie na palce .

4. Skłony T w przód w rozkroku .

5. Skłony T w bok w rozkroku .

6. Siedząc na ławeczce wykonujemy krążenia

stóp i głowy .

  • W opis pracy nóg - prawidłowa technika .

  • Podczas opisu N pokazuje ruchy siedząc na ławeczce .

  • Uczniowie najpierw naśladują nauczyciela

na ławce a następnie ćw. Ruchy nóg w wodzie

siedząc na brzegu basenu .

Dzieci idą pod prysznic . Wchodzą do wody .

Z. ożywiająca „Wesołe foki ”

2'

1'

3'

3'

2'

  • dwuszereg

  • AW -dyscyplina , niećwi-czący siadają na ławeczkę.

-pływanie kraulem umożliwia przemierzanie największych odległości w najkrótszym czasie -jest najszybszym sposobem pływania w pływaniu sportowym.

Dzieci stoją w rozsypce , żeby

każdy miał trochę miejsca .

Wszystkie ćw. wykonujemy na sygnał N .

Dzieci stoją w bezpiecznej odległości od przelewów pływalni .

Szybko i zwięźle żeby dzieci

nie zanudzić, ale żeby zrozumiały .

Forma frontalna.

Ściągamy liny torowe .

Ustawienie w rozsypce . Zasady zabawy wg Karpińskiego .

4. Kształtowanie umiejętności , doskonalenie sprawności i rozwijanie zdolności twórczych.

  1. Trzymając za przelew pływalni dzieci pracują nogami leżąc na piersiach . Następnie dołączamy wydech do wody .

  2. Dzielimy grupę na 3 zespoły (3 tory)

Tor 1: Z. „Badanie podwodnych jaskiń” .

Przepływamy w rzędach pod nogami kole-

gów pracując nogami do kraula .

Zaczynamy od ostatniego w rzędzie.

Tor 2: pływanie z deską przed sobą na

piersiach. Dopłynięcie z kilku m. do ściany

Tor 3: Zawody: kto dalej dopłynie wytrzy-

mując w poślizgu na piersiach po ode-

pchnięciu od ściany. Zwracamy uwagę na

odpowiednie zaczerpnięcie powietrza .

  1. Z. „Wrzucanie kłody”. Dzieci kładą się na brzegu basenu , N po kolei wpycha je do wody a te dopływają do ściany basenu .

  2. Z. „Ratowanie piłek”. N kolejno rzuca każdemu piłkę . „Dopłyńcie do piłki i przetransportujcie ją do brzegu w nietypo-wy sposób nie chodząc po dnie.” „A teraz wykorzystajcie deski do jak najdłuższego utrzy-mania się na wodzie, dryfujące statki.”

  3. Wyścigi w parach na szerokość basenu z deską trzymaną w przodzie .

  4. „Wodne spychacze”. W parach leżąc na piersiach staramy się przepchnąć partnera pracując nogami do kraula (deska trzyma-na przed sobą)

3'

4'

3'

4'

3'

3'

Głębokość wody do połowy klatki piersiowej dzieci, forma frontalna. Zwracamy uwagę na równomierny oddech i prawid-

łową pracę nóg . Uczulamy, żeby nie zwężali nóg gdy ktoś pod nimi płynie .Forma zajęć w zespołach

Jeden z zespołu pilnuje kto dopłynął najdalej

F. frontalna. Po dopłynięciu do ściany uczeń wychodzi z wody po drabince i powtarza ćw.

F. indywidualna. (

Zwracamy uwagę by nikt nie powtarzał tego co wymyślił kolega. Nagradzamy „dryfującego” najdłużej

Wygrywa osoba, która dłużej utrzyma się na wodzie, lub przepcha partnera za linię N.

5. Uspokojenie

organizmu .

6. Część organizacyjno-porządkowa

7. Nastawienie do aktywności w czasie wolnym

Z. „Czaty w wodzie”. Dzieci jak najszybciej

biegną do N ale gdy się odwróci przodem starają się wytrzymać w bezruchu . Kto się ruszy idzie na koniec . Po zabawie wychodzimy z basenu .

Zbiórka na brzegu basenu . Liczymy grupę

i udzielamy pochwał oraz jeśli to konieczne upominamy za złe zachowanie .

„Wyciągnijcie rodziców na basen i sprawdźcie

czy potrafią tak pływać jak wy ”

3'

1'

1'

Odkładamy przybory na brzeg.

Dotknięcie ściany rozpoczyna zabawę od nowa .

Emil Krakowiak Gr. 8a