Konspekt zajęć do kl. VI a (integracyjnej), 18.12.2008 - czwartek
dla uczniów upośledzonych w stopniu umiarkowanym.
Prowadzący - oligofrenopedagog mgr Gierłach Elżbieta
Temat tygodniowego ośrodka pracy: Nadchodzą Święta Bożego Narodzenia.
Temat dziennego ośrodka pracy: Kolędowanie.
Czas zajęć: 3 x 45 minut
Cele ogólne:
Budzenie zamiłowań do wspólnego kolędowania oraz podtrzymywania pięknych polskich tradycji świąt bożego narodzenia.
Cele rewalidacyjne:
Ćwiczenia grafomotoryczne.
Doskonalenie umiejętności analizy i syntezy wzrokowo słuchowej,
Doskonalenie poprawnej wymowy.
Wdrażanie do rozumienia słuchanego tekstu.
Ćwiczenie koncentracji uwagi.
Doskonalenie sprawności manualnych.
Cele operacyjne
Dziecko:
Określi pogodę panującą na zewnątrz na podstawie obserwacji.
Ułoży zdanie z rozsypanki wyrazowej.
Zna tradycję śpiewania kolęd w czasie Świąt Bożego Narodzenia.
Rozwiązuje zadanie matematyczne.
Wykonuje pracę plastyczną.
Udziela poprawnych odpowiedzi na pytania.
Metody pracy:
Oparte na działaniu praktycznym.
Obserwacja kierowana i spontaniczna.
Swobodna pogadanka.
Metoda Dennisona.
Formy pracy
Indywidualna praca z dzieckiem, wykonywanie ćwiczeń samodzielnie pod kierunkiem lub z pomocą nauczyciela.
Środki dydaktyczne:
Kalendarz pogody, etykiety z nazwami dni i miesięcy, zeszyt ucznia, karta do ćwiczeń grafomotorycznych, tekst kolędy, rozsypanka wyrazowa zdania, obrazek konturowy przedstawiający kolędników, zadanie tekstowe, papier kolorowy, nożyczki, klej, kredki, szablony szopki betlejemskiej.
Przebieg zajęć:
I Zajęcia wstępne
Przywitanie z dziećmi.
Sprawdzenie listy obecności.
Ustalenie nazwy dnia, daty( przeliczenie dni tygodnia, nazw miesięcy), zapisanie jej w zeszycie.
Omówienie pogody (praca z kalendarzem pogody).
Ćwiczenia metodą kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona.
Sprawdzenie pracy domowej.
II Praca poznawcza - obserwacja i kojarzenie.
Ćwiczenia grafomotoryczne.
Rozmowa z dziećmi na temat tradycji kolędowania w czasie Świąt Bożego Narodzenia.
W XIX WIEKU SPIEWANO KOLĘDY TYLKO PODCZAS PRZEDSTAWIEŃ SZOPEK I JASEŁEK PRZEZ WĘDRUJĄCE OD DOMU DO DOMU GRUPY KOLĘDNIKÓW. PÓŹNIEJ ŚPIEWANO KOLĘDY W KOŚCIOŁACH I DOMACH. OBECNIE KOLĘDY TOWARZYSZĄ NAM NIEUSTANNIE.
Ułożenie z rozsypanki wyrazowej zdania będącego tematem dnia.
Pokolorowanie obrazka konturowego przedstawiającego kolędników.
Zachęcenie uczniów do podtrzymywania tradycji śpiewania kolęd w rodzinnych domach.
Praca z tekstem nowej kolędy- pastorałki „czas wigilii”.
Wysłuchanie przez dzieci treści kolędy..
Omówienie treści przez nauczyciela.
Swobodne wypowiedzi dzieci na temat wiersza.
Ćwiczenia śródlekcyjne w zakresie kinezjologii.
Uczniowie słuchają kolędy - pastorałki pt. „ czas wigilii”.
Ćwiczenia matematyczne:
Rozwiązanie zadania tekstowego
analiza treści zadania
ustalenie rozwiązania
zapisanie działania
ustne sformułowanie odpowiedzi.
III Ekspresja
Wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej szopkę betlejemską..
IV Zajęcia końcowe
Porządkowanie stanowisk pracy.
Podsumowanie zdobytych wiadomości.
Udzielenie pochwały, zaangażowanie uczniów w pracy i ocena ich zachowania.
Pożegnanie z dziećmi.
Rozwiąż zadanie:
W lesie rosło 10 choinek. Leśniczy wyciął 6 choinek.
Ile choinek zostało w lesie?
Rozwiąż zadanie:
W lesie rosło 10 choinek. Leśniczy wyciął 6 choinek.
Ile choinek zostało w lesie?
Rozwiąż zadanie:
W lesie rosło 10 choinek. Leśniczy wyciął 6 choinek.
Ile choinek zostało w lesie?
A oto kilka proponowanych przez P. Dennisona ćw. dostarczających organizmowi tlenu:
Sowa
Jedną ręką chwyć mocno mm. barków, głowę powoli odwracaj w lewo, a potem w prawo, podbródek trzymaj prosto. Głową sięgaj maksymalnie w prawo i w lewo, aby rozluźnić mm. szyjne. Zrób wdech, gdy głowa jest w skrajnym położeniu- tu, gdzie ręka trzyma ramię- wydech w czasie obrotu głowy. Powtórz, trzymając drugą ręką drugie ramię.
Pompowanie piętą.
Stań prosto, odstaw jedną nogę do tyłu, stawiając ją na palcach. Na wdechu zegnij w kolanie nogę stojącą z przodu, a piętę tylnej nogi staraj się postawić na podłodze. Na wdechu podnoś się, prostując przednią nogę i podnosząc piętę tylnej nogi. Tylna noga powinna być wyprostowana. Zmień nogi.
Krążenie szyją
Opuść podbródek maksymalnie w dół, poruszaj głową powoli od jednego ramienia do drugiego, oddychaj swobodnie.
Oddychanie przeponowe
Zrób wdech nosem. Najpierw oczyść płuca robiąc krótki wydech przez zaciśnięte wargi. Połóż ręce na brzuchu, na wdech ręce podnoszą się, na wydech opuszczają się. Zrób wdech i licz do trzech, zatrzymaj oddech na trzy sekundy, wydychaj licząc do trzech, znowu zatrzymaj oddech na trzy