SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH Z ZASTOSOWANIEM
GLOTTODYDAKTYKI B. ROCŁAWSKIEGO
ORAZ
DZIECIĘCEJ MATEMATYKI E. GRUSZCZYK- KOLCZYŃSKIEJ
Grupa:5- latki
Temat zajęć: Podróż do Afryki.
Cele:
Uzupełnienie wiadomości na temat afrykańskich zwierząt
Utrwalanie zasady pisowni wielkich liter w nazwach geograficznych
Porównywanie i identyfikowanie liter: i, z oraz sylab ma, na, to
Czytanie wyrazów i zdań techniką „ślizgania się” ze zrozumieniem
Kreślenie liter zgodnie z drogą kreślenia w liniaturze lub w dwóch liniach
Kształtowanie nawyku prawidłowego chwytu narzędzia do pisania
Dodawanie i odejmowanie w pamięci i na palcach
Rozwiązywanie działań arytmetycznych
Doskonalenie posługiwania się liczebnikami porządkowymi
Rozwijanie sprawności ruchowej
Ćwiczenia emisyjne
Indywidualizacja zadań zgodnie z predyspozycjami dzieci
Pomoce dydaktyczne:
- Kartoniki z cyframi i literami do zagadki, kształtka, brystol z wyznaczonymi kratkami
na litery
-Globus
-Nagranie głosu pilota, płyta CD Klanza
-Pacynka murzynka
-Naklejki: żółte, pomarańczowe, zielone, niebieskie, czerwone,
obręcze w takich kolorach ,
-Kontur Afryki ze zwierzętami przymocowany do stelaża
-Podpisane kartoniki ze zdaniami
-Podpisane kamienie z działaniami, kartoniki z cyframi, kleje w sztyfcie, rzeka z narysowanymi przez dzieci krokodylami
-„Album z podróży”- praca plastyczna wykonana wcześniej, na dole wyrazy, zdania z lukami
w liniaturze lub w dwóch liniach
-Ołówki
Przebieg zajęć:
„ Dokąd wyruszamy”- rozwiązanie zagadki, doskonalenie posługiwania się liczebnikami porządkowymi, odczytanie rozwiązania techniką „ ślizgania się ze zrozumieniem”. Zwrócenie uwagi na wielką literę na początku wyrazu „ Afryka”. Pokazanie na globusie kontynentu afrykańskiego.
Po wejściu do sali nauczyciel kieruje się w stronę kształtki z zagadką i prosi dzieci ,żeby wygodnie usiadły. (Do kształtki przymocowany jest brystol z rebusem, łatwo będzie potem ta kształtkę przesunąć gdzieś na bok.)
Nauczyciel:„Drogie Pszczółki, czeka was dziś niezwykła przygoda ale żeby dowiedzieć się jaka, najpierw musicie rozwiązać zagadkę. Tu są kartoniki- z jednej strony jest cyfra a z drugiej litera .Za chwile każdy wybierze jeden kartonik a potem przyklei go we właściwej kolejności tu(gest nauczyciela) na tablicy, tak ,żeby litera była na wierzchu. Z liter odczytamy rozwiązanie. Proszę …przyklej pierwszy kartonik…a ty …drugi…”.
Po kolei dzieci wybierają kartonik a potem przyklejają we właściwe miejsce.
(na tablicy są przygotowane kratki z taśmą).
Potem odczytanie hasła -„Wyprawa do Afryki”, informacja nauczyciela dlaczego na początku wyrazu „Afryki” musi być wielka litera(Afryka to nazwa kontynentu i podobnie jak w nazwach miast czy państw na początku wyrazu musi być wielka litera).
Nauczyciel: „ Wiemy już dokąd się wybierzemy ale najpierw sprawdźmy, gdzie znajduje się cel naszej podróży…(sprawdzenie na globusie) Kontynent afrykański leży bardzo daleko od Polski dlatego wybierzemy się tam samolotem. Już czas na „podniebny lot”.
„Podróż samolotem”- zabawa muzyczno-ruchowa Klanzy.
Nagranie:
„ Witamy na pokładzie linii lotu Uranowa 24. Jest 7 kwietnia 2011, pogodę mamy bardzo ładną. Planowany start samolotu nastąpi o godz. 10.30. Lecimy na kontynent afrykański. Pragnę powitać wszystkich, którzy nie boją się krokodyli. Życzę spokojnego i udanego lotu”.
