Patryk Matys
III r. BiG
Konspekt lekcji przyrody
Klasa: V
Dział: Rośliny lądowe
Temat: Środowisko życia i budowa roślin nagonasiennych.
Zakres treści:
-występowanie, budowa i znaczenie,
-przegląd roślin nagonasiennych,
-gatunki chronione.
Cel ogólny: Uczeń zna środowisko życia, budowę i znaczenie roślin nagonasiennych w przyrodzie i gospodarce człowieka.
Cele szczegółowe:
A. Zapamiętywanie wiadomości:
-poda przykłady roślin nagonasiennych,
-wymieni chronione gatunki roślin iglastych.
B. Zrozumienie wiadomości:
-opisze środowisko życia roślin nagonasiennych,
-przedstawi pokrój drzewa, kształt pnia i wygląd kory,
-omówi budowę kwaitostanów męskich i żeńskich,
-określi znaczenie roślin nagonasiennych w przyrodzie i gospodarce człowieka.
C. Stosuje wiadomości w sytuacjach typowych:
-rozpoznaje krajowe gatunki roślin iglastych, w tym chronione.
D. Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych:
-potrafi przewidzieć skutki postępującej deforestacji na stan środowiska przyrodniczego na świecie..
Postawy:
-wykazuje zainteresowanie otaczającym go środowiskiem,
-odczuwa potrzebę pogłębiania swojej wiedzy przyrodniczej i zachęca do tego innych.
Metody pracy:
pogadanka, miniwykład, praca z podręcznikiem.
Formy pracy:
praca indywidualna, praca grupowa.
Środki dydaktyczne:
-podręcznik,
-tablica tematyczna,
-atlas roślin,
-karta pracy.
Literatura dla nauczyciela:
- J.Ślósarczyk, R.Kozik, F.Szlajfer „Przyroda dla klasy piątej”. Nowa Era. Warszawa, 2001.
-
Literatura dla ucznia:
-J.Ślósarczyk, R.Kozik, F.Szlajfer „Przyroda dla klasy piątej”. Nowa Era. Warszawa, 2001..
-
Notatka:
karta pracy
Ogniwa lekcyjne |
Czas |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Sprawy organizacyjne |
15min |
Przywitanie klasy. Kartkówka. Sprawdzenie listy obecności. Sprawdzenie pracy domowej. |
Przywitanie nauczyciela. |
Faza wprowadzająca |
3min |
Rośliny nagonasienne-gł.rośliny iglaste-miniwykład. |
Uczniowie słuchają. |
Faza realizacyjna |
20min |
Nauczyciel omawia budowę kwiatostanów męskich i żeńskich. Nauczyciel rozdaje uczniom atlasy roślin, karty pracy i prosi o ich uzupełnienie. Nauczyciel pomaga uczniom w ich uzupełnianiu. Prosi o podanie znaczenia roślin nagonasiennych w gospodarce człowieka. |
Uczniowie z pomocą atlasu roślin, podręcznika i nauczyciela uzupełniają karty pracy.
Uczniowie wymieniają: budownictwo, opał, przemysł meblarski. |
Faza podsumowująca |
5min |
Nauczyciel zadaje pytania: -Czym różnią się kwiatostany męskie od żeńskich u roślin nagonasiennych? -Jakie znaczenie mają rośliny nagonasienne dla gospodarki człowieka? Do czego są wykorzystywane? |
|
Praca domowa |
2min |
Dla wszystkich: omów znaczenie roślin nagonasiennych w przyrodzie.. Dla chętnych: W jakie sposób postępująca deforestacja wpływa na stan środowiska przyrodniczego na świecie? |
|
Kartkówka:
Gr.A
1.Opisz budowę mchu na przykładzie mchu płonnika.
2.Jaką rolę pełnią mchy w przyrodzie?
3.Jakie warunki muszą zaistnieć, żeby nasiono zaczęło kiełkować?
Gr.B
1.Dlaczego mchy są zaliczane do najprostszych roślin lądowych?
2.Opisz rolę mchów w gospodarce człowieka.
3.Do czego człowiek wykorzystuje nasiona roślin?