Dzieci naśladują ruchy i gesty nauczyciela:
-wsiadanie do samolotu-najpierw jedną, potem drugą nogą
-zapinanie pasów-krzyżowanie rąk na ramionach
-włączanie silnika samolotu-raz jedną, raz drugą ręką, wyciąganie przed siebie i cofanie
-obserwowanie chmur za oknem-przykładanie rąk do oczu (lornetka)
-lot: ramiona rozłożone, swobodne poruszanie się w rytm muzyki.
Nagranie:
„ …witam wszystkich pasażerów, właśnie lecimy nad Nilem, o! widzę krokodyla, temperatura 42 stopnie. Uwaga, proszę zapiąć pasy, podchodzimy do lądowania…lądujemy…”.
„ Spotkanie z małym Ambo Sambo”- zabawa inscenizowana ruchem.
Nauczyciel: „ Nareszcie dotarliśmy do Czarnego Lądu. Proponuję, abyśmy wybrali się do dżungli, jestem ciekawa kogo i co uda nam się zobaczyć…tu robimy kilka kroków, rozglądamy się…ooo, a kto to jest?… dzień dobry, jak masz na imię ?”. Drugi nauczyciel ma w ręku pacynkę ,zaczyna śpiewać, dzieci dołączają do zabawy:
Dżungla, dżungla, taka wielka dżungla,(klaskanie w ręce, zakreślanie przed sobą koła)
Poplątane zwoje dzikich lian,(kręcenie rękami z góry na dół młynka)
Mieszka sobie w bambusowej chatce,(rysowanie w powietrzu chatki)
Ambo Sambo wielkiej dżungli pan,(stukanie piąstkami w piersi, zakreślanie koła),
Ref. Strusie mu się w pas kłaniają,(ukłon),
Małpy na gitarach grają,(naśladowanie gry na gitarze)
Ambo tu, Ambo tam,(wskazywanie rękami w jedną, w drugą stronę)
Ambo tu i tam,(obrót wokół własnej osi)
Ambo Sambo doskonale znam go,(klaskanie w dłonie, kołysanie na boki)
Węża się nie boi ani lwa,(poruszanie palcem wskazującym jednej a następnie drugiej ręki, na koniec wysunięcie rąk do przodu-okrzyk uuuuuuuu…)
Dla swych dzikich leśnych ulubieńców,(klaskanie w dłonie)
W dłoni coś smacznego zawsze ma,(wysunięcie otwartej dłoni, zakreślanie półkola).
„ Przyjaciele Ambo Sambo”- czytanie zdań techniką „ślizgania się ze zrozumieniem, porównywanie i identyfikowanie sylab ma, to, liter i, z.
Ambo Sambo: „ Dzień dobry, Pszczółki, cieszę się z waszego przybycia. Spójrzcie tutaj…(gest wskazujący kontur Afryki )widzicie, ile tu zwierząt? To są moi afrykańscy przyjaciele.
Przeczytajcie zdania na temat tych zwierząt a potem przyklejcie pod pasującym obrazkiem. Proszę, żeby każdy usiadł przy obręczy w kolorze swojej naklejki.
Dzieci podchodzą do właściwej obręczy, czytają zdania i przyklejają na konturze Afryki obok właściwych ilustracji. Każdy kartonik ze zdaniem jest podpisany.
Zespół I
Mikołaj. Lew(obrazek)i słoń(obrazek).Wąż (obrazek)i drzewo(obrazek).
Wiktoria. Krokodyl(obr.) z Afryki(obr.). Słoń(obr.) i małpa(obr.).
Zespół II
Kuba. Zebra(ob.) ma paski(obr.). To papuga(obr.) a to krokodyl(obr.).
Maks. To lew(obr.) i to lew(obr.). Nosorożec ma 2 rogi(obrazek).
Michał. Małpa(obr.) ma 2 banany(obr.)Papuga(obr.)ma pióra(obr.).
Zespół III
Zosia Tyszkiewicz. To szyszak. Tu fruwa mucha.
Oskar. Szary nosorożec. Fenek ma uszy.
Zosia P. Mysz ma uszy. Serwal to ssak.
Emilka. To sowa. Żyrafa ma uszy.
Julka K. Szara mysz. To ara.
Zespół IV
Klaudia. Zebra ma paski. Struś jest duży.
Ola . Krokodyle są groźne. Słoń ma duże uszy.
Marcin. Małpa lubi banany. Kolorowa papuga.
Zespół V
Tomek-tekst drukowany
Krokodyle są drapieżnikami. Żywią się ptakami, ssakami i rybami.
Strusie mają długie nogi. To największe ptaki na świecie.
Julka C.-tekst pisany z zaznaczonymi czerwonymi literami
Lew jest królem zwierząt. Ma długą grzywę i ostre zęby.
Gepard potrafi szybko biegać. Jest podobny do pantery.
(WYPEŁNIACZ-ZAGADKI SŁOWNE-OBRAZKOWE O ZWIERZĘTACH,
WIERSZYK PALUSZOWY O MAŁPCE, HIPOPOTAMIE).
„ A, ram,zam, zam”- zabawa integracyjna.
Ambo Sambo: „ Bardzo dobrze poradziliście sobie z zadaniem, w nagrodę mam dla was zabawę, usiądźcie wygodnie koło mnie.”
A, ram, zam zam, a, ram, zam, zam,(klaskanie w dłonie)
Guli guli,guli(młynek z dłoni) ram zam, zam,(klaskanie w dłonie)
A, ram zam zam, a, ram zam, zam(klaskanie w dłonie)
Guli guli,guli(młynek) ram zam, zam,(klaskanie)
A bafi, a bafi,(skłon)
Guli, guli,guli(młynek) ram zam, zam,(klaskanie)
A bafi, a bafi,(skłon)
Guli,guli, guli,(młynek)ram zam, zam.(klaskanie).
„A nad Nilem krokodyle”- dodawanie i odejmowanie, rozwiązywanie działań arytmetycznych.
Nauczyciel; „ Miło spędziliśmy z Tobą czas, Ambo Sambo ale już czas, żeby powoli wracać do przedszkola. Ooo, ale co to …przed nami rzeka Nil a w niej …o nie!…płyną tu straszne krokodyle…jak my przejdziemy przez rzekę? czy macie jakiś pomysł ?…dzieci podają różne propozycje, jeśli nie będzie pomysłu z mostem nauczyciel mówi-„ Ja mam pomysł, żeby zbudować most z kamieni. Kamienie znajdziecie tam…gest w stronę obręczy…Na kamieniach są działania do wykonania a obok w obręczy kartoniki z odpowiedziami. Proszę, żeby każdy znalazł swój kamień i wykonał obliczenia a potem usiadł z nim koło rzeki.
Gdy wszystkie dzieci skończą nauczyciel mówi: „Zbudujemy teraz most, układając kamienie we właściwej kolejności. Kto ma kamień z cyfrą 1?Kto ma 2?…każde dziecko staje na swoim kamieniu...teraz możemy bezpiecznie przejść.
Rzeka prowadzi do stolika, na stoliku praca plastyczna.
„Album ze zdjęciami z podróży do Afryki”- praca plastyczna wieloetapowa. Ostatni etap pracy- kreślenie liter zgodnie z drogą kreślenia w liniaturze lub w dwóch liniach.
Nauczyciel: „ Za chwilę nasz album ze zdjęciami z podróży będzie gotowy. Niektórzy wpiszą brakujące litery w wyrazach lub zdaniach a niektórzy uzupełnią afrykański szyfr-trzeba wpisać pierwszą literę z szyfru.”
Etap I
Malowanie farbą za pomocą wałeczków z gąbki „ dżungli”.
Etap II
Wydzieranie elementów z książki „Papierowe zabawy” .
Etap III
Składanie i przyklejanie elementów- tworzenie zwierzątka. Każde dziecko inne zwierzę.
Etap IV
Rysowanie kredkami pastelowymi brakujących elementów. Tworzenie z krepiny słońca i chmur.
Etap V
Kreślenie liter zgodnie z drogą kreślenia w liniaturze lub w dwóch liniach.
Zespół I
Uzupełnianie brakujących liter w zdaniach.
Julka C.(krokodyl) Krok…dyle są najstarszym… zwierzętami świat….
Tomek(słoń) Sł…ń afrykań…ki to największe zwierzę lądowe świat….
Zespół II
Uzupełnianie brakujących liter w zdaniach.
Ola(papuga) Papug… jes… ko…orowa.
Marcin(małpa) …ałpa lub… banany.
Klaudia(zebra) T… zebr….
Zespół III
Uzupełnianie brakujących liter w zdaniach.
Emilka(nosorożec) T… nosoroże….
Oskar(fenek) T… fe…ek.
Julka K.(ara) T... ar….
Zosia P.(mysz)Sz…ra …ysz.
Zosia T. (żyrafa) T… żyr…fa.
Zespół IV
„ Afrykański szyfr”- uzupełnianie w szeregu liter pierwszej litery ciągu. Kreślenie w dwóch liniach.
Mikołaj (motyl) l oos…uus…soo
Wiktoria(żaba) i k s o…u m …s mt
Maks(wąż) l mou…wzs…kmu
Kuba(fenek) t mu…kbu…aso
Michał(hipopotam)t uok…zrb…Rio
2